fbpx

„Jestem dziełem sztuki” – Daniel Lismore gościem Starego Browaru 

Jestem dziełem sztuki - Daniel Lismore gościem Starego Browaru 
"Be yourself, everyone else is already taken” - to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. (Fot. materiały prasowe)

Jego wystawy odwiedzają znani artyści, tacy jak Bjork czy Rosie McGowan. David Beckham w swoich postach w mediach społecznościowych wielokrotnie podkreślał unikatowość twórczości Daniela Lismore’a. Od 5 listopada w Starym Browarze w Poznaniu, wymykającą się definicjom sztuka Daniela Lismore’a zostanie po raz pierwszy zaprezentowana polskiej publiczności.

 

Jest niestandardowym rzeźbiarzem, maksymalistą. Nie lubi określenia „performer”, woli przedstawiać się jako… żywe dzieło sztuki. Z okazji 16. urodzin poznańskiego centrum handlowego zostaną pokazane unikatowe rzeźby artysty – jego sobowtóry, ubrane w eklektyczne kostiumy jego autorstwa. Część z nich Lismore stworzył specjalnie dla Starego Browaru. – Chcieliśmy, żeby bohaterem naszej urodzinowej wystawy był twórca, “odporny” na metki, którego trudno zamknąć w ramy definicji – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Daniel Lismore kocha sztukę popularną, kicz, w dzieciństwie oglądał setki filmów science fiction i “Star Treka”. Jednocześnie posiada wielką wiedzę dotyczącą historii sztuki, designu, wiele nauczył się od swoich dziadków, antykwariuszy. Ten melanż historii i popkultury odbija się w całej jego twórczości. To świetnie współgra z tożsamością samego Browaru, gdzie historia i nowoczesność od 16 lat są w nieustannym dialogu.

Wolność bycia sobą

„Be yourself, everyone else is already taken” – to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby stworzone z tkanin, biżuterii i najróżniejszych fascynujących go przedmiotów, nie różnią się niczym od strojów, w których codziennie wychodzi z domu. Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym – mówi Daniel Lismore. Moja twórczość karmi się tą różnorodnością.

„Kim jesteś? Kim chciałbyś być? Ile masz wersji?” – prowokacyjnie pyta Lismore, sam odpowiadając na to pytanie za pomocą sztuki, którą uprawia. To swoiste autoportrety, multiplikowana postać artysty pełna kolorów, dynamiki, ruchu. Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem – mówi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy Lismore’a w Starym Browarze.

Poznaj żywe arcydzieło

Daniel Lismore we wrześniu współpracował z Naomi Campbell przy organizacji tegorocznej edycji charytatywnego pokazu mody Fashion For Relief. Obecnie przygotowuje się do premiery “Maski Orfeusza” w English National Opera, autorstwa Harrisona Birtwistle’a, dla której zaprojektował kostiumy. Ma na swoim koncie współpracę z Vivienne Westwood i Naomi Campbell oraz markami H&M, Mastercard czy Bulgari.

Wernisaż: 5 listopada, wtorek, godz. 19
Daniel Lismore osobiście otworzy poznańską wystawę. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się jego pracom z bliska. A przede wszystkim poznać… żywe arcydzieło.
Wystawa czynna do 29 lutego 2020, codziennie, godz. 12:00 – 20:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu
Bilety: 10 zł