1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kino w Trampkach powraca. Przed nami dwa miesiące filmowej przygody dookoła świata

Krótkometrażowy film \
Krótkometrażowy film "Fioletowe dziecko" to jedna z festiwalowych propozycji tegorocznej edycji Kina w Trampkach. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Zamknijcie oczy i uruchomcie wyobraźnię. Festiwal Kino w Trampkach powraca z wiosenną energią. Najmłodszych widzów czekają dwa miesiące filmowej przygody dookoła świata z filmami krótko- i pełnometrażowymi.

Festiwal Filmowy Kino w Trampkach powraca w dwóch odsłonach: wiosennej z filmami krótkometrażowymi i letniej z propozycjami filmów długometrażowych. Pierwsza z nich wystartowała 19 kwietnia i obejmuje aż 30 tytułów z całego świata. Festiwalowe propozycje angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach i tematach, a także uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat.

Tegoroczna edycja będzie trwać aż dwa miesiące i zakończy się dopiero 24 czerwca. „Specjalnie dla naszych młodych widzów oraz ich opiekunów w tym roku postanowiliśmy wydłużyć czas trwania festiwalu. Mamy poczucie, że wszyscy jesteśmy zagonieni, choć tak naprawdę tkwimy w miejscu. Dłużej trwający festiwal ma dać przestrzeń do skupienia, do skoncentrowania, uważności - na filmy, ale przede wszystkim na emocje, które w nas uruchamiają" – mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna.

Podobnie jak przed rokiem motywem przewodnim jest dżungla. Tym razem postrzegana jako miejsce zamieszkania - składająca się z budynków, labiryntu ulic, betonu i szkła. „Zachęcamy widzów do eksplorowania miast pod wieloma aspektami” - mówi Agnieszka Drzewiecka–Protić, dyrektorka festiwalu.

 Filmy pokazywane w ramach festiwalu Kino w Trampkach angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach, a także uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat. (Fot. materiały prasowe) Filmy pokazywane w ramach festiwalu Kino w Trampkach angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach, a także uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat. (Fot. materiały prasowe)

Kino w Trampkach - propozycje krótkometrażowe

Repertuar dostępny w ramach wiosennej edycji obejmuje produkcje aktorskie, animacje i filmy dokumentalne, które podzielone zostały na kategorie wiekowe oraz tematyczne.

Prezentowane w bloku "Psychologia relacji" filmy przyglądają się korelacjom między rówieśnikami, ale też relacjom międzypokoleniowym. Dotykają one ważnych problemów psychologicznych, takich jak: potrzeba akceptacji, bycie w grupie, odpowiedzialność, przyjaźń, uczenie od siebie nawzajem, wzorce, wymiana doświadczeń. Są to tematy pomocne w kontekście konfrontowania się z emocjami, które przynosi pandemia i izolacja. W ramach sekcji zostaną pokazane następujące tytuły: "Krzesło", "Strażnik jabłoni", "Kometa", "Na wzgórzu", "Dzień z życia chłopca", "Zapach kawy", "Lwica", "Przesilenie", "Bajka" i "Fioletowe dziecko". 

 Kadr z filmu \ Kadr z filmu "Bajka" (Fot. materiały prasowe)

Blok "Ja wobec innych" również dotyczy emocji, psychologii i relacji, ale z naciskiem na to, w jaki sposób się ustawiamy wobec innych, w jaki sposób się z innymi komunikujemy i wchodzimy w relacje. Czy jesteśmy otwarci? Czy przyjmujemy w relacjach z innymi jakieś klisze, założenia, stereotypy, które tę relację zmieniają? W tej kategorii znalazły się takie filmy jak: "Nie taki krokodyl straszny", "Pewnego ładnego dnia", "Moja droga kwarantanno", "Bertha i Wolfram", "Gra" oraz "Migranci".

 Kadr z filmu \ Kadr z filmu "Migranci" (Fot. materiały prasowe)

Filmy w bloku "Zmiana" będą mówiły o wszelkiego rodzaju zmianach, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie – czy to na poziomie ich własnego, codziennego życia, czy na poziomie bardziej społecznym – zmian, z którymi spotykamy się my wszyscy (klimat, migracje, pandemia). Wątek ma wymiar jednostkowy, ale też społeczny. Obejmuje filmy: "Parasolki", "Szkoła na brzegu morza", "#lockdocs", "Schronienie", "Odbicie" i "Wieloryby nie pływają".

 Kadr z filmu \ Kadr z filmu "Szkoła na brzegu" (Fot. materiały prasowe)

Kategoria "Wyobraźnia, kreatywne rozwiązania" inspiruje do szukania rozwiązań i działań w swoim życiu. Bohaterowie często w nietypowy sposób używają swojej wyobraźni, która jest krokiem na drodze do działania. W końcu naturalna umiejętność każdego urodzonego dziecka to testowanie i eksperymentowanie. W ramach bloku obejrzymy filmy: "Antropocen", "Cieplutka gwiazdka", "Wyprawa na księżyc", "Babciowych świąt", "Dzieciaki honoru", "Ta strona, tamta strona" i "O tym, jak moja babcia stała się krzesłem".

 Kadr z filmu \ Kadr z filmu "Dzieciaki honoru" (Fot. materiały prasowe)

Tegoroczna edycja dostępna jest wyłącznie online. Filmy krótkometrażowe można oglądać po zalogowaniu się na stronie kinowtrampkach.pl od 19 do 30 maja 2021 roku. Koszt pojedynczego biletu wynosi 5 zł, karnetu - 35 zł. Część z filmami długometrażowymi zaplanowana jest na początek lata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze