1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kochamy zmiany - u innych

fot. Marek Gierat.
fot. Marek Gierat.
Zobacz galerię 6 Zdjęć
“Jestem gotowa na zmianę, która będzie mnie dużo kosztować, jeśli wiem, że dzięki niej na koniec - stanę się osobą, którą chcę być” - mówi Aneta Wróbel i reżyserka spektaklu „Początek końca”.

„Początek końca”, to one woman show, inspirowany kursami samorozwoju. Prowadząca kurs, Iza Kała (znana z serialu “Na Wspólnej”), wciela się w coacherkę i osiem kobiecych postaci, które doświadczają zmian. Warto dowiedzieć się, co im w tym pomaga, bo przecież zmiany w naszym życiu nie tylko wynikają z naszej decyzji - są po prostu nieuniknione.

„Początek końca” z przymrużeniem oka mówi o naszym stosunku do nich. Pragniemy zmiany, czy nie? A może tylko mówimy, że chcemy coś zmienić, a tak naprawdę lubimy, jak jest „po staremu”? Ale jak kochać, czy nawet uczyć się nie będąc na nie gotowym? To niemożliwe, dlatego kobiecość, miłość, zazdrość, ale i nasza wiedza, to tematy poruszane w spektaklu.

“Myślałam sobie o naszym systemie edukacji. Jaki on jest niekonsekwentny! Na przykład, Matura. Co to za bzdura, że egzamin dojrzałości zdaje się raz w życiu? - mówi na scenie jedna z postaci “Początku końca”. - I potem wychodzi w ankietach: 70 proc. Polaków nie wie, ile zwrotek ma Bogurodzica?! Jestem za powołaniem nowego systemu! Matura powinna być permanentna, by podnosić stan wiedzy Narodu. Matura, jak prawo jazdy: 21 punktów karnych i musisz ją zdawać jeszcze raz! Jak to ma wyglądać? To proste! TAJNY AGENT MATURALNY może do Ciebie podejść w każdej chwili: na ulicy, w metrze, w kolejce do kosmetyczki. I zapytać: Konstytucja 3 maja, kiedy? A ty?… Przepraszam, byłam akurat chora…. i o Boże, to już trzeci raz w tym tygodniu.. A on: Dowód poproszę. – I bach!!! 3 punkty karne trzeci raz. Jeszcze 12 pkt i czeka cię powtórna matura z historii!”.

 

 

"Początek Końca" to drugi już one woman show duetu Iza Kała (aktorka) i Aneta Wróbel (scenarzystka). Oba spektakle (pierwszy “Kredyt zaufania”) inspirowane są modnymi dziś kursami pomagającymi nam w radzeniu sobie z życiem i w samorozwoju.

- Aneta i ja zajmujemy się pracą nad sobą i samorozwojem także w prywatnym życiu - mówi Iza Kala. - A z kogo się śmiać najlepiej, jeśli nie z siebie? Wtedy mamy prawo śmiać się i z innych!

- Moje doświadczenie stand-upowe i kabaretowe sprawiło, że jestem fanką kondensacji i w “Początku końca” wcielam się w osiem kobiet! - mówi Iza Kała. Po scenicznej sesji rozwoju osobistego prowadzonego przez nią wszyscy mamy być gotowi na absolutnie każdą zmianę w życiu. No warto, bo czy będziemy gotowi, czy nie zmiana i tak złapie nas za rękę i poprowadzi… No właśnie: czy mamy wpływ na to dokąd?”.

- Co mi pomaga w podjęciu decyzji, która zmieni moje życie? Rozmowy z ludźmi, którzy jej doświadczyli, na przykład skończyli studia doktoranckie, o których sama myślałam - mówi Aneta Wróbel. - Tak było niedawno. Ich doświadczenia pomogły mi podjąć decyzje, że chcę tej zmiany. A negatywne przeżycia podpowiedziały, jak uniknąć pułapek.

Pomaga mi też zawsze wyobraźnia: jak to będzie, kiedy obronię ten doktorat? Czy dzięki temu stanę się człowiekiem, którym chcę być? Jestem gotowa na zmianę, o które wiem, że będzie mnie bardzo dużo kosztować, jeśli czuję, że na końcu tej drogi, która do niej prowadzi stanę się osobą, którą chcę być.

 

Premiera: 26 i 27 października

Kraków Teatr KTO, scena Teatru Zależnego, ul. Kanonicza 1.

„Początek końca” Aneta Wróbel, Iza Kała

reż. Aneta Wróbel

muzyka Jerzy Zając

kostiumy Joanna Jaśko-Sroka

 

IZA KAŁA – (ur. 1981) – aktorka znana m.in. z serialu “Na Wspólnej”. Standuperka, improwizatorka, reżyserka i producentka.  Absolwentka Wydz. Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi i Berlinale Talent Campus. Grała w Teatrze Narodowym, Polskim i Studio w Warszawie, Teatrze Doc w Moskwie i Teatrze Ad Spectatores we Wrocławiu. Dyrektorka programowa kabaretowego festiwalu PAKA.

Obecnie występuje w Teatrze KTO w Krakowie ze swoim one woman show „Kredyt Zaufania”, za który otrzymała kilkanaście nagród na największych festiwalach teatralnych i kabaretowych a m.in. nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym WrzAWA, Warszawa 2013. Pomysłodawczyni i organizatorka projektu SAME BABY i  Standupowego Dnia Kobiet. Pasjonatka kina i gór.

ANETA WRÓBEL –(ur.1981) – reżyserka,  scenarzystka, dramaturg,  scriptdoctor i producentka. Jest autorką słuchowisk do Teatru Polskiego Radia („Ciotunia, czyli casting na spadkobiercę”, „Mówić, jak do ściany”, „Kredyt zaufania”, "Pies byłego"), dramaturgiem i autorką sztuk dla dzieci („Historia pewnego przedmiotu”) i dorosłych („Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci”, „Karuzela marzeń”, "Początek końca")  scenarzystką filmową („Święty interes”) i telewizyjną („Na Wspólnej”, „Pensjonat pod Różą”, „Słodkie życie”, "Drogi Wolności", "Dziewczyny ze Lwowa" ) adaptatorką książek na scenę („Biały Klaun” Damira Milosa, „Przygody kota Filemona” Marka Nejmana i  Sławomira Grabowskiego) oraz szczęśliwą mamą dwójki dzieci – Alicji i Eryka.

TEATR KTO jest teatrem w podróży, a od 1 stycznia 2005 roku krakowskim Teatrem Miejskim. Dyrektorem  jest Jerzy Zoń. Od stycznia 2015 roku pierwszy spektakl zrobiony przez tercet przyjaciółek Iza Kała, Aneta Wróbel i Zuzanna Falkowska pt.: „Kredyt zaufania” zagościł w repertuarze teatru. Pierwszy „kurs samorozwoju”, który prowadziła Iza podbił serca krakowskiej widowni i stąd pomysł na kontynuację.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze