fbpx

„Nieokiełznane”, Jeannette Walls – recenzja

Nieokiełznane, Jeannette Walls
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi

Stany Zjednoczone w I połowie XX w. Gdzieś w zachodnim Teksasie mieszka mała Lily. Miała po prostu znaleźć dobrego męża, a potem razem z nim pracować na ranczu. I faktycznie tak się stało, ale wcześniej Lily była wędrowną nauczycielką, ujeżdżała dzikie konie i ogrywała mężczyzn w pokera.

Nieokiełznane, Jeannette Walls
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi

Dziesięcioletnia Lily Casey mieszka z rodzicami i dwójką rodzeństwa. Jest najstarsza, więc spada na nią i opieka nad bratem i siostrą, i pomoc w pracy na ranczu. Dziewczynka jest przywiązana do ojca, wspólnie z nim trenuje konie zaprzęgowe. I to właśnie on udziela jej pierwszych lekcji gramatyki, historii, arytmetyki. Jako trzynastolatka Lily trafia do szkoły ss. Loretanek w odległym o dwieście mil Santa Fe. Na czele instytucji stoi matka Albertyna, osoba o silnym charakterze, która od razu rozpoznaje podobną żywotność w nowej podopiecznej i radzi jej zdobycie zawodu nauczycielki gwarantującego kobiecie niezależność. Rada zakonnicy trafia dziewczynce do przekonania i choć ta musi nagle przerwać naukę, to decyzja o przyszłości została już podjęta. Lily wraca do domu i będzie to jeden z kilku powrotów, zanim rozpocznie samodzielne życie. W końcu zostanie nauczycielką, ale przedtem przepracuje wiele lat jako służąca (uzupełniając wykształcenie na kursach wieczorowych) i samotnie przemierzy tysiące mil.

Książka opisuje losy rzeczywistej postaci, Lily Casey Smith, a autorka (Jeannette Walls) jest jej wnuczką. Ale sama Walls mówi o powieści, gdyż „nie zna prawdziwych słów Lily i używała wyobraźni, by dopisać szczegóły niejasne lub brakujące – zmieniła też kilka imion, by chronić prywatność niektórych osób”. Te fikcyjne fragmenty nie obniżają jednak wiarygodności przekazu -potwierdzenie niektórych rodzinnych historii znalazło się w amerykańskiej literaturze faktu. Choć autorka „nie aspiruje do stworzenia źródła historycznego”, to jednak jest to powieść osadzona w konkretnych realiach: w czasie I wojny światowej kilkunastoletnia bohaterka dostaje pracę nauczycielki, ponieważ mężczyźni wyruszyli front, a dorosłe kobiety zajęły ich miejsca pracy w fabrykach; w czasie II wojny światowej – po ataku Pearl Harbor Amerykanie boją się japońskich bombardowań.

Ale przede wszystkim jest to opowieść o niezwykłej kobiecie, odważniej realizującej własne marzenia i plany i płacącej cenę za swoje wybory; silnej, równej partnerce dla mężczyzn, których nie raz musiała o tym przekonać; ciekawej nowości – automobilistce i pilotce. Książka wpadła mi w ręce przypadkiem. Szczęśliwym, dodam, bo jej lektura sprawiła mi dużą przyjemność.

tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Remi, Warszawa 2012, s.286

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze