fbpx

„Raj pośrodku piekła”, nowość Wydawnictwa Zwierciadło

Nowosci wydawnictwa Zwierciadlo
Wydawnictwo Zwierciadlo

„Raj pośrodku piekła” to historia życia Alicji Herz-Sommer – czeskiej pianistki, którą ocaliła muzyka.

Nowosci wydawnictwa Zwierciadlo
Wydawnictwo Zwierciadlo

Książka „Raj pośrodku piekła” to nie tylko wstrząsające świadectwo Holokaustu. To również, a może przede wszystkim, opowieść o muzyce i miłości, które nawet pośrodku najczarniejszej nocy mogą przynieść ocalenie.

Ponad sto lat temu w 1903 r. w Pradze urodziła się Alicja Herz. Miasto nad Wełtawą początku XX w. to przesiąknięty wpływami habsburskiej monarchii, niezwykły, barwny świat. Świat Franza Kafki, Maxa Broda i… fortepianów. Wypełniony muzyką, która przeniknęła w życie Alicji i stała się integralną częścią jej samej. To właśnie muzyka uratowała pianistkę i jej syna, kiedy w czasie zagłady zostali deportowani do obozu koncentracyjnego w Terezinie. To dzięki niej przeżyli. Tyle szczęścia nie miał jednak mąż Alicji, Leopold Sommer, który zginął w Dachau w 1944 r.

Muzyka obdarzała mnie przez całe życie głębokimi przyjaźniami. Do dzisiaj prawie codziennie ktoś mnie odwiedza. Niektórzy przyjaciele przychodzą bardzo regularnie. (…) w niedzielne popołudnie o piątej odwiedza mnie wiolonczelistka Anita Lasker-Wallfisch, która przeżyła Auschwitz tylko dlatego, że grała w orkiestrze dziewcząt dla SS i Josefa Mengelego. Przede wszystkim zaś zawdzięczam muzyce ten przywilej, że i dziś jeszcze, w wieku prawie stu ośmiu lat, mogę rozmawiać i śmiać się z ludźmi z całego świata. To mnie uszczęśliwia. Alicja Herz-Sommer

To prawdziwa historia. Mogę na to przysiąc, bo ja sam ją przeżyłem. Nawet w najciemniejszych dniach dwudziestego wieku zdarzały się cuda. Pośrodku piekła moja matka stworzyła dla mnie rajski ogród. Otoczyła mnie mocną ścianą z miłości i dała mi takie bezpieczeństwo, że nie mogłem w naszym życiu dostrzec niczego nadzwyczajnego i patrząc wstecz, mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że moje dzieciństwo było cudownie szczęśliwe. Jak moja matka tego dokonała, nie umiem sobie wytłumaczyć. Ona mówi, że dla niej to było czymś oczywistym. Dla mnie pozostaje to cudem. Rafael Sommer

„Raj pośrodku piekła”, Melissa Müller i Reinhard Piechocki, Wydawnictwo Zwierciadło, 2012, s. 400. Książka do kupienia w naszej księgarni.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze