fbpx

Córka Wokulskiego, Roman Praszyński

W powieści powraca do nas atmosfera (i wielu bohaterów) jednej z najbardziej warszawskich powieści w polskiej literaturze, „Lalki”.
Lata 80. XIX w. Warszawa. Do miasta przyjeżdża Natalia Pol. Dziewczyna ma w kieszeni trochę pieniędzy i adres, pod który ma się zgłosić. Trafia do dużej kamienicy, gdzie wszyscy wiedzą o sobie nawzajem wszystko, więc pojawienie się nieznajomej wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Między innymi ze strony syna autora „Lalki”, młodego Głowackiego. To tylko jedno z wielu odwołań do Prusa.

Akcja „Córki Wokulskiego” rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach opisanych w „Lalce”, ale to wciąż ta sama rusyfikowana Warszawa. Nie o varsaviana jednak chodzi, gdyż traktowane swobodnie czas i topografia są jedynie tłem wydarzeń z udziałem Natalii Pol. „Córka Wokulskiego” to powieść łotrzykowska, a bohaterce przytrafiają się nieprawdopodobne przygody i z każdej wychodzi cało. Jest w tej historii i romans, i walka, i życie na salonach, i tajemnice ludzi z towarzystwa. Doprecyzuję, że to powieść w wersji dla dorosłych, z dużą domieszką erotyki wprost.

„Lalka” to o wiele więcej niż utwór literacki. W Warszawie organizowane są wycieczki tropami powieści, a na ścianie kamienicy, w której miał się znajdować sklep Wokulskiego, umieszczono tablicę z odpowiednią informacją. „Córka Wokulskiego” jest jednym z przykładów na to osobne życie bohaterów Prusa.

Wydawnictwo MWK Warszawa 2011

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze