fbpx

Elizabeth Strout „Okruchy codzienności”

Elizabeth Strout "Okruchy codzienności"
Materiały prasowe

Książka Elizabeth Strout „Okruchy codzienności” ukazała się w ciekawej serii WNK – Kontrapunkt. Jest to zbudowany na podstawie kolejnych opowiadań – tytułowych okruchów codzienności – portret Olive Kitteridge. Silnej, pewnej siebie, wyniosłej i surowej nauczycielki matematyki z niewielkiego miasteczka. Trudno się do niej zbliżyć, a co dopiero polubić.
Olive jest oschłą żoną i apodyktyczną matką, częstokroć nieprzyjemną i nieprzystępną dla bliskich. Można odnieść wrażenie, że jej emocje uwięzione są za pancernymi drzwiami, w których tylko niekiedy ukazuje się niewielka szczelina.

Książka skonstruowana jest w niebanalny sposób. Elizabeth Strout kreśli sylwetkę Olive z różnych perspektyw. Każdy rozdział jest właściwie odrębnym opowiadaniem, w którym pojawiają się kolejni bohaterowie – najcześciej mieszkańcy rodzinnego miasteczka Olive Kitteridge. W niektórych historiach Olive jest postacią pierwszoplanową, w innych – pozostaje w tle, ale z każdej z nich możemy dowiedzieć się czegoś nowego o głównej bohaterce. Pozwala nam to spojrzeć na nią z różnych perspektyw.

Pozornie w żadnej z historii nie ma nic niezwykłego. Opisane są w nich zmagania z codziennością, z problemami, które są udziałem milionów ludzi na świecie. Istotne wydarzenia przeplatają się z błachostkami. Jednak każda z historii, pomimo nieśpiesznej narracji, w pełni pochłania i przykuwa uwagę. Autorce udało się w nich bowiem ukazać głębię ludzkiej egzystencji – jej mroczne i jasne strony. Książka Elizabeth Strout w pełni zasługuję na nagordę Pulitzera, którą została nagrodzona w roku 2009.

Przełożyła Ewa Horodyska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, październik 2010, s. 344