fbpx

Hodgson Burnett Frances „Tajemniczy ogród”

Hodgson Burnett Frances "Tajemniczy ogród"
Materiały prasowe

W setną rocznicę premiery do księgarń trafia kolejne wydanie „Tajemniczego ogrodu”. Powieść zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej i wraz z „Małą księżniczką” należy do najbardziej znanych i najczęściej wznawianych książek Brytyjki, Frances Hodgson Burnett . Obecna edycja wyróżnia się nie tylko nowym tłumaczeniem, ale także rycinami Charlesa Robinsona, pierwszego ilustratora książki.
„Tajemniczy ogród” opowiada historię urodzonej w Indiach dziewczynki, Mary Lennox, która po śmierci rodziców trafia do wuja w Anglii. Od małego pozostawiona „sama sobie”, rozpieszczona przez hinduską nianię, Mary wyrosła na nielubianą pannicę. W bogatym domu w koloniach, otoczona spolegliwą służbą, nie odczuwała samotności. W Angli jest inaczej – mieszkańcy dworu nie ukrywają swojej niechęci do kapryśnej missie sahib. Dzięki życzliwości młodej służącej dziewczynka powoli zmienia swoje zachowanie i zaprzyjaźnia się z domownikami, poznaje tajemnice posiadłości, w tym tytułowy „tajemniczy ogród”.

Motyw odkrytego przypadkiem ustronia autorka zaczerpnęła z własnego życia. W 1898 wynajęła posiadłość Great Maytham Hall w hrabstwie Kent, gdzie mieszkała z przerwami przez blisko 10 lat. Tam właśnie trafiła na zarośnięte wejście do ogrodu, który następnie uporządkowała i obsadziła krzakami róż.

Ta piękna opowieść o grupie przyjaciół tylko z pozoru opisuje świat dzieci – tak naprawdę pokazuje wartości uniwersalne: dobro, przyjaźń, miłość. Piętnuje egoizm i pyszałkowatość. Opowiada o dojrzewaniu i przekraczaniu granic, odkrywaniu siebie i zaskoczeniach, jakie z tego wynikają. W dobie totalnego obnażenia warto pamiętać, ile warta jest tajemnica.

przełożyła Saskia Milaneau de Longchamp, Vesper, Poznań 2011, s. 304