fbpx

Jakie książki przeczytamy w 2013 roku

Do poczytania w 2013 roku
123rf.com

Prezentujemy nasz subiektywny wybór książek, na które czekamy w 2013 roku.
1. Ignacy Karpowicz, autor nagradzanych „Balladyn i romansów” wyda książkę pt. „ości”. W jego opowieści osoby z różnych środowisk, orientacji i zainteresowań spotykają się w niespodziewanych dla nich okolicznościach. Co z tego wyniknie?

2. Olga Tokarczuk, „Xięgi Jakubowe” – w swojej książce ty razem autorka „Biegunów” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wybiera miejsce, gdzie duchowość przenika się z materią, a kultura chrześcijańska z żydowską.

3. Mo Yan, „Zmiany”. Znany u nas z „Krainy wódki” oraz „Pełnych piersi, obfitych bioder”, zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla tym razem popełnił autobiografię. W przeciwieństwie do poprzednich cieniutkie dzieło opowiada historię chłopskiego dziecka, które służy w wojsku, podejmuje pierwsze literackie próby, aż dociera do miejsca, w którym się obecnie znajduje.

4. Amos Oz, „Wśród swoich”. Przed nami tomik zawierający osiem najnowszych opowiadań najbardziej znanego (oprócz Edgara Kereta) izraelskiego pisarza. Akcja opowiadań rozgrywa się w kibucu pod koniec lat 50. Historie indywidualne mieszają się ze zbiorowym marzeniem pionierów stworzenia nowego społecznego porządku.

5. Małgorzata Szejnert, „My, właściciele Teksasu” – kolejna, po „Wyspie klucz” czy „Czarnym ogrodzie”, świetna książka reporterska. Tym razem autorka nie sięga daleko, a wyjątkowe i historie i bohaterów znajduje w PRL-u. Opowiada o losach sklepowych z Supersamu, słynnych „badylarzy” czy robotników z Ursusa.

6. Jonathan Littell, „Zapiski z Homs”. Na tych, którzy zdołali przebrnąć przed tysiącstronicowe, duszne piekło II wojny światowej, jakie autor zgotował nam w „Łaskawych”, czeka kolejna ciężka próba. Littell zdecydował się pojechać do oblężonego syryjskiego miasta Homs i przebywał w nim od połowy stycznia do początku lutego zeszłego roku. O tym, co widział i czego nasłuchał się w Syrii, opowiada na stronach swoich „Zapisków z Homs”.

7. Wojciech Jagielski, „Trębacz z Tembisy”. Niedawno recenzowaliśmy poprzednią książkę tego znakomitego reportera – „Wypalanie traw”. W najnowszym dziele wraca on do RPA, by opowiedzieć o Nelsonie Mandeli.

8. Sławomir Mrożek. „Dziennik, tom 3., 1980-1989”. Przed nami kolejny tom intymnych zapisków wielkiego dramaturga, prezentujący jego inne, mroczne oblicze. Zachęcać nie trzeba.

9. Justyna Bargielska, „Małe lisy”. Kto czytał delikatne i przejmujące „Obsoletki”, ten wie, o jakiej prozie mówimy. Tym razem Bargielska napisała opowieść o dziewczęcej miłości, seksie i dzieciach.

10. Agnieszka Drotkiewicz, Dorota Masłowska, „Dusza światowa”. To nietypowa książka, w której autorka ostatnio wydanej „Kochanie, zabiłam nasze koty”, opowiada koleżance Agnieszce Drotkiewicz w wywiadzie-rzece o miłości, mieście i swoich pomysłach.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze