fbpx

„Leonard Cohen. Życie Sekretne” – recenzja

"Leonard Cohen. Życie Sekretne” - recenzja
materiały prasowe

Najciekawszą częścią biografii Leonarda Cohena jest posłowie do wydania polskiego, poświęcone wizytom artysty nad Wisłą.
Polacy mają do Cohena stosunek wyjątkowo nabożny. Jakie są tego początki? Wieloletni fani pamiętają prawdopodobnie jeszcze koncerty w Polsce w czasach PRL. Nie byliśmy wtedy rozpieszczani występami zagranicznych sław, więc każde odstępstwo od szarej codzienności, każda wizyta gwiazdy zza żelaznej kurtyny była ogromnym wydarzeniem. Co więcej, już wtedy triumfy święciły interpretacje twórczości Kanadyjczyka w wykonaniu Macieja Zembatego.

Posłowie autorstwa Daniela Wyszogrodzkiego pełne jest soczystych i barwnych anegdot z tamtych dni. Autor był ich świadkiem, co więcej, publikował cohenowskie teksty na łamach dwutygodnika „Radar”. Trudno o lepszego korespondenta – fana, a jednocześnie dziennikarza. Czytamy więc o komitetach kolejkowych, jakie tworzyły się przed kasą stołecznego SPATiF-u; o oczekiwaniach, jakie mieli wobec artysty fani (powie, czy nie powie o Solidarności?), o zmyślnym transparencie, który przygotowali na jego powitanie. Kawał historii i wspomnień, także z kolejnych lat, kolejnych, bardziej współczesnych wizyt Cohena w Polsce. I choćby dlatego warto sięgnąć po „Życie Sekretne”.

Główna część książki Anthony’ego Reynoldsa to bardzo dokładna biografia artysty. Dla fanów – prawdziwy skarb i pozycja obowiązkowa, szczególnie ze względu na liczne wywiady z grającymi z Cohenem na przestrzeni lat muzykami. Książka ma ogromną wartość historyczną, opisuje ze szczegółami kolejne lata życia i kariery. Reynolds pisze też o jego muzyce, analizując kolejne nagrania i płyty. Całość ilustrują rzadkie, prywatne zdjęcia z archiwum Cohena. Drażnić może tylko niemal sekciarskie uwielbienie, z jakim autor pisze o Kanadyjczyku. Czytelnik, na szczęście, klękać nie musi.

Anthony Reynolds „Leonard Cohen. Życie sekretne”, wyd. In Rock

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze