fbpx

Najlepsze kryminały na jesień: 3 polecane tytuły

Najlepsze kryminały na jesień: 3 polecane tytuły
fot. materiały prasowe

Listopad sprzyja wieczorom z dobrym kryminałem w ręku. Przyznam się, że ostatnio pochłaniam je bez opamiętania. Ostatnie trzy lektury z gatunku „noir” dały mi wiele radości.
Tylko martwi nie kłamią”. O Katarzynie Bondzie słyszałam wiele dobrego od jej kursantów ze scenariopisarstwa i warsztatów literackich poświęconych właśnie powieści kryminalnej, które pisarka prowadzi od lat. Bonda jest także autorką słynnych „Polskich morderczyń” – serii wywiadów z kobietami osadzonymi w więzieniu za zabójstwo. Powieść „Tylko…” rozgrywa się na Śląsku. Profiler policyjny – Hubert Meyer musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale profiler policyjny czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed lat. Bonda sprytnie myli tropy, mnoży wątki, aby doprowadzić nas do zaskakującego rozwiązania.

VIDEOGRAF II, Videograf , 2010, s.656

 

„Klub Ognia piekielnego”. Anne Perry jest chętnie czytana przez wielbicieli wiktoriańskich historii ze zbrodnią w tle. Tym razem ofiarą mordercy pada prostytutka w nędznej dzielnicy Londynu, przy której policja odnajduje odznakę Klubu Ognia Piekielnego z nazwiskiem Finlaya FitzJamesa. Jego prominentny ojciec nie dopuszcza myśli, że Finlay mógł zadawać się z prostytutką i użyje wszystkich wpływów, by za przestępstwo odpowiedział ktoś inny. Tymczasem dochodzi do nowej zbrodni. Nadinspektor Thomas Pitt znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Wspierany przez swą zaradną żonę Charlotte naraża karierę w policji, by wyjaśnić sprawę do końca.

Wydawnictwo Zysk i s-ka, 2013, s.424

 

fot. materiały prasowe

Formacja trójkąta”. Druga powieść Mariusza Zielke, byłego dziennikarza śledczego , a obecnie autora kryminałów, dzieje się w środowisku warszawskiej giełdy. Nagle ginie jej prezes, a główną podejrzaną staje się jego kochanka. Zagadkę jego śmierci i tajemniczych machinacji finansowych próbuje rozwikłać trójka bohaterów: początkujący dziennikarz Milik, agentka ABW Marta i policjant, Greg. Trafiają na ślad groźnych przestępców w najwyższych kręgach polskiej polityki i wielkiego biznesu i sami stają się zwierzyną. Formacja trójkąta to termin zaczerpnięty ze świata finansów, ale mający również swoje uzasadnienie w dziwnym układzie erotycznym, jaki łączy śledczych. Wartko napisana, skandalizująca powieść z kluczem.

Czarna Owca, 2013, s. 392

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze