fbpx

Pochwała powolności, Carl Honoré – recenzja

"Pochwała powolności"
mat. prasowe

Czas bezustannie biegnie naprzód, nie zatrzymując się nawet na moment. Każda bezpowrotnie mijająca chwila odsuwa na dalszy plan to, co zostało rozpoczęte i – być może – nigdy nie zostanie dokończone.

"Pochwała powolności"
mat. prasowe

By uniknąć przykrych sytuacji i nauczyć się odpowiedzialnie gospodarować czasem, warto jak najszybciej sięgnąć po propozycję wydawnictwa Drzewo Babel, dzięki któremu poradnik „Pochwała powolności” stanie się sprawcą szczęścia, tak bardzo potrzebnego każdemu z nas. I przyznać trzeba, że do stracenia nie ma… właśnie czasu.

Alternatywą wobec obecnej wszędzie obsesji robienia wszystkiego coraz szybciej są rozważania Carla Honoré, uczącego jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem. Skorzystanie z nich pozwoli uchronić samego siebie oraz najbliższych przed trudnym do zwalczenia stresem, który wciąż jest pogłębiany przez najmniejszą nawet przeszkodę na drodze do osiągnięcia natychmiastowych efektów. Czy rzeczywiście na tym polega życie? Co stało się z wewnętrznym spokojem współczesnego człowieka? Dokąd zaprowadzi nas pośpiech? Pora rzucić wyzwanie obsesji robienia wszystkiego coraz szybciej.

Wśród przemyśleń autora znalazło się wszystko to, co składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Omówiona została kwestia sposobu jedzenia, który – jeżeli ulegnie natychmiastowemu spowolnieniu – doprowadzi do pogłębienia międzyludzkich relacji, poprawy stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji. Poruszony problem szybkości życia w mieście bezbłędnie kojarzy się z chaosem, betonowymi wieżowcami, migającymi neonami i barami szybkiej obsługi. Wystarczy do tego jeszcze dodać nagminne łamanie ograniczeń prędkości, a uzyskany efekt graniczy z hipokryzją (świadomość kilku tysięcy wypadków drogowych codziennie nie przeszkadza nam w łamaniu zasad obowiązujących na jezdni).

Szczegółowej analizie zostały poddane również: szybki seks, niecierpliwość w poczekalniach, pracoholizm oraz nieumiejętność właściwego odpoczynku. Nakreślenie niebezpieczeństw związanych z obsesją robienia wszystkiego coraz szybciej ma uchronić czytelnika przed zatraceniem się w powszechnej zadyszce (pomocne okazują się praktyki wyciszające: joga, medytacja, przemieszczanie się pieszo, trening metodą SuperSlow).

„Pochwała powolności” w pełni zasługuje na miano udanego poradnika. Przeznaczona dla człowieka XXI wieku, który zmuszony jest poddać się kultowi pośpiechu, uczy sposobów radzenia sobie z trudną codziennością. Pomocna okazuje się bibliografia polsko- i obcojęzyczna, odwołania, adresy stron internetowych oraz rozpoczynające każdy rozdział, dopasowane do treści sentencje. Przystępny język przekazu sprawia, że czytelnik nie odłoży lektury na półkę przed jej ukończeniem, a umiejętność wcielenia w życie zaproponowanych rozwiązań stanie się początkiem dobroczynnych zmian. Pewne jest również, że rozważania Carla Honoré pomogą odnaleźć równowagę między ciałem a duchem, co zaowocuje osiągnięciem zdrowia i dobrego samopoczucia.

Artykuł jest przedrukiem z serwisu Granice.pl