fbpx

Książki miesiąca – nowości godne polecenia. Luty 2020

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Książki miesiąca – nowości godne uwagi (Fot. iStock)
Oto kilka nowości wydawniczych, które chcemy polecić waszej uwadze.

1. James Essinger „Algorytm Ady”

Ada Lovelace – pionierka i wizjonerka. Choć jeszcze długo po jej śmierci mało kto był skłonny to przyznać. Zmarła w wieku 36 lat. Nigdy nie poznała swojego słynnego ojca. I to mimo że nieobecny w jej życiu lord Byron interesował się córką, pisał do niej listy, odradzając zajmowanie się poezją. Nie posłuchała, natomiast to, że poświęciła się matematyce, zawdzięcza matce. Narzuciła ona Adzie surową dyscyplinę. Lovelace pisała prace m.in. na temat maszyny analitycznej – wynalazku Charlesa Babbage’a. Stworzyła pierwszy znany w historii algorytm z zamiarem „zaprogramowania” maszyny, Babbage odmówił jej jednak współpracy. Także inni słynni wynalazcy zaprzepaścili jej dorobek i dopiero dziś jasno formułuje się zdanie, że to ona stworzyła podwaliny pod informatykę. Jej biografia to zarazem akt oskarżenia w sprawie nierównego traktowania kobiet w świecie nauki. „Odwróćmy tedy porządek!” – pisała w 1845 roku. Nie mogła wiedzieć, jak długo przyjdzie nam na to czekać.

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
James Essinger „Algorytm Ady”, Znak.

2. Wang Xiaobo „Miłość w czasach rewolucji”

Nieżyjący od ponad dwóch dekad pisarz Wang Xiaobo w czasach rewolucji kulturalnej trafił na zesłanie. Mimo to umiał pisać o ojczyźnie z dystansem. Wreszcie ukazał się po polsku. Autor zachęca, by czytać historię nieudacznika Wanga Era jak jego własną. Zaczynał w fabryce tofu, ale chciał być malarzem. Jako daltonista musiał zrewidować swoje plany. Wszystko tu jest jak „rzut kostką”, dzieło przypadku. Dzieje bohatera dobrze oddają ducha Chin, także współczesnych.

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Wang Xiaobo „Miłość w czasach rewolucji”, PIW

3. Heather Morris „Podróż Cilki”

Bestseller „Tatuażysta z Auschwitz” wzbudził kontrowersje. Jego kontynuacja też budzi. Pasierb Cecilii Klein, kobiety, której losy opisuje Heather Morris w swojej książce, publicznie zaprzecza, jakoby jego macocha była „prostytutką wroga” i tylko dlatego przetrwała w obozie. Tyle że mamy do czynienia z fikcją opartą na faktach. W „Podróży…” Cilka trafia z Auschwitz do łagru i pyta o rzecz najważniejszą. Czy w niewoli wciąż można się „ośmielić żywić nadzieję”?

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Heather Morris „Podróż Cilki”, Marginesy

4. Natalia Budzyńska „Ja nie mam duszy…”

„Ja nie mam duszy” czyta się jak znakomity retrokryminał. Sęk w tym, że to prawdziwa historia. Niejakiej Barbary Ubryk, zakonnicy uwięzionej w tajemniczych okolicznościach za murami krakowskiego klasztoru karmelitanek bosych. Sprawa, która w XIX wieku wstrząsnęła nie tylko Krakowem (w mieście po serii artykułów o Ubryk rozpętały się zamieszki), ale i światem, obrosła legendami. Reporterka Natalia Budzyńska wykonuje pracę niemożliwą, żeby znaleźć ziarna prawdy.

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Natalia Budzyńska „Ja nie mam duszy…”, Znak

5. Élisabeth Revol „Przeżyć…”

Pewnie sporo z nas pamięta tę niedzielę, kiedy świat śledził finał akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Alpinista Tomasz Mackiewicz na zawsze został na górze. Jego partnerka, Francuzka Élisabeth Revol, przeżyła i długo dochodziła do siebie. Fizycznie, ale zwłaszcza psychicznie. Dlaczego wciąż wraca w góry? I do wspomnień? Książka daje odpowiedź. To wyznanie trudnej, ale jednak miłości do gór.

 

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Élisabeth Revol „Przeżyć…”, Agora

6. „Wszyscy jesteśmy fotografami, vol.1”

Pierwsza z planowanego cyklu publikacji, stanowiących zapis spotkań dotyczących świata fotografii i fotografów – „Wszyscy jesteśmy fotografami”. Cieszące się dużą popularnością spotkania z wybitnymi postaciami świata obrazu odbywają się od 2014 roku w warszawskim barze Studio, a także w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Ideą cyklu jest stworzenie przewodnika po świecie fotografii, miejsca dla osób, które fotografię kochają, chcą ją zgłębiać i dzięki niej poznawać świat, ale niekoniecznie zajmować się nią profesjonalnie.

W książce „Wszyscy jesteśmy fotografami, vol. 1” znajdziecie zapis spotkań z najbardziej znanymi postaciami polskiej fotografii współczesnej: Bownik podejmuje temat interpretacji współczesnej fotografii, Magda Hueckel odsłania kulisy fotografii teatralnej, Zuzanna Janin przybliża temat przemocy w sztuce, Filip Springer zajmuje się przestrzenią i fotografią architektury. Marta Zgierska odkrywa tajemnice związane z funkcjonowaniem na rynku fotografii i procesem twórczym, o artyście i jego wszechświecie opowiada Paweł Mościcki, Anna Grzelewska przygląda się fotografiom dzieci, a Jörg Colberg radzi, jak czytać książki fotograficzne. O fotografii reklamowej pisze Paweł Fabjański, a poszukiwaniem utraconej aury fotografii zajmuje się Zbigniew Tomaszczuk. Wreszcie o roli ciała w fotografii pisze Karol Radziszewski.

Teksty są ilustrowane fotografiami autorów tekstów oraz innych wybitnych artystów z całego świata. Za koncepcję publikacji i opiekę merytoryczną odpowiadają twórczynie cyklu Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek. Książkę można kupić na stronie wydawcy wszyscyjestesmyfotografami.pl oraz w dobrych księgarniach artystycznych.

Książki miesiąca – nowości godne uwagi
Wszyscy jesteśmy fotografami, vol. 1