Poznaliśmy finałową siódemkę książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”. Wybór jury potwierdza, że poezja w Polsce, wbrew pozorom, ma się bardzo dobrze, bowiem aż dwa spośród siedmiu wybranych tytułów to książki poetyckie. Oto lista książek, które w tym roku mają szansę zdobyć polski odpowiednik literackiego Nobla.
„Gazeta Wyborcza” przedstawiła finałowe nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2024. W 28. edycji konkursu o nagrodę powalczą aż dwie książki poetyckie, powieści, reportaż i esej. Poniżej publikujemy pełną listę finalistów.
Nagroda Literacka „Nike” 2024 – finaliści
- Marzanna B. Kielar, „Wilki”, wyd. Znak (poezja)
- Urszula Kozioł, „Raptularz”, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy (poezja)
- Małgorzata Lebda, „Łakome”, wyd. Znak (powieść)
- Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, wyd. Czytelnik (reportaż)
- Piotr Paziński, „Przebierańcy w nicości”, wyd. Nisza (esej)
- Andrzej Sosnowski, „Elementaże” (1&2), Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza (proza)
- Michał Witkowski, „Wiara. Autobiografia”, wyd. Znak Literanova (powieść)
Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 października podczas gali rozdania nagród w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Oprócz nagrody głównej, jak co roku, przyznane zostanie również wyróżnienie publiczności – Nike Czytelników. Wyboru w tym roku dokona jury w składzie: poeta i prozaik Krzysztof Siwczyk (przewodniczący jury), Witold Bereś, Marek Beylin, Justyna Jaworska, Maria Anna Potocka, Radosław Romaniuk, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.
Nagroda Literacka Nike to nagroda za książkę roku. Przyznawana jest corocznie, od 1997 roku, za najlepszą książkę roku poprzedniego, a jej pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski za książkę „Widnokrąg”. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść, choć w konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich.
Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest samodzielne autorstwo książki oraz wydanie książki w roku minionym. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę. Wśród laureatów poprzednich edycji byli między innymi: Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł. Natomiast w zeszłym roku, wyborem jury, laureatem nagrody została Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje kto ma zęby”. Nagrodę Nike Czytelników zdobył natomiast Grzegorz Piątek z książką „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.