Jeśli szukasz ciekawej i mądrej książki z kroplą realizmu magicznego – sięgnij po najnowszą literaturę japońską. Budzi ona nieustający zachwyt całego świata. My polecamy 7 wyjątkowych tytułów, które wniosą w twoje życie coś, czego nie znajdziesz nigdzie indziej – rozbudzą ciekawość i apetyt na smaki życia, których już nawet nie pamiętasz.
Cechą wspólną japońskich powieści, nowelek czy opowiadań jest ciepły, pogodny klimat, pełen spokoju i życzliwości. Literatura japońska słynie ze zwięzłego i niezwykle eleganckiego stylu. Opowieści płyną niespiesznie, jakby nic się nie działo. Subtelnie wywołują w nas dobry nastrój. A losy bohaterów zostają z nami na długo, ponieważ w miarę czytania odnajdujemy w nich okruchy własnego życia.
Na czym polega sekret szczęśliwego życia pomimo trudów i niepowodzeń, jakie są nieuniknionym doświadczeniem każdego z nas? Czy można czerpać radość nawet z szarych dni? Oto 7 książek, które pomogą znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Czytaj także: Trzy japońskie koncepcje życia, które pomogą ci wrzucić na luz
„Kwiat wiśni i czerwona fasola”, Durian Sukegawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Kwiat wiśni i czerwona fasola”, Durian Sukegawa (Fot. materiały prasowe)
Naszą listę otwiera krótka, ale niezwykła opowieść o głębokiej przyjaźni Santoro i Tokue. Santoro to młody chłopak, który pracuje w sklepiku w Tokio, gdzie sprzedaje doryaki, czyli małe naleśniki nadziewane farszem ze słodkiej czerwonej fasoli.
Któregoś dnia przed jego budką z doryakami pojawia się starsza pani, Tokue, która – jak się okazuje – potrafi przygotować najpyszniejszy farsz z czerwonej fasoli. Santoro i Tokue zaczynają pracować razem i w miarę jak Santoro poznaje tajniki gotowania, poznaje też historię życia Tokue, ale co ważniejsze – poznaje smak prawdziwej przyjaźni.
Mądrość starszej pani odmienia życie Santoro. Jednak ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a oboje, Santoro i Tokue, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nich ważne oraz jak radzić sobie z przeciwnościami, które napotykają w życiu.
Warto wspomnieć, że na podstawie powieści powstał film. Nosi ten sam tytuł co książka, czyli „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, i został wyreżyserowany przez Naomi Kawase.
„Kameliowy sklep papierniczy”, Ito Ogawa, wyd. Tajfuny
„Kameliowy sklep papierniczy”, Ito Ogawa (Fot. materiały prasowe)
Kolejny tytuł, który wiele powie nam o praktykowaniu uważności w relacjach, to książka „Kameliowy sklep papierniczy”.
Poznajemy Poppo, młodą dziewczynę tuż po studiach, która po śmierci babci odziedziczyła tradycyjny sklep papierniczy. Poppo przenosi się do Kamakury, starej nadmorskiej miejscowości, aby w cieniu starej wiśni i wśród aromatu wybornej herbaty rozpocząć nową pracę. Część jej zajęć stanowi zawodowe pisanie listów na zlecenie.
Wśród zleceniodawców pojawia się cała masa nietuzinkowych postaci. Do napisania będą bowiem listy miłosne, listy przepełnione przyjaźnią, ale też te zrywające znajomość, a nawet listy z nieba…
Poppo i jej sąsiedzi będą mieli okazję przeżyć razem przygody, które rodzą się ze zwykłych zdarzeń, wycieczek w góry czy na festyn. A stają się wielkimi wydarzeniami pod wpływem szczerej radości, jaką przeżywa się wśród bliskich.
„Kot, który spadł z nieba”, Takashi Hiraide, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Kot, który spadł z nieba”, Takashi Hiraide (Fot. materiały prasowe)
Już sam tytuł jest wystarczająco intrygujący, aby sięgnąć po tę książkę. To krótka historia przedstawiająca dość monotonne życie pewnego małżeństwa trzydziestokilkulatków. Wszystko się jednak zmienia, kiedy do ich ogrodu wkracza mała kotka o imieniu Chibi (czyli po polsku: Malec).
Chibi dzień po dniu zdobywa serca małżonków. Obserwowanie zachowań kotki powoduje, że stają się znów ciekawi siebie i świata. To swoista powieść-medytacja, która odkryje przed czytelnikami radość płynącą z obserwowania świata i odnajdywania każdego dnia powodu do wdzięczności. Coś jednak zakłóci tę idyllę i los kotki stanie pod znakiem zapytania.
„Kobieta w Fioletowej Spódnicy”, Natsuko Imamura, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Kobieta w Fioletowej Spódnicy”, Natsuko Imamura (Fot. materiały prasowe)
Kolej na opowieść z dreszczykiem i japoński thriller psychologiczny. Poznajemy tajemniczą Kobietę w Fioletowej Spódnicy. Siada codziennie po pracy na tej samej ławce w parku, ale pozostaje wyalienowana, nikogo do siebie nie dopuszcza, nie daje się nawet wciągnąć w żadną zabawę z dziećmi w parku.
Poznajemy też Kobietę w Żółtym Kardiganie, która bacznie obserwuje Kobietę w Fioletowej Spódnicy. Ich ścieżki stykają się, kiedy zaczynają razem pracować. A zainteresowanie Kobiety w Żółtym Kardiganie powoli zamienia się w obsesję, zazdrość i zawiść.
W książce tej wątek kryminalny jest punktem wyjścia do rozważań o samotności, poczuciu wyobcowania i jednocześnie wielkim, wręcz rozpaczliwym pragnieniu bycia zauważonym i przynależnym. To też pragnienie każdego z nas – aby czuć się bezpiecznie w grupie i aby być kochanym.
Akcja rozgrywa się w zwyczajnej scenerii dojazdów do pracy, grafików i krótkich popołudni. I chyba ta zwyczajność dodaje historii grozy.
„Dziewczyna z konbini”, Sayaka Murata, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Dziewczyna z konbini”, Sayaka Murata (Fot. materiały prasowe)
Tym razem historia dzieje się w sieciowym sklepie wielobranżowym, znów w Tokio. Poznajemy 36-letnią Keiko, ekspedientkę w sklepie, w którym zwykle pracują studenci.
Keiko czuje, że rozczarowuje świat, bo nie spełnia tradycyjnych ról społecznych, nie robi kariery, nie ma męża ani dzieci. Dlatego, zanim świat wyrzuci ją poza margines – sama postanawia wypisać się z głównego nurtu życia i przysiąść gdzieś na uboczu. Szukając poczucia bezpieczeństwa, zakłada uniform, który staje się częścią jej tożsamości.
Życie toczy się nudnawo i przewidywalnie, ale za to spokojnie i bez ekscesów, dopóki do sklepu nie wkracza Shirah, chłopak z podobnym problemem z dostosowaniem społecznym co Keiko.
W wyniku tej znajomości, wzajemnej fascynacji i tarć, oboje będą musieli zmierzyć się z pytaniem, czy warto wyrzec się tożsamości w imię dopasowania się do systemu. Czy warto iść swoją drogą, szczególnie kiedy światu się to bardzo nie podoba…
„Ukochane równanie profesora”, Yoko Ogawa, wyd. Tajfuny
„Ukochane równanie profesora”, Yoko Ogawa (Fot. materiały prasowe)
Historia zaczyna się od przedstawienia czytelnikowi pewnego profesora matematyki. Spotykamy go w momencie, kiedy w jego życie wkracza nowa gosposia razem z synkiem, którego zdrobniale profesor nazwie Pierwiastkiem. Życie każdego z trójki bohaterów już nigdy nie będzie takie samo. I choć każdy z nich jest jakby z innego świata, to połączy ich siła niezwykłej miłości.
Obserwujemy trud, z jakim ta trójka buduje relacje. A jest to zmaganie, które przecież towarzyszy każdemu z nas. Profesor i jego bliscy mierzą się jednak z czymś więcej. Osią opowieści jest bowiem tajemnicza choroba profesora, ze względu na którą gosposia i Pierwiastek muszą odbudowywać znajomość z matematykiem co osiemdziesiąt minut.
„Zanim wystygnie kawa”, Toshikazu Kawaguchi, Grupa Wydawnicza Relacja
„Zanim wystygnie kawa”, Toshikazu Kawaguchi (Fot. materiały prasowe)
W tej książce jest wszystko to, co powoduje, że nie można jej nie kochać: aromatyczna kawa, mała urokliwa kawiarenka w Tokio i niezwykła historia z duchami.
Opowieść rozpoczyna się w pewien słoneczny, ale niczym niewyróżniający się dzień, kiedy przypadkowa dziewczyna wchodzi do cichej, chłodnej kawiarni. Po kilku stronach lektury już wiemy, że nic nie jest tu przypadkowe, a w tym miejscu można przenieść się w czasie i spotkać z dowolną osobą ze swojego życia.
Brzmi świetnie. Sęk w tym, że aby wrócić do teraźniejszości i nie utknąć na zawsze w świecie duchów, musisz zdążyć załatwić sprawy w przeszłości, zanim wystygnie twoja kawa.
Bohaterowie dostają zatem szansę porozmawiać z utraconym ukochanym, pogodzić się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy się tak naprawdę nie poznało. Jednak czy każdemu uda się wrócić? Kim jest tajemnicza kobieta w białej sukience? Upiorem? Czy zagubionym przechodniem, który potrzebuje pomocy? To kolejna historia o tym, jak bardzo magiczna może być zwykła codzienność.