Siejące zgorszenie artystki, tajemnicze mistyczki, ikony feminizmu. Dziś podziwiamy je za odwagę i determinację, których musiały mieć naprawdę wiele, aby w swoich czasach żyć w zgodzie ze sobą. To one przetarły nam szlaki, buntując się przeciwko tradycyjnej obyczajowości i kulturze patriarchatu. Poznajcie biografie słynnych skandalistek, które warto przeczytać.
Może zainspirują was do tego, by odważniej czerpać z życia i nie bać się opinii innych? Przecież gdyby przejmowały się tym, co mówią o nich ludzie – świat (o ironio) nigdy by się o nich nie dowiedział.
(Fot. materiały prasowe)
Największa rozpustnica Francji – na taki przydomek zapracowała sobie Sidonie-Gabrielle Colette, której skandalizujące powieści były gwoździem do trumy skostniałej, XIX-wiecznej obyczajowości. Autorka „Klaudyny” szokowała swoją twórczością, ale i życiem prywatnym. Głośnym echem odbił się jej romans z markizę Mathilde de Belbeuf, z którą występowały razem na scenie Moulin Rouge w spektaklu „Egipski sen”. Długi, namiętny pocałunek kobiet na oczach publiczności wywołał uliczne zamieszki oraz doprowadził do tego, że policja zagroziła zamknięciem teatru. Jeśli chcecie poznać więcej szalonych historii z życia Colette, sięgnijcie po jej biografię pióra Francisa Claude’a i Fernande’a Gontiera.
(Fot. materiały prasowe)
Mistrzyni autokreacji Tamara Łempicka grała konwenansami na płótnie i poza nim. Plotki o jej płomiennych romansach rozgrzewały arystokratyczne salony na całym świecie – mówiło się, że sypiała z niemal każdym swoim modelem i modelką. Do tego była bezwstydną hedonistką, która uwielbiała luksus, co widać było nawet w jej pracach – jak w słynnym obrazie przedstawiającym malarkę w zielonym Bugatti. Artystka chętnie szokowała, pojawiając się na przyjęciach w ekstrawaganckich kreacjach, które podkreślały jej seksualność i niezależność. Laura Claridge w biografii Łempickiej z bardzo dużą szczegółowością przygląda się każdemu aspektowi jej życia, opisuje kolejnych kochanków (i kochanki) malarki oraz zgłębia najdrobniejsze detale jej dzieł. Jeśli spragnieni jesteście pikantnych anegdot z życiorysu królowej art déco, to idealna pozycja dla was.
Czytaj także: Po co kobiecie diamenty? Tamara Łempicka we wspomnieniach prawnuczki Marisy de Lempickiej
(Fot. materiały prasowe)
W brytyjskiej rodzinie królewskiej zyskała status persona non grata. Sama królowa Elżbieta II mówiła o niej pogardliwie „ta kobieta”. Wallis Simpson od najmłodszych lat była zdeterminowana, aby zyskać sławę i to jej się udało – została kochanką, a następnie żoną księcia Walii, który z miłości do niej zrzekł się tronu. Niedoszły król obsypywał Amerykankę drogimi prezentami, zabierał w ekskluzywne podróże i na każdym kroku deklarował jej swoje oddanie. Związek arystokraty z rozwódką do tego stopnia mierził ówczesną opinię publiczną, że oskarżano Wallis o bycie czarownicą, agentką obcego wywiadu oraz nazistką. Jaka jest prawda o największej miłości Edwarda VIII? Tego dowiecie się czytając biografię Wallis Simpson autorstwa Anne Sebby.
(Fot. materiały prasowe)
Mary Gabriel stworzyła iście monumentalną biografię królowej popu na ponad 1000 stron. Na kartach książki przeczytacie w szczegółach historię jej wyboistej drogi do sławy: od skromnych początków w Nowym Jorku, gdzie Madonna Louise Ciccone przeprowadziła mając jedynie 35 dolarów w kieszeni, po występy na największych scenach koncertowych świata. Dużym atutem biografii jest szeroki kontekst kulturowy, polityczny i społeczny, na tle którego autorka snuje swoją opowieść. Mary Gabriel poświęca też sporo uwagi przemianom obyczajowym, jakie zawdzięczamy Madonnie – na przykład promowaniu przez nią feminizmu i tolerancji dla środowisk LGBT. To pozycja obowiązkowa dla fanów kontrowersyjnej gwiazdy.
(Fot. materiały prasowe)
Prowokacyjne performansy Mariny Abramović sprawiły, że regularnie pojawia się na celowniku organizacji chrześcijańskich i różnej maści strażników obyczajowości. Także w Polsce jej występy spotkały się z aktami potępienia ze strony środowisk religijnych, które oskarżają performerkę o konszachty z diabłem (sic). A co o swojej sztuce mówi sama Abramović? Jaka była jej droga do międzynarodowej sławy? Artystka własnymi słowami opowiada historię swojego życia, nie przemilczając trudnych epizodów z dzieciństwa i spowiadając się z przeżytych traum. Każda kolejna strona jej biografii przybliża nas do zrozumienia źródeł kontrowersyjnej działalności Mariny. Książka spodoba się nie tylko koneserom sztuki współczesnej.
(Fot. materiały prasowe)
To nie jest kolejna typowa biografia Kaliny Jędrusik, jakich było już parę na rynku. To pozycja, w której bliska przyjaciółka aktorki – Aleksandra Wierzbicka – rozprawia się z krążącymi na jej temat mitami. Tytułowa „córka z wyboru” utrzymywała z Jędrusik bliski, serdeczny kontakt przez lata. Z jej opowiadań wyłania się zupełnie inny portret aktorki niż ten, do którego przywykliśmy: seksbomby czasów PRL. Wierzbicka opisuje Jędrusik od dużo bardziej przyziemnej, ludzkiej strony. Oczywiście nie stroni od najbardziej kontrowersyjnych epizodów z jej biografii (jak na przykład otwarty związek) – jednak większość z nich prostuje i „uziemia” po tym, jak zostały podkloryzowane i rozdmuchane przez prasę oraz innych biografów. Ciekawa pozycja, która rzuca zupełnie inne światło na życiorys polskiej aktorki.
Czytaj także: Kalina Jędrusik nie była taka, jak wszyscy słyszeliśmy. Wspomnienia jej córki z wyboru [fragment książki]
(Fot. materiały prasowe)
Na naszej liście znalazła się też pozycja zbiorcza, w której przeczytacie losach wielu barwnych skandalistek: m.in. Josephine Baker, Edith Piaf, Fridy Kahlo, Zofii Nałkowskiej, Heleny Rubinstein, Marii Konopnickiej, a nawet naczelnej propagandystki Hitlera – Leni Riefenstahl. Kobiety, którym przygląda się Małgorzata Czapczyńska w swojej książce, były gotowe do wielkich poświęceń w imię miłości, łamały konwenanse i zadziwiały świat swoją odwagą. To propozycja idealna dla tych z was, które chcą za jednym zamachem poznać najbardziej fascynujące anegdoty i ciekawostki z życia niepokornych kobiet żyjących na przestrzeni ostatnich stu lat.