1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Legandarny „Ptak” Aliny Szapocznikow odnaleziony

Ptak, Alina Szapoczmikow, 1959 r, fot. Desa Unicum
Ptak, Alina Szapoczmikow, 1959 r, fot. Desa Unicum
Przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną. Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow została właśnie odnaleziona w Stanach Zjednoczonych. Licytacja pracy odbędzie się 7 kwietnia 2016, a od 29 marca pracę można oglądać w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Rzeźba „Ptak” powstała pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W Polsce Alina Szapocznikow była już artystką znaną i docenianą, chciała podbić rynek amerykański. Pierwszym sukcesem była zbiorowa wystawie „Polish Painting and Scupture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. Po wystawie słuch o „Ptaku” zaginął. Pracę można było oglądać jedynie na zdjęciach (np. autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 roku).Nieoczekiwanie odnalazła się w stanie Nowy Jork. Dystyngowany kolekcjoner - przy okazji prezentacji obrazów ze swojej kolekcji - poprosił eksperta o pomoc w identyfikacji pewnej rzeźby. Prywatne poszukiwania okazały się bezowocne. Charakterystyczna 160-centymetrowa rzeźba była przechowywana w osobnym pomieszczeniu gospodarczym przypominającym drewnianą szopę schowaną w cieniu domu i okazała się być zaginioną od ponad 50 lat pracą najwybitniejszej polskiej artystki, Aliny Szapocznikow! Ekspertem był Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Alina Szapocznikow była jedną z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarek. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans zainteresowania jej twórczością. Indywidualna, retrospektywna  wystawa „Sculpture Undone 1955-1972” odniosła ogromny sukces w czołowych ośrodkach sztuki: Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli, Hammer Museum w Los Angeles i na koniec MoMA w Nowym Jorku. Londyńska Tate Modern w 2012 roku poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Prace powstałe po 1963 (gdy artystka wyjechała do Paryża) pojawiają się na aukcjach na całym świecie, ale ta konkretna rzeźba jest prawdziwym unikatem. Według szacunków może osiągnąć cenę sprzedaży od 900 tysięcy do 1,4 miliona złotych.
Na najbliższej licytacji w Dom Aukcyjnym DESA Unicum pojawią się także prace innych znakomitych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz czy Igora Mitoraja. Wszystkie będą do obejrzenia na wystawie, która potrwa od 29 marca do 7 kwietnia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze