fbpx

Lupa otwiera festiwal w Awinionie

Lupa otwiera festiwal w Awinionie
www.flickr.com/jeanlouis_zimmermann

Dziś rozpoczyna się 69. Festiwal Teatralny w Awinionie. „Wycinka” Krystiana Lupy jest pierwszym spektaklem teatralnym tegorocznej edycji.

Festiwal w Awinionie to jeden z najważniejszych na świecie przeglądów współczesnego teatru. Odbywa się każdego lata od 1947 i od początku cieszy się całkowitą swobodą artystyczną. W tym roku festiwal potrwa od 4 do 25 lipca. W kilkudziesięciu miejscach w mieście zaplanowano blisko sto różnych wydarzeń, w tym ponad 40 spektakli teatru i tańca, projekcje filmów, debaty, spotkania z pisarzami. Równolegle do oficjalnego programu, w ramach Avignon Off, który w tym roku obchodzi okrągła 50. rocznicę, można oglądać setki niezależnych pokazów, występów, performansów.

Dyrektor festiwalu, reżyser i dramaturg Olivier Py, charakteryzuje tegoroczną edycję w następujący sposób: „wielu żyjących autorów, z klasyków Szekspir, znaczący udział sztuki Bliskiego Wschodu i krajów arabskich, otwieranie się na nowe przestrzenie miasta, oferta dla młodych widzów i nowi artyści”. Awinion 2015 odbywa się pod hasłem „Jestem inny”, Py jest wielkim orędownikiem otwarcia na inność – gdy w zeszłym roku władzę w mieście objęli politycy Frontu Narodowego, zagroził nawet wyprowadzką.

Po raz pierwszy swoją sztukę zaprezentuje w Awinionie Krystian Lupa, dobrze znany francuskim teatromanom i ceniony przez krytykę. „Wycinka” z Teatru Polskiego we Wrocławiu jest adaptacją powieści Thomasa Bernharda i opowiada o spotkaniu artystów, którzy kiedyś byli związani w nieformalnej grupie twórczej. Wieczór staje się okazją do wyrażenia lęków, pretensji, żalów dawnych przyjaciół i przekształca się w dyskusję o wolności, o roli artysty we współczesnym świec. Spektakl był najbardziej oczekiwaną premierą teatralną sezonu 2014/2015 i z podobnym zainteresowaniem jest opisywany w Awinionie. „Wycinka” zainauguruje tegoroczną odsłonę festiwalu, rozpocznie się o godz. 15 i od tej samej porze będzie pokazywana przez 4 następne dni.

Wieczorem na Dziedzińcu Honorowym Pałacu Papieży odbędzie się przedstawienie „Król Lear w reżyserii Oliviera Py. To właśnie tutaj dramatem „Ryszard II” Szekspira rozpoczęła się blisko 70 lat temu historia festiwalu. Widownia może pomieścić aż 2000 osób, ale i tak bilety na spektakle na tej najbardziej prestiżowej scenie w mieście rozchodzą się najszybciej.