fbpx

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii: 3 – 5 sierpnia 2012 – Owacje na stojąco!

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii: 3 – 5 sierpnia 2012 - Owacje na stojąco!
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
Fot.Krzysztof Kuczyk

 

Podczas letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii ponad siedmiotysięczna publiczność zgotowała młodym filharmonikom owacje na stojąco. Słuchaczy w Warszawie, Kazimierzu Dolnym i we Wrocławiu porywał zarówno nowoczesny repertuar – przeboje m.in. Led Zeppelin, Skunk Anansie, Czesława Niemena, Duffy czy Michaela Jacksona, pełne młodzieńczej pasji wykonanie młodych muzyków, jak i głos debiutującej wokalistki Aleksandry Galewskiej, znanej szerokiej publiczności z programu „The Voice of Poland”. Dwudziestu ośmiu filharmoników , których poprowadził Adam Klocek – dyrektor artystyczny i dyrygent MPF – zagrało trzy niezapomniane koncerty plenerowe, które obejrzało ponad 7 000 widzów. Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – koncertem na wrocławskiej Pergoli zakończyła letnią trasę koncertową.

Trasę rozpoczął koncert w Amfiteatrze Łazienek Królewskich. Już podczas tego pierwszego koncertu młodzi muzycy udowodnili, że ich umiejętności i technika, którą zdobyli w szkołach muzycznych, wykorzystana została z powodzeniem, żeby tchnąć ducha w przepięknie zaaranżowane kultowe utwory, reprezentujące nowoczesne muzyczne style jak pop, rock i jazz. MPF prowadzone po mistrzowsku przez Adama Klocka – dyrektora Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, a określany jest przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” – podbiło serca widzów także podczas występu na Festiwalu Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym oraz na Pergoli przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Pięknym zwieńczeniem ostatniego koncertu letniego tournée był pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej, który zachwycił wszystkich muzyków jak i zebrane przy Hali Stulecia tłumy widzów.

Publiczność reagowała spontanicznie i z wielkim entuzjazmem, kiedy rozpoznawała pierwsze dźwięki popularnych hitów. Wielka siła płynęła z aranżacji przygotowanych specjalnie na to tournée. Ogromnym atutem koncertów było także wsparcie muzyków: Roberta Kubiszyna – kontrabasisty, gitarzysty basowego, kompozytora, aranżera i producenta muzycznego, laureata Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Michała Dąbrówki jednego z najbardziej uznanych polskich perkusistów. Ich solowe popisy porywały zarówno widzów zebranych wokół sceny jak samych młodych stypendystów MPF.

– Quincy Jones – 27-krotny zdobywca Grammy, powiedział, że praca z orkiestrą jest najtrudniejszą ze sztuk. Umiejętność doboru instrumentów do repertuaru czy aranżacji, żeby w efekcie żaden z wielu elementów nie przykrył pozostałych i żeby wszystko zagrało na najwyższym poziomie, jest nie lada wyzwaniem. Dlatego wielkie brawa dla Adama Klocka i wielkie brawa dla młodych filharmoników, którzy zagrali z wirtuozerią i niezwykłą pasją. Obserwując ponad 7 tyś. osób ,które entuzjastycznie reagowały na koncerty Młodej Polskiej Filharmonii w Warszawie, Wrocławiu i Kazimierzu, udało nam się. Udowodniliśmy, że mariaż repertuaru jazzowego, rockowego z klasycznym wykonaniem młodych filharmoników może porwać kilka pokoleń słuchaczy. Publiczność szalała jak słyszała orkiestrowe wersje Kashmiru Led Zeppelin czy Man in the Mirror Michaela Jacksona – to pokazuje, że klasyką możemy zainteresować znacznie szerszą publiczność. A to przecież główna idea Młodej Polskiej Filharmonii – mówi o koncertach MPF Prezes Fundacji Zwierciadło Tamara Surman.

Koncerty poprowadzili Tamara Surman oraz Tomasz Kin, publicysta, animator kultury, autor Zwierciadlo.pl

Przeczytaj więcej o koncertach Młodej Polskiej Filharmonii