Przy okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do wyjątkowej współpracy Brodkę. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej wydarzenia i z tej okazji wydaje płytę „WAWA”, będącą nietuzinkową opowieścią o trudnej historii Warszawy.
80 lat po Powstaniu Warszawskim, gdy wydawać by się mogło, że opowiedziano o nim już wszystko, Brodka sięga po klucz, który otwiera drzwi do miejsca zostawiającego spory daleko za nami. Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa – emocji. Na jej najnowszym albumie „WAWA”, powstałym w wyniku współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, znajdzie się 10 utworów – nowych, oryginalnych kompozycji oraz coverów, które w niepowtarzalny dla artystki sposób opowiadają o Warszawie. Pierwszą zapowiedzią płyty był singiel „Moja droga” z udziałem Hadesa i producenta 2K88, który klimatem i doskonałym tekstem trafia prosto w serce. Artystka zapowiedziała, że Hades i 2K88 to niejedyni goście, jakich będzie można usłyszeć na krążku.
Kilka dni temu, na równo miesiąc przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, premierę miał także kolejny utwór: „Spotkania z Warszawą”. To piękna, poruszająca interpretacja utworu Ireny Santor z 1964 roku. Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Brodki, w którym artystka wcieliła się w rolę warszawskiej syrenki, opowiadając o trudnych losach miasta na tle współczesnej stolicy nocą, przeplatanej archiwalnymi ujęciami z Powstania Warszawskiego.
– Tworzenie tej płyty to dla mnie nowe doświadczenie w roli kuratorki i dyrektorki artystycznej. Ciekawi mnie sam proces i spotkania z ludźmi, których zaprosiłam do projektu. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy – mówi Brodka. – Album „WAWA” opowiada o Warszawie – mieście dla mnie szalenie ważnym. Przedstawiam historię z perspektywy jednostki w dużej aglomeracji, ale również interesuje mnie energia krążąca między artystami, którzy się nią inspirowali. Z całą trudną historią i szarością, jaką ze sobą niesie – dodaje. Jaka jest Warszawa Brodki? – Piękna w nieoczywisty sposób. Z całym jej chaosem, szarością, rozedrganiem, historią, burzliwością i czystymi chwilami, gdy miasto budzi się do życia – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
26 lipca, w dniu premiery albumu Brodki „WAWA”, w Parku Wolności, na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wyjątkowy koncert. Tego wieczoru, oprócz Brodki i towarzyszącego jej zespołu, na scenie pojawią się specjalnie zaproszeni goście. Koncert będzie transmitowany na TVN24 oraz w mediach społecznościowym muzeum od godz. 21.00. Sprzedaż biletów rozpocznie się natomiast 14 czerwca o godzinie 12.00. Będą do kupienia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także na stronach: bilety.1944.pl oraz eventim.pl.
Źródło: materiały prasowe Kayax, 1944.pl