Piotr Fronczewski, Monika Brodka, Dawid Podsiadło, Martyna Wojciechowska i inne znane osobistości wsparły projekt „Powiedz mi jak”. Klip promujący utwór miał premierę podczas Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Teraz można go oglądać na YouTubie.
– Projekt „Powiedz mi jak” można określić mianem współczesnej dezyderaty – mówi DOBRY, twórca utworu, który pragnie pozostać anonimowy. Ukrywając swoją tożsamość, chce skupiać uwagę przede wszystkim na przesłaniu płynącym z jego twórczości. Kieruje je do młodych ludzi, którym – jak mówi – coraz trudniej przychodzi funkcjonowanie w świecie „nieustannego pędu, wirtualnej rzeczywistości i przekleństwa porównywania się, w którym coraz trudniej nam być obecnym – realnie i namacalnie”.
Utwór, którego można wysłuchać na platformach streamingowych, takich jak Spotify, Apple Music, Tidal, a teledysk obejrzeć na platformie YouTube, powstał z udziałem wielu znanych postaci ze świata kultury. Wystąpili w nim między innymi Bedoes, Monika Brodka, Martyna Wojciechowska, Adam Małysz, Krzysztof Hołowczyc czy Robert Makłowicz, a także ambasadorzy projektu „Młode Głowy”, Natalia Sisik, Aleksandra Florkowska, Kacper Zembrzucki (ZetKacper), Dominik Kuc, Konrad Braciak i Łukasz Bogusławski.
– Jako „Młode Głowy” zostaliśmy partnerem „Powiedz mi jak” bez chwili wahania. Przekaz utworu doskonale wpisuje się w misję naszej fundacji – mówi Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji Unaweza i inicjatorka projektu „Młode Głowy”, a także jedna z bohaterek teledysku.
W roli narratora w utworze „Powiedz mi jak” wystąpił Piotr Fronczewski. W jego wykonaniu przesłanie, które autor kieruje do młodych ludzi, brzmi wyjątkowo mocno i przekonująco.
„Żyj, jakby właśnie kończył się świat […],
Tańcz, jakby właśnie kończył się świat […],
Śpiewaj, jakby właśnie kończył się świat […]”.
– W cyfrowym świecie, w którym żyjemy, nasze życie często toczy się online, a nieustanny dostęp do Internetu może sprawiać, że zapominamy o tych prostych, ale istotnych aspektach codzienności. Jednak to właśnie życie offline, te momenty, kiedy odłączamy się od technologii i w pełni angażujemy się w otaczającą nas rzeczywistość, są najważniejsze – podkreśla DOBRY, autor tekstu utworu „Powiedz mi jak”, który nie boi się poruszać trudnych tematów, wykorzystuje obraz, rytm i słowo jako narzędzie do pobudzania refleksji i dyskusji.
„[…] Nie ulegaj cyfrowej iluzji,
Algorytmy to opium dla mas,
Zamiast postów miej wspomnienia,
Zamiast lajków wybierz las […]”.
Autorem muzyki do utworu „Powiedz mi jak” jest Kuba Galiński, klip zaś wyreżyserował wielokrotnie nagradzany Tadeusz Śliwa – reżyser i współscenarzysta „(Nie)znajomych”, „Ucha prezesa”, „Gangu Zielonej Rękawiczki” (Netflix), wielu teledysków i filmów reklamowych.