fbpx

Agnieszka Duczmal, Amadeus – Orkiestra Kameralna Polskiego Radia – recenzja

Agnieszka Duczmal
mat. prasowe

Na początku: to jest reedycja. Nagranie pochodzi z 2004 roku i otwierało serię monograficzną wybitnej polskiej dyrygentki oraz prowadzonej przez nią orkiestry.

Agnieszka Duczmal
mat. prasowe

Wspaniała, wielopłytowa edycja Polskiego Radia powraca w dystrybucji wytwórni DUX i oby spotkała się teraz z szerszym odbiorem, niż w czasie premiery. Zasługuje na to z pewnością. Już pierwsza płyta serii to wydarzenie muzyczne. Genialne dzieło Bacha na fortepian (klawikord) solo, otoczone jest famą wyzwania dla pianistów – zwłaszcza od czasu, kiedy jego przełomowe nagranie zapoczątkowało w 1955 roku karierę Glenna Goulda. Ale teraz nie czas na dyskusję (zapewniam: nieustającą), czy późniejsze wersje takich pianistów jak Murray Perahia czy Andras Schiff dorównują wzlotom wielkiego Kanadyjczyka (a są też wielcy Rosjanie: Sokołow i Gawryłow). Mamy bowiem do czynienia z orkiestrową transkrypcją dzieła Bacha. A co więcej, jest to nagranie premierowe!

Partytura jest dziełem mało znanego polskiego kompozytora (dodekafonisty z Lwowa), Józefa Kofflera. Odnaleziona w 1994 roku w Berlinie przez profesora Macieja Gołębia, transkrypcja wariacji Bacha na orkiestrę kameralną okazała się małym arcydziełem – Koffler nie tylko z pietyzmem rozpisuje partie instrumentalne, ale z niezwykłą wrażliwością oddaje ducha baroku. Zapomina nie tylko, że jest kompozytorem dwudziestowiecznym (żył w latach 1896-1944), ale przede wszystkim odkłada na bok wszelkie zapędy awangardzisty. Bach/Koffler, jak słusznie podpisana jest transkrypcja, dają nam więc dzieło nowe i jest to dzieło wybitne. Szczęśliwie się stało, że prapremierowe nagranie przygotowała właśnie Agnieszka Duczmal. Pod jej batutą orkiestra Amadeus przenosi nas w krainę zarezerwowaną do tej pory głównie dla „Koncertów brandenburskich” czy „Suit orkiestrowych”. Oto odkrycie: nowe, wielkie dzieło Bacha na orkiestrę!

Agnieszka Duczmal, Amadeus – Orkiestra Kameralna Polskiego Radia, Bach/Koffler „Wariacje Goldbergowskie”, BWV 988, Polskie Radio/DUX

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze