fbpx

Kraftwerk zagrają na Malta Festival w Poznaniu

Kraftwerk
Malta Festival

Muzyczną gwiazdą tegorocznego Malta Festival Poznań będzie zespół zaliczany do wąskiego grona formacji, które zmieniły oblicze współczesnej muzyki – legenda muzyki elektronicznej, grupa Kraftwerk.
W piątek, 28 czerwca 2013 r., na terenie Starej Gazowni w Poznaniu, zespół zagra swój pierwszy i jedyny koncert 3D w Polsce.

Założony w 1970 r. przez Ralfa Huttera i Floriana Schneidera, wywodzących się z niemieckiej sceny muzyki eksperymentalnej nazywanej krautrockiem, Kraftwerk stworzył zupełnie nowy język muzyczny i odegrał fundamentalną rolę nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale również takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip hop, techno, industrial, new wave i im pokrewnych. Albumy Autobahn (1974), Trans-Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Tour de France Soundtracks (2003) czy Minimum-Maximum (2005) są konsekwentnym świadectwem nowatorstwa, wizji i odwagi zespołu w kreowaniu oryginalnych, przełomowych, zapładniających wyobraźnię „obrazów dźwiękowych” i zmieniających zastaną rzeczywistość muzycznych eksperymentów.

Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem. Kraftwerk jest zespołem, którego twórczość doskonale wpisuje się w idiom, czyli temat przewodni przyszłorocznego festiwalu, brzmiący „oh man, oh machine / człowiek-maszyna”. Kraftwerk, który był pionierem w wykorzystywaniu „maszyn” (takich jak syntetyzatory, komputery czy własnego projektu vocodery) i prorokiem idei transhumanizmu, jest swego rodzaju ikoną.

Wpływ Kraftwerk nie ogranicza się jednak tylko do muzyki. Zespół stworzył bowiem oryginalny i bardzo charakterystyczny wizerunek sceniczny, a złożone, eksperymentalne projekcje multimedialne, które towarzyszą ich koncertom stały się równie rozpoznawalne i inspirujące co ich muzyka. Zaczynając od 2005 r., kiedy to wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych KRAFTWERKA. W lutym 2013 została ona zaprezentowana w najważniejszej galerii sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii – londyńskiej Tate Modern. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu.

Koncert zespołu Kraftwerk odbędzie się 28 czerwca 2013 r. w ramach Malta Festival Poznań 2013 (24 czerwca- 20 lipca 2013 r.).
Szczegółowe informacje TUTAJ.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze