Ten Typ Mes: Zamach na przeciętność

Powiedzieć o nim, że jest jednym z najbardziej znanych polskich raperów, to jednak mało. Bo Ten Typ Mes swobodnie przekracza granice gatunków, a lista artystów, z którymi współpracuje, jest imponująca. Ten rozmach nie ogranicza się zresztą do muzyki. Przyznaje: – Potrzebuję odpowiedniej dawki silnych wrażeń, żeby czuć, że żyję.

„Ten Typ Mes jest dla polskiego hip-hopu tym, czym Alexis dla »Dynastii«”, to słowa jednego z twoich współpracowników. Brzmią złowieszczo.

To, że wziąłem sobie za cel być w kontrze i staram się kilofem swojego warsztatu, talentu i poglądów robić wyłom, wynika raczej z dobroci serca niż z niecnych zamiarów. Mam radykalne poczucie sprawiedliwości zarówno społecznej, jak i artystycznej i nie mieści się w nim to, że osoby, które mają problemy z wysławianiem się i poczuciem rytmu, piszą teksty, wydają płyty i znajdują odbiorców. Za dużo ludzi się do sukcesu hiphopowego pcha, wartość artystyczna kłóci się z możliwością zarobienia dużych pieniędzy. Dlatego jeśli pytasz mnie o polski hip-hop, będę występował raczej z pozycji opozycji.

(…)

Jesteś chyba na naszym rynku rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę muzycznych kooperacji. Nagrywałeś choćby z Dawidem Podsiadłą, Marią Peszek, Moniką Borzym, pisałeś teksty dla Korteza. To sprawa wrodzonej nadpobudliwości czy ambicji łączenia muzycznych światów?

Ktoś, kto zna tylko moją jedną imprezową piosenkę, może myśleć, że nie robię nic, tylko piję wódę od rana, a ja właśnie nie chcę grać ciągle tej samej piosenki przez 50 lat. Nie chcę jak artysta folkowy zap…lać tego samego utworu na banjo przy akompaniamencie fletu. Pewnie można tak żyć, ale mnie od jednego instrumentarium już po trzech latach odpadłby mózg. Za to nie mam nic przeciwko, żeby z takim folkowym artystą współpracować. Jest tyle pięknych dźwięków. Chciałbym je mieć, okiełznać. To, że nagrywam ballady, muzykę elektroniczną, jazz, wynika z mojego głodu muzyki, chcę zrobić jak najwięcej, zanim umrę.

(…)

 

 

✔ Więcej w majowym numerze magazynu Zwierciadło!

✔ Wydanie dostępne jest także w wersji elektronicznej