fbpx

Wystawa okładek płyt winylowych w warszawskiej Galerii Kordegarda

The Clash - wystawa okładek płyt winylowych
Galeria Kordegarda

Do 15 maja w Galerii Kordegarda w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 15/17 obejrzeć można wystawę ponad pięćdziesięciu okładek płyt gramofonowych.

Niemen - wystawa okładek płyt winylowych
Galeria Kordegarda/więcej w galerii

Ich autorami są dwaj przyjaciele, którzy poznali się w latach 50. podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dwa polscy artyści, którzy zdobyli sławę poza granicami kraju, gdzie pracowali ze światowymi gwiazdami muzyki klasycznej, a także rockowej i jazzowej. Warto przypomnieć ich dokonania.

Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski byli przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Wspólnie projektowali prace i wspólnie zdobywali nagrody, m.in. w 1960 roku otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie ogólnopolskim na plakat „1000 lat Państwa Polskiego”. Na emigracji wykonali kilka tysięcy projektów okładek i plakatów.

Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i nie utrzymywał kontaktów z krajem. Z oczywistych powodów stał się w PRL artystą zapomnianym. Natomiast w USA jego kariera rozkwitła na skalę światową. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek, a także wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 nawiązał w Nowym Jorku współpracę z dwiema wielkimi wytwórniami płytowymi, Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej, jak Aretha Franklin, Roberta Flack, The Velvet Underground, Cream i jazzowych, jak Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Freddie Hubbard, Sergio Mendes czy Michał Urbaniak.

Rosław Szaybo jest uznanym w Polsce artystą. Sławę zdobył jako autor setek plakatów, obwolut książkowych oraz okładek płyt. Na początku lat 60. zainicjował legendarną serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą jej nazwy oraz autorem okładek do pierwszych sześciu albumów, w tym albumu „Astigmatic” Krzysztofa Komedy), która rozsławiła polski jazz na świecie. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hoople, Elton John, Roy Orbison, Judas Priest, Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej. Osobny rozdział jego działalności stanowiły plakaty teatralne.

Rosław Szaybo – Stanisław Zagórski, „Wystawa okładek płyt winylowych”, Galeria Kordegarda w Warszawie

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>