fbpx

Najlepsze czarne komedie – nasze propozycje

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu "American Psycho". (Fot. BEW Photo)

Ociekające mrocznym humorem czarne komedie to trudny gatunek filmowy. Od twórców wymaga odwagi w przełamywaniu tabu, od widza natomiast dystansu do otaczającej rzeczywistości. Przed wami lista ośmiu czarnych komedii, które rozbawią was do łez.

Przedmiotem żartu w czarnej komedii są sprawy, które zwykliśmy traktować poważnie, np. śmierć, choroba, cierpienie, ułomność, wojna czy zbrodnia. Czarna komedia operuje elementami groteski oraz ironią słowną i sytuacyjną, często odwołując się do poetyki absurdu i surrealizmu. Przykłady znajdziemy u Franka Capry („Arszenik i stare koronki”), Quentina Tarantino („Pulp Fiction”, „Bękarty wojny”), Jean-Pierre Jeuneta („Delicatessen”), Tima Burtona („Sok z Żuka”, „Marsjanie atakują!”, „Gnijąca panna młoda”), a także Danny’ego DeVito („Wojna państwa Rose”, „Starsza pani musi zniknąć”). Z listy czarnych komedii dostępnych w sieci, w szczególności polecamy:

„American Psycho”

Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Breta Eastona Ellisa opowiada o losach Patricka Batemana (w tej roli Christian Bale), przystojnego, wykształconego i niezwykle inteligentnego maklera z Wall Street, który w dzień zarabia fortunę na operacjach giełdowych, w nocy natomiast jest seryjnym mordercą. Jego wyczyny niejednemu spędziłyby sen z powiek. Czuje się bezkarny i drwi sobie ze wszystkiego i z wszystkich. Nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać. To jedna z najpopularniejszych czarnych komedii, która świetnie ukazuje mroczne oblicze świata młodych, zamożnych biznesmenów w Ameryce lat 80.

Film dostępny na platformie Netflix.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „American Psycho”. (Fot. BEW Photo)

„Rodzina Addamsów”

Są nieco przerażający, całkiem weseli i absolutnie nieobliczalni. Niecodzienny klan Addamsów tworzą romantyczny łobuz Gomez, powabna kobieta wamp Morticia, oraz ich dzieci – Wednesday i Pugsley. Z pomocną „dłonią” i służącym przypominającym Frankensteina rodzinka musi obronić się przed fałszywym bratem Gomeza, który ma ochotę przejąć rodzinny majątek. Kultową czarną komedię, którą pokochali zarówno młodzi, jak i starsi widzowie, wyreżyserował Barry Sonnenfeld, a w rolach głównych wystąpili laureatka Oscara Anjelica Houston, zdobywca Złotego Globu Raúl Juliá, a także Christopher Lloyd, Christina Ricci oraz Jimmy Workman.

Film dostępny na platformie player.pl.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Rodzina Addamsów”. (Fot. Paramount Pictures/Entertainment Pictures/Forum)

„Telemaniak”

Włączcie się do gry z Telemaniakiem! W tej czarnej komedii szaleńczy temperament i zaraźliwy dowcip Jima Carreya z pewnością wystawią waszą wytrzymałość na próbę. Komik o twarzy z gumy jest w swoim żywiole, a jego śmiech dosłownie elektryzuje. Młody architekt Steven po zerwaniu zaręczyn ze swoja dziewczyną przeprowadza się do nowego mieszkania. Dla zabicia nudy i samotności postanawia zainstalować telewizję kablową. Niebawem w jego mieszkaniu zjawia się ekscentryczny monter kablówki, Chip. Fanatyczny wielbiciel i znawca telewizji widzi w Stevenie idealnego kandydata na przyjaciela.

Film dostępny na platformach player.pl oraz canalplus.pl.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Telemaniak”. (Fot. Rue des Archives/Forum)

„Sklep dla samobójców”

Rysowana urokliwą kreską animowana czarna komedia Patrice’a Leconte opowiada o małżeństwie prowadzącym mały sklepik z artykułami dla samobójców w mieście tak szarym i smutnym, że wszyscy mieszkańcy wręcz marzą o tym, by jak najszybciej zakończyć swój żywot. W ich sklepie każdy znajdzie coś dla siebie: od wymyślnych trucizn, specjalnie ostrzonych żyletek i samurajskich mieczy po zwykłą konopną linę. W fachowej obsłudze klientów pomaga dwójka dzieci właścicieli. Profesjonalna porada i bogactwo asortymentu gwarantują całkowity brak stałych klientów. Interes kwitnie, aż do dnia narodzin trzeciego potomka, który ku utrapieniu całej rodziny… uśmiecha się. Gorzej! Jego zaraźliwy optymizm sprawia, że ze sklepu coraz częściej wychodzi się widząc jasną stronę życia.

Film dostępny na platformie vod.pl.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Sklep dla samobójców”. (Fot. materiały prasowe M2 Films)

„Żywot Briana”

Drugi w kolejności kinowy film grupy Monty Pythona to obrazoburcza czarna komedia wymierzona zarówno w religię, jak i hollywoodzkie stereotypy obecne w filmach o tematyce biblijnej. Aktorzy wprost prześcigają się w odgrywaniu licznych ról, wyśmiewając się przy tym ze wszystkich – poczynając od trędowatych, poprzez Poncjusza Piłata, kończąc na symbolach chrześcijaństwa. Jedno czego na pewno nie brakuje w Judei w 33 roku naszej ery, to różnego typu proroków, którzy w mig zyskują sobie wierne rzesze wyznawców. Doprowadzeni do rozpaczy Rzymianie starają się zaprowadzić jakiś porządek. W samym środku tych wydarzeń znajduje się Brian Cohen, którego popularność – na skutek ciągu absurdalnych i przekomicznych okoliczności – znacznie wzrasta.

Film dostępny na platformie Netflix.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Żywot Briana”. (Fot. BEW Photo)

„Cztery pokoje”

„Cztery pokoje” to przezabawna czarna komedia z Timem Rothem w roli początkującego boya hotelowego, który musi poradzić sobie z nietypowymi życzeniami gości hotelu Mon Signor. Wśród nich są m.in. czarownice, które przyjechały na sabat, kochankowie walczący na śmierć i życie, gangster z żoną i dwójką niesfornych dzieci oraz grupa gwiazd kina. Cztery niewiarygodne historie wyreżyserowali: laureat dwóch Oscarów Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, Allison Anders oraz Alexandre Rockwell. W rolach głównych pojawiają się natomiast Antonio Banderas, Madonna, Salma Hayek i Bruce Willis. Doskonała zabawa gwarantowana.

Film dostępny na platformie HBO GO.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Cztery pokoje”. (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)

„Czy leci z nami pilot?”

Nominowana do Złotego Globu czarna komedia „Czy leci z nami pilot?” w reżyserii twórców „Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego” to film, który za każdym razem bawi do łez. Straumatyzowany pilot wojskowy Ted po przeżytym wojennym koszmarze obiecuje sobie już nigdy nie pilotować samolotu. Gdy odchodzi od niego dziewczyna, stewardesa Elaine, mężczyzna kupuje bilet na jeden z obsługiwanych przez nią lotów, aby ją odzyskać. Pech chce, że cała załoga pokładowa – łącznie z pilotami – ulega zatruciu pokarmowemu. Ted musi pokonać lęk przed lataniem i ponownie usiąść za sterami, aby samolot bezpiecznie wylądował.

Film dostępny na platformie HBO GO.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Czy leci z nami pilot?”. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”

Klasyczna czarna komedia Stanleya Kubricka wydaje się dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek. „Doktor Strangelove” na trwałe wszedł do klasyki światowego kina, choć trzeba przyznać, że w równym stopniu bawi, co przeraża. Korzystając z politycznego zamieszania dwaj psychopatyczni generałowie: komandor amerykańskich sił zbrojnych Ripper oraz dowódca sił powietrznych Turgidson, nakazują eskadrze bombowców atomowych zaatakować ZSRR. Mózgiem intrygi jest tytułowy Doktor Strangelove, przykuty do wózka inwalidzkiego ekscentryczny naukowiec. Katastrofie próbują zapobiec prezydent Stanów Zjednoczonych oraz brytyjski generał.

Film dostępny na platformach HBO GO oraz ipla.pl.

Najlepsze czarne komedie
Kadr z filmu „Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. (Fot. BEW Photo)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze