1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najpiękniejsze filmy i seriale o Ziemi i przyrodzie

Jednym z najpiękniejszych filmów dokumentalnych jest \
Jednym z najpiękniejszych filmów dokumentalnych jest "Nasza planeta" dostępna na Netfliksie. (fot. materiały prasowe Netflix)
Zwłaszcza teraz, gdy człowiek został wystawiony na ogromną próbę, zastanawiamy się, jak dalej żyć na naszej planecie i korzystać z jej zasobów w sposób zrównoważony i z szacunkiem. Te filmy pokazują, jak piękna jest nasza planeta i jak wiele zawdzięczamy przyrodzie, choć tak często o tym zapominamy. Dzięki nim mamy nadzieję, że nasze życie na Ziemi może się zmienić na lepsze, a piękna, dzika i niezwykła przyroda jest tak naprawdę naszym sprzymierzeńcem. Oto najpiękniejsze filmy o naszej planecie Ziemi i przyrodzie.

"Nasza planeta"

Ten krótki serial dostępny na Netflixie osiągnął ogromną popularność i szybko stał się niekwestionowanym hitem, jeśli chodzi o najpiękniejsze filmy o Ziemi. "Nasza planeta"  zabiera widzów w magiczną podróż po najbardziej niezwykłych zakątkach fascynującej planety, którą nazywamy domem - osiem wyjątkowych odcinków poświęconych jest głównym biomom i siedliskom na kuli ziemskiej, takim jak pokrywy lodowe, dżungle, wody przybrzeżne, pustynie, sawanna, otwarte morze, wody słodkie i obszary leśne. "Nasza planeta" zrealizowana została z ogromnym rozmachem, a realizacja tego przedsięwzięcia trwała aż cztery lata! Materiał stworzony przez 600-osobową ekipę filmową powstawał w 50 krajach na wszystkich kontynentach skupiając się głównie na niezwykłej różnorodności środowiska naturalnego - od arktycznych pustkowi i tajemniczych głębin oceanów, przez rozległe krajobrazy Afryki, po tętniące życiem dżungle Ameryki Południowej. Ten serial to majstersztyk pod każdym względem - wizualnym, emocjonalnym i naukowym - w wersji oryginalnej usłyszymy także narrację Sir Davida Attenborough, słynnego biologa i działacza na rzecz przyrody. "Nasza planeta" to serial dla każdego, który inspiruje do dyskusji, a także zmian, które każdy z nas może przedsięwziąć dla wspólnego dobra.

"Królestwo"

Jakiś czas temu okrzyknięty najlepszym filmem przyrodniczym ostatnich lat, to piękne i wzruszające podsumowanie całego cyklu - filmów: "Mikrokosmos", francuskiego filmu z 1996 r. ukazującego świat z perspektywy owadów, "Makrokosmos" niezwykłego dokumentu o ptakach oraz "Oceany" pokazującego piękno życia w oceanach. "Królestwo" to opowieść o zwierzętach lądowych, które zabierają nas w fascynującą podróż po najdalszych zakątkach ziemi, aby zobrazować człowiekowi piękno natury. Cały dokument to nie tylko fenomenalne ujęcia zwierząt w ich środowisku naturalnym, ale także podróż w czasie - od prapuszczy po dzisiejsze rezerwaty. W "Królestwie" możemy obejrzeć także fragment poświęcony Puszczy Białowieskiej, niesamowitego kompleksu leśnego, który jest domem wielu zwierzęcych populacji.

"Tętno pierwotnej puszczy"

"Tętno pierwotnej puszczy" to odrobinę zapomniany, choć niezwykły serial przyrodniczy rodzimej produkcji zrealizowany w 1995 r. przez Bożenę i Jana Walencików - dokumentalistów przyrody. Seria składa się z pięciu odcinków, m.in. "Wielki dom", "Niekończący się wyścig", czy "Nie tylko kły i pazury", które w unikatowy sposób przedstawiają piękno Puszczy Białowieskiej. Świetna narracja, niesamowite ujęcia, i mocny przekaz - dokument pokazuje nie tylko piękno żubrów, wilków i rysiów, ale uświadamia także, jak wielki wpływ na istnienie tak niezwykle drogocennego miejsca ma człowiek. Serial uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami.

"Ziemia nocą"

Chyba każdy z nas, choć raz w życiu zastanawiał się, co robią zwierzęta w nocy? Śpią, czuwają, trzymają wartę? Przyrodniczy serial dokumentalny, dostępny na Netflixie pokazuje nam tajemnice nocnego życia przeróżnych zwierząt - dzięki zastosowaniu wyjątkowo precyzyjnych i odpowiednich technik, jesteśmy w stanie dostrzec niemal wszystko, co ukrywają zwierzęta po zmierzchu. Ocean nocą, tajemnicza dżungla po zachodzie słońca - razem z tym serialem możemy brać udział w takich przedsięwzięciach o jakich nawet nam się nie śniło. Piękny i inspirujący!

"Siedem światów, jedna planeta"

Zupełnie nowe spojrzenie na świat i otaczającą przyrodę serwuje nam specjalista gatunku - Sir David Attenborough. Nowy dokument niezrównanego przyrodnika, który zrealizował wyjątkową serię bazującą na siedmiu kontynentach w momencie, gdy bioróżnorodność każdego z tych kontynentów znajduje się w jego szczytowym punkcie. "Dotychczas w programach przyrodniczych świat natury dzielony był według rodzajów siedlisk, podział na kontynenty to zupełnie nowy sposób patrzenia na planetę. Seria składa się z siedmiu odrębnych filmów, ponieważ każdy kontynent ma swoją tożsamość, swoje cechy charakterystyczne i swoją unikalną przyrodę" - czytamy w opisie serii. Podczas oglądania odcinków odkrywamy Antarktydę - najbardziej wietrzny i nieprzyjazny z kontynentów, na którym żyją pingwiny, orki i lamparty morskie; Azję - największy z kontynentów, dom zarówno dla niedźwiedzi polarnych, jak i nosorożców sumatrzańskich; Amerykę Południową - kontynent o największym bogactwie gatunków na Ziemi z oryginalnymi pumami i barwnymi arami itd.

"Mission Blue"

Pasjonujący dokument, który podąża śladami oceanografki Sylvii Earle i jej misji mającej na celu ocalenie oceanów przed współczesnymi zagrożeniami.  Bioróżnorodność oceanicznych głębin jest zagrożona przez działanie człowieka, a bogactwo podwodnego świata, z dnia na dzień się zmniejsza. Nadmierne połowy, toksyczne odpady i... ok. 8 milionów ton plastiku, który co roku trafia do oceanów i mórz to przerażająca rzeczywistość - doktor Earle zabiera nas w najdalsze zakątki wód i pokazuje, co możemy zrobić, by je uratować.

"W pogoni za lodem"

Niezwykły dokument przedstawiający kulisy pracy fotografa National Geographic, Jamesa Baloga, który w nietypowy sposób pokazuje nam, jak zmienia się nasza planeta - w ciągu wielu miesięcy dokumentuje topnienie lodowców, udowadniając tym samym, jaki wpływ na przyrodę (a tym samym i na człowieka) mają zmiany klimatyczne. Balog wykorzystuje tu technikę porównawczą, która wyjątkowo daje do myślenia - te same miejsca w odstępach wielu miesięcy, są często zupełnie nie do poznania... Przerażający, ale niezwykły dokument o tym, czy jesteśmy w stanie zatrzymać to, co dzieje się na świecie.

"Mikrokosmos", "Makrokosmos"

Wcześniejsze części cyklu, którego zamknięciem był dokumentalny film przyrodniczy "Królestwo". "Mikrokosmos" opowiada o życiu z perspektywy owadów, "Makrokosmos" ukazuje życie ptaków i to w taki sposób, że widzowi wydaje się, że podróżuje "ramię w ramię" z ptactwem. Niezwykle ważne, mądre, ciekawe i inspirujące dokumenty tego samego twórcy - Jaques’a Perrina, który jak mało kto jest w stanie uchwycić tak wnikliwie życie często pomijanych i niezauważanych pająków, mrówek i innych stworzeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze