1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najpiękniejsze filmy kostiumowe, które trzeba zobaczyć

Uma Thurman, John Malkovich i Glenn Close w filmie „Niebezpieczne związki” z 1988 roku, reżyseria: Stephen Frears (Fot. BEW Photo)
Uma Thurman, John Malkovich i Glenn Close w filmie „Niebezpieczne związki” z 1988 roku, reżyseria: Stephen Frears (Fot. BEW Photo)
Najpiękniejsze filmy kostiumowe w historii kina to kategoria niełatwa – spektakularne kostiumy, przepiękne scenografie, oryginalne charakteryzacje - tytułów, które ścigają się o miano filmów kostiumowych wszech czasów jest całe mnóstwo. Filmy kostiumowe często pozostają niezwykle aktualne i zachwycają wiele pokoleń widzów, opowiadają o minionych epokach bądź przenoszą nas do przyszłości. Cechą wspólną są jednak bajkowe kostiumy i niezwykła dramaturgia. Oto najpiękniejsze filmy kostiumowe wszech czasów.

„Duma i uprzedzenie”, reż. Joe Wright

Nie tylko miłośniczki powieści wyjątkowej Jane Austin, która przez całe życie szukała tej jedynej, wymarzonej miłości, będą zachwycone tym filmem kostiumowym. Przepiękne kostiumy, niesamowite sceny – bajeczne spotkania taneczne na wsi, malownicze krajobrazy i wciągająca historia zapewniły kolejnej już ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” zaszczytne miejsce wśród najlepszych filmów kostiumowych romantycznych. Historia opowiada o rodzinie sióstr Bennet, które w nadziei na bogate zamążpójście starają się „wyswatać” najstarszą z nich z nowoprzyjezdnym, bogatym i przystojnym Charlesem Bingleyem. Tymczasem jego serdeczny przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę, która nie żywi do niego nawet cienia sympatii. To dobry film kostiumowy, a zarazem jedna z piękniejszych historii miłosnych, o ludziach, którzy myślą, że się nie znoszą, choć tak naprawdę są w sobie na zabój zakochani. Plus za piękną, malowniczą i romantyczną Wielką Brytanię minionych epok.

„Niebezpieczne związki”, reż. Stephen Frears

Ekranizacja XVIII-wiecznej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa ze znakomitą obsadą: Glen Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Umą Thurman i Keanu Reevesem w rolach głównych. Film kostiumowy romantyczny otrzymał mnóstwo nominacji oraz nagród, w tym Oscara za najlepszą scenografię oraz kostiumy. A te są rzeczywiście w „Niebezpiecznych związkach” bajeczne. Markiza i wicehrabia, dwie główne postaci, które wciągają widza w sieć intryg i kłamstw wyglądają jakby wprost przenieśli się w czasie, a dekoracje i wnętrza pałaców dopracowane są w najdrobniejszych szczegółach. Ten jeden z najsłynniejszych filmów kostiumowych opowiada historię intrygantki markizy de Merteuil, która zleca niemoralną przysługę swojemu byłemu kochankowi. Jej były mąż planuje bowiem małżeństwo z młodą, piękną Cecile de Volanges, a markiza za wszelką cenę stara się do tego nie dopuścić.

„Hrabia Monte Christo”, reż. Kevin Reynolds

Młody marynarz na skutek fałszywego donosu zostaje skazany na dożywotnie więzienie i wtrącony do lochów. Po prawie 15 latach udaje mu się jednak zbiec - przybywa więc do Paryża, aby dokonać aktu zemsty na swoich wrogach i oskarżycielach. Dotychczas subtelny i wrażliwy młodzieniec przeistacza się w niejakiego hrabię Monte Christo, który staje się bezwzględny i okrutny. Ten film kostiumowy to nie tylko wspaniałe kostiumy i porywająca historia człowieka, który za wszelką cenę chce, by sprawiedliwości stało się zadość, ale także niesamowity obraz ówczesnego życia – wszechobecnych pojedynków oraz ogromnego przywiązania do pojęcia „honoru”.

„Wichrowe wzgórza”, reż. Peter Kosminsky

Młody Ralph Fiennes i Juliette Binoche i uczucie, którego nie jest w stanie zmienić nawet śmierć. Romantyczna historia przygarniętego przez zamożną rodzinę bezdomnego chłopca, który od najmłodszych, dziecięcych lat zapałał miłością do córki pana domu. Niestety, ówczesne konwenanse, różnice majątkowe i odmienne pochodzenie powodują, że Heathcliff i Caty nie mogą żyć razem. Głębokie, wręcz destrukcyjne uczucie powoduje, że Heathcliff z biegiem lat staje się człowiekiem okrutnym i bezwzględnym, który jedyne czego pragnie to zemsta na wszystkich, którzy rozłączyli go z ukochaną. Malownicza scenografia, która zmienia się razem z transformacją samego głównego bohatera w ponurą i przygnębiającą powoduje, że „Wichrowe wzgórza” ogląda się z zapartym tchem, tak jak podobne dobre filmy kostiumowe.

„Fortepian”, reż. Jane Campion

Niezwykle poruszający i rewelacyjnie zagrany, „Fortepian” to jeden z tych dobrych filmów kostiumowych romantycznych, które mogłyby zostać nakręcone wyłącznie dla jednej sceny. Widok ukochanego fortepianu głównej bohaterki stojącego na pustej, nowozelandzkiej plaży przeszedł już do historii. Ale i inne sceny w filmie Jane Campion na długo pozostają w pamięci. Film kostiumowy „Fortepian” opowiada historię niemej Ady, która przybywa wraz z małą córeczką prosto ze Szkocji do Nowej Zelandii, by poślubić człowieka, którego nigdy nie widziała. Razem z nią do nowego świata przybył ukochany instrument, za pomocą którego Ada porozumiewa się i wyraża emocje. Niestety, nowy mąż Ady uważa, że fortepian to zbędny „mebel” i odsprzedaje go za kawałek ziemi, samotnikowi Bainesowi. Wkrótce Ada otrzymuje propozycję – możliwość grania na ukochanym instrumencie w zamian za lekcje udzielane Bainesowi. Przepiękny, melancholijny obraz zamknięty w filmie kostiumowym romantycznym, w którym kostiumy i scenografia odgrywają ogromną rolę.

„Elizabeth”, reż. Shekhar Kapur

Jeden z najpiękniejszych filmów kostiumowych nakręcony z niesamowitym rozmachem, ukazujący życie i pierwsze lata panowania Elżbiety I Tudor, niezwykłej władczyni, opiekunki poetów, dramaturgów, panującej prawie 45 lat. Polityczny rozsądek, ogromna dojrzałość i niesamowity umysł – te cechy pozwoliły panować Elżbiecie przez wiele lat i to wyjątkowo skutecznie. „Elizabeth” to także opowieść o tym, jak królowa znosiła samotność, trudy panowania i ogrom odpowiedzialności. Niesamowite kostiumowe widowisko, które w sposób niezwykle realistyczny odtworzyło elżbietańskie realia, imponujące przepychem i inscenizacyjnym rozmachem.

„Plac Waszyngtona”, reż. Agnieszka Holland

Ekranizacja XIX-wiecznej powieści Henry’ego Jamesa „Dom na Placu Waszyngtona”, która zachwyca kostiumami i piękną scenografią. „Plac Waszyngtona” to opowieść nietypowa dla dobrych filmów kostiumowych – główną bohaterką jest średnio urodziwa Catherine Sloper, osierocona przez matkę i wychowywana przez surowego ojca. Dziewczyna nie cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej, toteż gdy u jej boku zjawia się mężczyzna, wszyscy są przekonani, że chce ją oszukać i „poluje” na jej majątek. Kiedy ukochany prosi ją o rękę, ojciec dziewczyny – doktor Sloper konsekwentnie próbuje przekonać córkę, że jedynym powodem, dla którego ten młody mężczyzna mógłby się o nią ubiegać jest jej przyszła fortuna. Decyzja, którą Catherine będzie zmuszona podjąć na zawsze odmieni jej życie.

„Nędznicy”, reż. Bille August

Jeden z najsłynniejszych filmów kostiumowych, który doczekał się wielu wersji. Ekranizacja powieści Victora Hugo, która opowiada historię zbiegłego galernika próbującego za wszelką cenę zmienić swoje życie. W wyniku pewnego niespodziewanego zdarzenia, Jean dochodzi do przełomowego momentu w swoim życiu. Od tamtej pory staje się szanowanym obywatelem służącym innym pomocą. Przepiękne kostiumy, moralizująca historia i romantyczne wątki w tle – to wszystko sprawia, że „Nędznicy” wypierają inne filmy kostiumowe historyczne z rankingu produkcji tego gatunku.

„Zakochany Szekspir”, reż. John Madden

Dynamiczny, zrealizowany z rozmachem, obraz pokazujący fikcyjne kulisy powstawania jednego z najsłynniejszych dramatów wszech czasów – „Romea i Julii” Williama Szekspira. Piękna XVI-wieczna Anglia z epoki elżbietańskiej przeplatana romantyczną, nieszczęśliwą miłością wraz z typowymi dla tego gatunku scenami intryg, pozorów artystycznego świata i licznych konwenansów utrudniających i niszczących prawdziwe uczucia. Film kostiumowy romantyczny „Zakochany Szekspir” otrzymał aż siedem Oscarów, w tym za najlepszy film.

„Małe kobietki”, reż. Greta Gerwig

„Małe kobietki” to osadzona w latach 60. XIX w. opowieść o kobietach, które opiekują się sobą nawzajem podczas nieobecności ojca, głowy rodziny, walczącego w wojnie secesyjnej. Klasyka kobiecej literatury w interpretacji Grety Gerwig to bardzo subtelny, niezwykle czuły obraz siostrzanej miłości, kobiecego wsparcia i entuzjazmu, który wybija się tu na pierwszy plan pomimo wielu przeciwności losu.

„Wiek niewinności”, reż. Martin Scorsese

Jeden z najbardziej znanych filmów kostiumowych z niesamowitą obsadą: Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer i Winoną Ryder. „Wiek niewinności” to opowieść o związku niejakiego Newlanda Archera zaręczonego z młodą, piękną i niewinną Mary Welland. Dzięki temu małżeństwu mają połączyć się jedne z najbardziej wpływowych i szanowanych rodzin Nowego Jorku. Tymczasem w życiu obojga pojawia się niejaka Ellen Oleńska – charyzmatyczna, nieprzestrzegająca konwenansów kuzynka Mary, która uciekła od męża. Newland szybko zakochuje się w zupełnie innej niż większość znanych mu z towarzystwa, pełnego intryg i układów, kobiet. W tle bajeczne życie XIX-wiecznych wyższych sfer – z pięknymi kostiumami, zapierającymi dech w piersiach wnętrzami i na pozór bajkową rzeczywistością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze