Noc Muzeów 2015

Już w najbliższy weekend odbędzie się Noc Muzeów. W Krakowie i Opolu będzie to dzisiejsza noc (z piątku na sobotę), w większości miast – noc z soboty na niedzielę.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 r. w Berlinie, a w Polsce – w 2003 r w poznańskim Muzeum Narodowym. Od tej pory odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Zasadą imprezy jest możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Wielu organizatorów umożliwia także zwiedzającym dostęp do miejsc normalnie zamkniętych.

W warszawskiej Nocy Muzeów 2015 bierze udział prawie 240 placówek. Są to oczywiście duże ośrodki, takie jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawskiej Pragi, ale również małe galerie sztuki i pracownie artystyczne, fabryki, np. Wedla, zajezdnie tramwajowe, Pałac Kultury i Nauki, Ogród Botaniczny UW, wytwórnia filmowa na Chełmskiej, stara drukarnia PAP czy… Komenda Główna Policji. W programie jest także historyczny rejs po Wiśle.

Krakowska Noc Muzeów 2015 odbędzie się z piątku na sobotę (15/16 maja). Do zwiedzania zaprasza około 50 instytucji, m.in. nowa siedziba Cricoteki, gdzie o godz. 18 odbędzie się oficjalna inauguracja, Zamek na Wawelu, podziemia i historyczne kamienice przy rynku, Stara Synagoda, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz oczywiście Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Książąt Czartoryskich. Noc Muzeów to nie tylko tradycyjne zwiedzanie, ale również koncerty, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów bierze udział kilkadziesiąt miast i miasteczek z całej Polski. Często – poza miejscami wskazanymi w oficjalnym programie, z których najciekawsze są wprost oblegane przez zwiedzających – można obejrzeć prywatne pracownie, ciekawe domy, wydawnictwa. Warto śledzić strony na Facebooku, serwisy miejskie, blogi lokalnych animatorów i dzielnicowe gazetki. A najlepiej po prostu ruszyć w miasto i dać się porwać atmosferze tej wyjątkowej nocy.

Kilka przydatnych linków: