fbpx

Nominacja do finału Nagrody im. Kapuścińskiego dla Izy Michalewicz

Reportaże „Życie to za mało", Po prostu żegnaj

Dziś, 9 kwietnia zostały opublikowane wyniki finałowych nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wśród nominowanych znalazło się dwoje polskich reporterów, w tym autorka zbioru reportaży„ Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” wydanego nakładem Wydawnictwa Zwierciadło – Iza Michalewicz.

Jeden ze znanych polskich recenzentów literatury non-fiction, Robert Buciak napisał dziś na swoim blogu, komentując nominacje: „Trudno mi wyrokować, kto wygra w tym roku, ale będę trzymał kciuki za Izę Michalewicz”.

Mariusz Szczygieł o autorce: „Iza Michalewicz jest reporterką z krwi i kości. Kiedy słyszy o dobrym temacie, natychmiast zmienia się jej twarz. Oczy z łagodnych stają się czujne, zaczyna mówić głośniej i oddychać szybciej. Prostuje się. Mam wrażenie, że szykuje się do lotu. Jakby jej ciało – żeby jak najszybciej dopaść temat – miało zamienić się w kosmiczną rakietę. Znam wielu reporterów, większość jest w tym zawodzie zakochana, ale mało kto ma tak emocjonalne podejście do tematów. Pod jednym warunkiem: tematy muszą mieć w sobie tajemnicę i być jak z powieści Kafki”.

Tom reportaży Izy Michalewicz „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” został już wyróżniony jako „Najlepsza książka na jesień” w plebiscycie portalu literackiego granice.pl.

Obszerny fragment książki dostępny jest w serwisie internetowym przeczytam.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze