fbpx

Orły 2020: bezkonkurencyjne „Boże Ciało”

Orły 2020: bezkonkurencyjne "Boże Ciało"
Bartosz Bielenia oraz Eliza Rycembel z nagrodami (fot. BEW)

Za nami Orły 2020, czyli wręczenie nagród Polskiej Akademii Filmowej, nazywanych polskimi Oscarami. W tym roku niepokonany okazał się polski kandydat do prawdziwych nagród Akademii Filmowej, czyli „Boże Ciało”, a nagrodę za osiągnięcia życia otrzymała jedna z najwybitniejszych aktorek – Maja Komorowska.

Dotychczas nie udało się to żadnemu innemu filmowi. „Boże Ciało” Jana Komasy zdobyło aż 11 statuetek. – Od samego początku chcieliśmy zrobić film, który będzie łączył, a nie dzielił – podkreślił na scenie Jan Komasa, który ustanowił w tym roku historyczny wynik. „Boże Ciało” zdobyło nagrody m.in. w kategorii najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia oraz nagrodę publiczności. Statuetkę otrzymali również aktorzy wcielający się w głównych bohaterów: Bartosz Bielenia oraz Aleksandra Konieczna.

Dwie statuetki przyznane zostały filmom: „Pan T.” – za najlepszą scenografię i najlepsze kostiumy oraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który otrzymał nagrodę w kategorii najlepsza muzyka i najlepszy dźwięk. Najlepszym filmem dokumentalnym okrzyknięto „Tylko nie mów nikomu” w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

Orły 2020: bezkonkurencyjne "Boże Ciało"
Bracia Sekielscy z nagrodą za najlepszy dokument. (fot. BEW)

W tym roku nagrodę za osiągnięcia życia przyznano jednej z najwybitniejszych polskich aktorek – Mai Komorowskiej, znanej i uwielbianej dzięki niezapomnianym kreacjom w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Konwickiego, Edwarda Żebrowskiego. Skromna w życiu prywatnym, na scenie posiada ogromną charyzmę i siłę ekspresji.

Wśród gości nie zabrakło największych gwiazd polskiego kina i teatru: Agnieszki Holland, Agaty Buzek, Agaty Kuleszy, Pawła Wilczaka, Magdaleny Cieleckiej, Marty Żmudy Trzebiatowskiej, Andrzeja Chyry i wielu innych.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze