1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Oswoić artystę, czyli WarsawByArt

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Na co dzień nie mamy czasu chodzić na wystawy czy wernisaże. Obawiamy się, że sztuka współczesna nie jest dla nas, że jej nie zrozumiemy. A przecież kontakt z nią rozwija wyobraźnię i potrafi wzruszyć. Festiwal WarsawByArt, czyli weekend w 22 warszawskich galeriach, pozwoli nam oswoić współczesną sztukę.

To już druga edycja festiwalu WarsawByArt. Przez cały trzeci weekend września będzie można oglądać wystawy, projekcje filmowe, wziąć udział w spotkaniach z artystami i kuratorami, warsztatach i dyskusjach na temat sztuki. Galerie będą czynne od 11 do 22. Tylko na panel dyskusyjny na temat rynku sztuki w Polsce obowiązują zaproszenia. Pozostałe eventy są bezpłatne. Celem festiwalu jest promocja sztuki współczesnej i zachęcenie do częstszego odwiedzania galerii.

Ludzie boją się wejść do galerii – mówi Katarzyna Haber, główna organizatorka i pomysłodawczyni WarsawByArt oraz kuratorka w galerii Apteka Sztuki. – Twierdzą, że galeria to miejsce, gdzie jak człowiek już wejdzie, to musi coś kupić. A tak nie jest. Galeria to miejsce, gdzie można tylko popatrzeć na obrazy.  Chcemy, aby ludzie nie bali się otworzyć naszych drzwi.

Co zobaczymy?

W WarsawByArt udział wezmą najbardziej znane i działające od lat warszawskie galerie oraz te dopiero rozpoczynające swoją działalność. W galerii Milano na Saskiej Kępie, najstarszej prywatnej galerii w Warszawie, obejrzymy wystawę „Znów ktoś chodził wokół naszego domu” Olgi Pawłowskiej. Galeria aTAK pokaże „Prace na papierze”, czyli szkice akwarelowe Antoniego Starowieyskiego. W galerii 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej zobaczymy z kolei wystawę „My” Zofii Błażko, cykl malarskich portretów młodych osób. Galeria Wejście przez sklep z platerami zaprezentuje wystawę zbiorową „Oblicza abstrakcji”, czyli abstrakcję w ujęciu artystów o różnych technikach i warsztatach – Kuby Janysta, Katarzyny Kowalskiej, Franciszka Ledóchowskiego i Veroniki Moshnikovej. W WarsawByArt uczestniczyć będą także instytucje kultury, m.in. PROM Kultury Saska Kępa i Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe. Będziemy także uczestniczyć w otwarciu nowej galerii Nana Zenit, która zaprezentuje kolekcję prac Ivo Nikicia „Cyklodrony"

Artyści współcześni

Podczas WarsawByArt w galerii Apteka Sztuki obejrzymy wystawę zbiorową „Czarno na białym”, ukazującą zróżnicowanie sztuki współczesnej. Zobaczymy na niej obrazy Aleka Slona, malarza działającego i tworzącego w Stowarzyszeniu Artystycznym „Front Sztuki” (zrzeszającym profesjonalnych artystów) i kamienicy artystycznej TA3 w Warszawie, absolwenta filozofii na UW i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Slon wczesne prace tworzył w duchu dziecięcej wrażliwości. Przykładem są obrazy „Submarine” czy „Baloon Liftoff” z 2014 roku. Inspiracją do późniejszych prac były miejsca, które odwiedził – jak Lizbona, Rzym czy Kuba („Heart of Darkness”, „Ubi Leones”, „Buenos Aires”). Podczas WarsawByArt zobaczymy zupełnie nowe prace artysty.

W galerii Apteka Sztuki zobaczymy też prace Magdy Fokt. Artystka ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie działa w Stowarzyszeniu „Front Sztuki”. Fokt tworzyła najpierw abstrakcję organiczną, konstruując obrazy np. przez wycinanie kawałków płótna. Cykl „Kamienie” to dowód, że artystka wychodzi poza granice tradycyjnego malarstwa. Na WarsawByArt ujrzymy nowy cykl, który realizowała z belgijskim artystą fotografikiem Stéphane’m Noëlem. Tematyką projektu są kopalnie i problemy społeczne na Śląsku.

Na wystawie „Czarno na białym” zobaczymy także dzieła Agnieszki Zawiszy i Kamy Jackowskiej, absolwentek warszawskiej ASP. Agnieszka Zawisza, malarka, inspiracji szuka w podróżach i życiu codziennym, skupia się przede wszystkim na kolorze. Kama Jackowska na co dzień mieszka i tworzy w Berlinie. Specjalizuje się w sitodruku. Na wystawie obejrzymy jej najnowsze prace.

Wystawę „Czarno na białym” zamyka Francisco Remiseiro, artysta pochodzący z Hiszpanii. Francisco jest samoukiem, rzeźbił w drewnie ekspresyjne ludzkie postacie. Twórczość prezentujących swoje prace artystów łączy wspólny mianownik, którym jest pejzaż oraz monochromatyczność. Wszystkie dzieła utrzymane są w dwóch kolorach: czerni i bieli.

Niecodzienna galeria

Galeria Apteka Sztuki to jedyne w Polsce i unikatowe na skalę europejską miejsce, łączące profesjonalną galerię sztuki współczesnej z Zakładem Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.

W 2007 roku galerię założyło Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”. Organizacja ta od 23 lat działa na rzecz osób wykluczonych – m.in. niepełnosprawnych, bezdomnych, bezrobotnych – pomagając im w ich powrocie do społeczeństwa i odzyskaniu pełni praw. Dziś galeria zatrudnia 24 niepełnosprawnych pracowników (70 % ma niepełnosprawność w stopniu znacznym). Dla wielu z nich jest to pierwsza praca, która pomoże im zdobyć doświadczenie zawodowe. – Ta galeria to poligon doświadczalny, gdzie osoby niepełnosprawne mają szansę sprawdzić, w czym chcą się realizować – opowiada Katarzyna Haber, kuratorka galerii. Niepełnosprawni pracownicy zatrudnieni są w administracji, promocji, w marketingu, w kawiarni oraz jako obsługa gości. W budynku znajduje się także miejsce na rehabilitację, a raz w tygodniu galerię odwiedza psycholog. Sama galeria jest przedsięwzięciem zupełnie non-profit – cały zysk ze sprzedaży wpłacany jest na Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

WarsawByArt to wydarzenie kulturalne nie tylko dla koneserów sztuki i artystów, ale głównie dla ludzi, którzy chcą zapoznać się ze sztuką współczesną. Podczas festiwalowego weekendu galerie będą prowadzić sprzedaż obrazów (ceny od 2 do 30 tysięcy złotych). Jednak przede wszystkim w każdej z dwudziestu dwóch galerii i domów kultury zobaczymy wiele wydarzeń i happeningów, mających zachęcić nas wszystkich do odwiedzania wystaw artystów i zainteresowania sztuką współczesną.

Szczegóły program festiwalu na stronie

21-23.09.2018 Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze