1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Paszporty Polityki 2019 rozdane. Lista laureatów

Gala rozdania Paszportów Polityki 2019. Na zdjęciu: Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Weronika Gęsicka i Olga Tokarczuk. (Fot. Agencja Forum)
Gala rozdania Paszportów Polityki 2019. Na zdjęciu: Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Weronika Gęsicka i Olga Tokarczuk. (Fot. Agencja Forum)
Tegoroczna gala Paszportów Polityki za nami. Nagrody przyznano w siedmiu osobnych kategoriach, a ceremonia wręczenia odbyła się we wtorek 14 stycznia w Teatrze Wielkim. Kogo w tym roku wyróżnił tygodnik "Polityka"? Oto pełna lista laureatów. 

Paszporty Polityki to prestiżowa nagroda kulturalna przyznawana rokrocznie przez tygodnik "Polityka". Wyróżnienia te otrzymują wybitni Polacy, których działalność przyczynia się do rozwoju polskiej kultury i sztuki. Nagroda przyznawana jest twórcom w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Pierwsze Paszporty wręczono w 1993 roku.

"Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach"
Zwycięzcami 27. edycji Paszportów Polityki zostali Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Dominika Słowik, Weronika Gęsicka, Jakub Józef Orliński, Błażej Król, Dawid Ciślak. Nagrodę specjalną "Kreatora kultury" otrzymała noblistka Olga Tokarczuk.

Paszporty Polityki 2019 - pełna lista zwycięzców

Kreator kultury: Olga Tokarczuk. Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść „Bieguni”, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej literatury, ale naszej planety. I za „czułego narratora” oraz radość z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie.

Film: Bartosz Bielenia. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Niepokojący, androgyniczny, niezdefiniowany, osobny. Trudno opisać fenomen tego młodego aktora. Znany był do tej pory z drugoplanowych ról kinowych. Dopiero brawurowy występ w „Bożym Ciele” Jana Komasy w pełni ujawnił jego ogromny potencjał. Mówi się o nim "aktorski kameleon". Jest laureatem nagród na festiwalach w Sztokholmie i Chicago.

Teatr: Weronika Szczawińska. Absolwentka reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej, posiadaczka doktoratu obronionego w Instytucie Sztuki PAN. Jest reżyserką, dramaturżką i performerką, ale też wykładowczynią Akademii Teatralnej, kuratorką sezonu w Komunie Warszawa i współzałożycielką kolektywu działającego w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Szczawińska to artystka-instytucja. Nagrodę otrzymała za „Nigdy więcej wojny”, „Rozmowę o drzewach” oraz „Po prostu”.

Literatura: Dominika Słowik. Jedna  z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. Zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią „Atlas: Doppelganger”. Po 4 latach od debiutu nominację do Paszportu Polityki przyniosła jej powieść „Zimowla” (Wyd. Znak). Ten thriller z elementami opowieści grozy to ciekawy obraz historii najnowszej – lat 80. i 90. Polska jest tu krainą cudów i oczekiwania na cuda, a myślenie magiczne okazuje się zasadą istnienia całego kraju. Przewrotność tej książki polega też na tym, że za zagadkami niekoniecznie kryją się siły nadprzyrodzone.

Muzyka popularna: Błażej Król. Kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista. Jest dziś najbardziej znaną postacią ważnego w ostatnich latach gorzowskiego środowiska muzycznego. Był laureatem Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2015 r.), do którego wielokrotnie go porównywano. Podobnie jak do Lecha Janerki, do którego stylistyki nawiązywał w albumie „Wij”. Pisze utwory o zwartej formie, lekkim i melodyjnym charakterze, z surrealistycznymi, często niepokojącymi tekstami. Słowa jego piosenek biorą się, jak sam mówi, z kartek, które zbiera i przechowuje jego żona Iwona.

Muzyka poważna: Jakub Józef Orliński. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczęszczał do Akademii Operowej przy Operze Narodowej, a dzięki stypendium otrzymanym od Fulbright Polska odbył studia podyplomowe w nowojorskiej The Juilliard School of Music. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Właśnie ukazała się druga jego płyta – „Facce d’amore”. Otrzymał tytuł Młodego Artysty Roku od brytyjskiego „Gramophone” oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku.

Kultura cyfrowa: Dawid Ciślak (Polyslash). Ukończył produkcję filmową i telewizyjną na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Tam zaczęła się przygoda z kinem, etiudami i opowiadaniem historii poprzez formy audiowizualne. Za swoje prace otrzymał kilka nagród, ale jako absolwent postanowił utrudnić sobie życie, zmieniając branżę na gry wideo. „We. The Revolution” z małego, niezależnego studia Polyslash z Krakowa, jest grą wyjątkową. To jeden z najważniejszych komentarzy do sytuacji współczesnej Polski.

Sztuki wizualne: Weronika Gęsicka. Zawodowe podstawy zdobyła na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz w Akademii Fotografii. Mijający rok był dla niej bardzo udany; jej prace pojawiły się na wystawach w prestiżowych galeriach na świecie. Laureatka prestiżowej nagrody EMOP Arendt Award. Od lat głównym motywem jej dzieł pozostaje pamięć. Interesują ją ludzkie wspomnienia, a właściwie ich zaburzenia i nieświadome zafałszowania. Korzysta ze starej fotografii prasowej, archiwów internetowych i policyjnych oraz z banków zdjęć. Niekiedy projektuje obiekty przestrzenne, ale jej podstawowym żywiołem artystycznym pozostaje fotografia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze