fbpx

Phil Collins i jego największe przeboje

Phil Collins i jego największe przeboje
Phil Collins podczas koncertu w Las Vegas, sierpień 2006 roku. (Fot. BEW PHOTO)

Jeden z najwybitniejszych brytyjskich muzyków, legendarny wokalista, perkusista oraz lider zespołu Genesis, Phil Collins kończy dziś 69 lat. Z tej okazji wybraliśmy nasze ulubione hity w jego wykonaniu.

Phil Collins to jeden z najpopularniejszych muzyków swojego pokolenia, mający więcej singli na liście UK Top 40, niż jakikolwiek inny artysta. Zaczynał jako perkusista, jednak prawdziwą popularność zdobył grając i śpiewając w zespole Genesis. W 1981 roku rozpoczął solową karierę wydając album “Face Value”, zawierający przebój „In The Air Tonight”.

Artysta sprzedał do tej pory ponad 100 milionów albumów, a do jego największych przebojów należą m.in. „Another Day In Paradise”, “Against All Odds”, „Can’t Stop Loving You”, “Easy Lover” nagrany z Philipem Baileyem, czy “You Can’t Hurry Love”. W 2011 roku Collins ogłosił przerwę w karierze muzycznej, jednak cztery lata później powrócił na scenę. Ma na swoim koncie pięć statuetek Grammy oraz Oscara za piosenkę „You’ll Be In My Heart” do filmu animowanego Tarzan.

Nasze ulubione solowe przeboje Phila Collinsa

„In The Air Tonight” to pierwszy solowy przebój Phila Collinsa z albumu „Face Value” z 1981 roku. Powstał on podczas niełatwego rozwodu artysty z pierwszą żoną. Ogromne emocje, zdenerwowanie i frustracja bliskie mu w tym okresie zaowocowały genialnym numerem z charakterystycznym przejściem na perkusji, które plasuje się w czołówce najlepszych perkusyjnych motywów muzyki popularnej wszech czasów. Utwór dotarł na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych sprzedał się w liczbie pół miliona singli.

„Against All Odds (Take A Look At Me Now)” to bezapelacyjnie jedna z najpiękniejszych miłosnych piosnek, jakie kiedykolwiek powstały. Ta fortepianowa ballada ma niesamowity power i posiada ogromny ładunek emocjonalny, choć nie jest ckliwa. Utwór pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Bez szans” z 1984 roku. O kompozycję poprosił Phila Collinsa sam reżyser, Taylor Hackford. Pierwotnie artysta napisał numer pod innym tytułem pracując nad płytą „Face Value”.

Phil Collins uwielbiał soul i R&B. Nic więc dziwnego, że tworząc album „Hello, I Must Be Going!” z 1981 roku postanowił sięgnąć po utwór zespołu The Supremes. Kawałek „You Can’t Hurry Love” w jego wydaniu jest nieco bardziej nowoczesny, jednak charakterystyczne tamburyno i chórki w tle to bez wątpienia ukłon w stronę oryginalnego wykonania. Piosenka stała się pierwszym solowym numerem 1 Collinsa na brytyjskiej liście przebojów.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Phila Collinsa, „Another Day In Paradise” był pierwszym singlem promującym album „…But Seriously” z 1989 roku. Artysta napisał piosenkę po wizycie w Waszyngtonie, wstrząśnięty liczbą bezdomnych mieszkających na ulicach stolicy jednego z najpotężniejszych krajów świata. To ważny numer z mocnym przesłaniem.

Kawałek „You’ll Be In My Heart” z pewnością dobrze znają ci, którzy oglądali animowany film wytwórni Disney Pictures, „Tarzan”. Piosenka w wykonaniu Phila Collinsa, którą wykorzystano w bajce jest wyjątkowa – utwór w 1999 roku został nagrodzony Oscarem, a także Złotym Globem. W wersji użytej w filmie muzykowi towarzyszy aktorka Glenn Close, natomiast dłuższą wersję umieszczoną na ścieżce dźwiękowej artysta śpiewa solo.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>