fbpx

Plakaty Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie: Byłem, czego i wam życzę

Plakaty Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie: Byłem, czego i wam życzę
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć

W stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego (1914-2005), Zachęta zorganizowała przekrojową wystawę artysty. Henryk Tomaszewski był jednym z najważniejszych twórców polskiej grafiki użytkowej po II wojnie światowej. Wypracował niezwykle charakterystyczny styl swoich prac, wyróżniający się na tle zachodnioeuropejskich prostych komunikatów wizualnych. Jego plakaty i okładki książek znane są niemalże wszystkim.

Henryk Tomaszewski to jeden z tych twórców, którego nazwisko nie jest oczywiste dla każdego, jednak jego prace kojarzą wszyscy. Choć mogłoby się wydawać, że grafika użytkowa jest najbardziej zmienną dziedziną sztuki, prace Tomaszewskiego są nadal świeże i zaskakujące. Główna oś wystawy została zbudowana wokół jego twórczości plakatowej. Pierwszy okres jego działalności, przypadający od 1945 roku aż do końca lat 50. określany jest polską szkołą plakatu. Tomaszewski posługiwał się wówczas głównie metaforą i skrótowym ujęciem tytułu. Od lat 60. prace zmierzały do redukcji malarskości na rzecz abstrakcyjnego, prostego rysunku.

Na wystawie oglądamy szeroki wybór kultowych plakatów filmowych, teatralnych i galeryjnych, prezentowane są również oryginalne projekty, szkice i rysunki. Ukazana jest dzięki temu procesualność pracy nad plakatem, malarskość łączona z prostą wycinanką, precyzyjne piśmiennictwo z bezbłędnym gestem kreślącym jednym ruchem skomplikowany kształt. Większość tego wyjątkowego materiału pochodzącego ze zbiorów artysty nie była dotąd pokazywana. Poza plakatami prezentowana jest jego twórczość związana z liternictwem i ilustracją (projekty okładek książek i czasopism, rysunki w książeczkach dla dzieci).

Do wystawy została wydana wspaniała publikacja zawierająca teksty o twórczości Tomaszewskiego, ale przede wszystkim prezentująca plakaty, projekty okładek, szkice i rysunki grafika.

Wystawie towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń. Szczególnie interesujący wydaje się cykl czwartkowych spotkań z grafikami związanymi z warszawską ASP, które prowadzone będą w różnych formach – spacerów po wystawie, oprowadzań, wykładów i warsztatów:

3 kwietnia, godz. 19 Spotkanie z Mieczysławem Wasilewskim i Maciejem Buszewiczem
24 kwietnia, godz. 18 Spotkanie z Magdaleną i Arturem Frankowskimi
15 maja, godz. 18 Spotkanie z Piotrem Młodożeńcem
22 maja, godz. 18 Spotkanie z Filipem Pągowskim
29 maja, godz. 18 Spotkanie z Janem Bajtlikiem
5 czerwca, godz. 19 Spotkanie z Danielem Mizielińskim

Natomiast na piątki o godzinie 17 zaplanowano oprowadzania po wystawie ukazujące różne perspektywy twórczości Tomaszewskiego:

28 marca, 2 i 30 maja Lekcja widzenia – plakaty Henryka Tomaszewskiego projektowane od l. 60.
4 kwietnia, 9 maja, 6 czerwca Litera – projekty książkowe i plakaty literniczne
11 kwietnia, 16 maja Plakaty filmowe
25 kwietnia, 23 maja Plastyczny skrót i metafora – prace Henryka Tomaszewskiego z okresu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu

Więcej informacji