1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Polska” na eksport. Wystawa fotografii z kultowego miesięcznika PRL-u

Stocznia, 1956 (Fot. Marek Holzman)
Stocznia, 1956 (Fot. Marek Holzman)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Miliony rozkładówek, kilkanaście wersji językowych, kilkuset autorów fotografii, trzy podstawowe edycje – to imponujący obraz miesięcznika „Polska” w liczbach. Magazyn przeznaczony był głównie dla zagranicznego odbiorcy. Jego celem było pokazywanie Polski poza granicami kraju z wykorzystaniem strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii.
Wystawa „Polska” na eksport w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Fot. materiały prasowe) Wystawa „Polska” na eksport w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Fot. materiały prasowe)

Redaktorzy pisma kreowali wyobrażenia o Polsce jako kraju atrakcyjnym i nowoczesnym – potencjalnym partnerze ekonomicznym oraz źródle inspiracji w dziedzinie kultury i sztuki. Gdyby chcieć wymienić nazwiska autorów tekstów i fotografii czy artystów publikujących swoje prace, trzeba by wskazać niemal wszystkich twórców powojennej kultury polskiej.

Od 30 marca w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta można oglądać wystawę „Polska” na eksport. To niemal 300 fotografii ukazanych w swoim pierwotnym kontekście – na łamach miesięcznika oraz w zestawieniu z niepublikowanym materiałem zdjęciowym. Ujęcia spoza kadru bądź historie wokół reportaży rzucają nowe światło na warsztat fotografów, edytorów oraz strategie działania redakcji. Podziwiać można bogaty wybór archiwaliów z rozkładówkami oryginalnych numerów pisma, zdjęciami, dokumentami pochodzącymi z archiwów prywatnych oraz materiał filmowy ze zbiorów wielu instytucji. Wybór ten pozwala zrozumieć nie tylko historię i złożony kontekst funkcjonowania fotoreportażu, ale też rolę współczesnej fotografii prasowej w Polsce.

Wystawa rozpoczyna się wraz z wydaniem pierwszego numeru pisma, w momencie kształtowania się powojennego reportażu polskiego, a kończy z początkiem dekady gierkowskiej.

Wystawie towarzyszy książka „Początek przyszłości. Fotografia w miesięczniku „Polska” w latach 1954-1968” pod redakcją Karoliny Puchały-Rojek i Marty Przybyło (kuratorek). Na publikację składa się historyczny materiał ilustracyjny z miesięcznika, teksty oraz bogaty zbiór fotografii wraz z biogramami autorów – kluczowych postaci dla historii polskiej fotografii tego okresu.

Pokaz uzupełnia cykl filmowy, spotkania, wykłady i warsztaty – zarówno przybliżające historię magazynu „Polska”, jak też odnoszące się do współczesnych realiów fotoreportażu i projektowania czasopism.

Wystawę oglądać można do 23 czerwca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze