Polski dokument wygrywa konkurs w Wielkiej Brytanii

fot.Studio Munka-SFP

„Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka zwyciężył w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych festiwalu Sheffield Doc/Fest 2015! Jury doceniło dokument Szcześniaka za sposób realizacji filmu, zaangażowanie w odkrywanie historii oraz za szacunek do przedstawionego tematu.
„Punkt wyjścia” przedstawia historię Anety, która „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. Kobieta pomoże Anecie przejść czekającą ją próbę.

Tuż po informacji o zwycięstwie Michał Szcześniak dziękował całej ekipie. Na koniec dodał:„ Przede wszystkim jednak dziękuję Anecie, której odwaga sprawiła, że mogliśmy zrobić tak prawdziwy film. Dziękuję też pani Helenie, przy której wszyscy byliśmy uśmiechnięci od ucha do ucha. Aneta i pani Hela są niesamowite – widzowie już to wiedzą”.

Film został wyprodukowany w ramach program „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem jest Studio Filmowe N.Zdjęcia zrealizował Przemysław Niczyporuk. Produkcja Studia Munka-SFP ma już na swoim koncie liczne nagrody, m.in. Jantara dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu podczas 33. Festiwalu „Młodzi i film” oraz „Złotą Żabę” w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych na festiwalu „Plus Camerimage” w 2014.

„Punkt wyjścia” był jedną z trzech polskich produkcji na Sheffield Doc/Fest 2015. W konkursie znalazły się także: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej (również wyprodukowany w Studiu Munka-SFP) oraz „Superjednostka” Teresy Czepiec (produkcja: Wajda Studio).