fbpx

Premiery filmowe. Poznaj życie w „Komunie”

Premiery filmowe. Poznaj życie w „Komunie”
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
mat.pras. Gutek Film

Na ekrany kin wchodzi dziś nowy film Thomasa Vinterberga, twórcy nominowanego do Oscara „Polowania”. „Komuna” opowiada historię Anny, która wraz z mężem postanawia stworzyć komunę w wielkiej willi, którą nieoczekiwanie otrzymali w spadku.

„Komuna” to najnowszy film Thomasa Vinterberga, najważniejszego – obok Larsa von Triera – duńskiego reżysera, twórcy „Festen”, „Z dala od zgiełku” i nominowanego do Oscara „Polowania”.


Główna bohaterka, Anna ma dość mieszczańskiego życia i namawia męża na zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem. Okazja jest doskonała, ponieważ małżeństwo niespodziewanie stało się właścicielami wielkiej willi. Reżyser zaprasza widzów do życia we wspólnocie, której mieszkańcy razem zasypiają, gotuja, jedzą. Jednak przyjaźń, miłość i tolerancja żyjącej pod jednym dachem grupy zostaje wystawiona na próbę, kiedy mąż Anny chce, aby do domu sprowadziła się znacznie młodsza dziewczyna, w której się zakochał.

Vinterberg od 7 do 19 roku życia żył z z rodzicami w hipisowskiej komunie. „To był szalony, ciepły, fantastyczny czas, w którym otaczały mnie genitalia, piwo, poważne akademickie dyskusje, miłość i osobiste tragedie. Kiedy byłem dzieckiem, każdy dzień wydawał mi się jak z bajki. Zwyczajne wyjście z sypialni dostarczało rozmaitych doświadczeń, których źródłem byli inni mieszkańcy i ich dziwactwa. Patrząc na ten czas z dystansu mogę powiedzieć, że był to okres najwspanialszych wspomnień i absurdalnych momentów”, wspomina.

W roli głównej wystąpiła Trine Dryholm, największa gwiazda duńskiego kina, nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą na ostatnim festiwalu w Berlinie, znana z pamiętnych ról w filmach Susanne Bier („Wesele w Sorrento”, „W lepszym świecie”).

na podst. mat. pras. Gutek Film

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze