1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Wielki finał 46. FPFF w Gdyni już dziś. Przypominamy filmy, które walczą o główną nagrodę

Wielka gala zakończenia 46. FPFF w Gdyni odbędzie się dziś wieczorem. Przypominamy filmy, które biorą udział w Konkursie Głównym. Na zdjęciu: „Zupa nic”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Bo we mnie jest seks”, „Żeby nie było śladów”, „Inni ludzie”, „Powrót do Legolandu”. (Fot. materiały prasowe)
Wielka gala zakończenia 46. FPFF w Gdyni odbędzie się dziś wieczorem. Przypominamy filmy, które biorą udział w Konkursie Głównym. Na zdjęciu: „Zupa nic”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Bo we mnie jest seks”, „Żeby nie było śladów”, „Inni ludzie”, „Powrót do Legolandu”. (Fot. materiały prasowe)
Który film okaże się najlepszy i zdobędzie Złote Lwy, główną nagrodę 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? Odpowiedź na to pytanie przyniesie wieczorna gala w Teatrze Muzycznym. Wcześniej po czerwonym dywanie przejdą twórcy konkursowych filmów, jurorzy i zaproszeni goście.

Uroczystość Czerwonego Dywanu będzie można oczywiście śledzić na żywo w Gdyni, w okolicach Teatru Muzycznego, ale także w Internecie – w mediach społecznościowych 46. FPFF. Początek o godzinie 17.00. W ramach wydarzenia przewidziano między innymi krótkie rozmowy z twórcami – poprowadzą je: Katarzyna Janowska, Martyna Harland i Agnieszka Szydłowska.

Gala Zakończenia 46. FPFF w Teatrze Muzycznym rozpocznie się o godzinie 19.00. Transmisja telewizyjna zaplanowana jest na antenie TVP Kultura. Poznamy podczas niej laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także zdobywców nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz zwycięzcę Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości, odbierze Agnieszka Holland.

Do Konkursu Głównego tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się 16 filmów, w tym 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Przypominamy wszystkie tytuły, które mają szanse na Złote i Srebrne Lwy.

Filmy, które biorą udział w Konkursie Głównym 46. FPFF

„Bo we mnie jest seks”, reż. Katarzyna Klimkiewicz – „Bo we mnie jest seks” to ważny fragment życia Kaliny Jędrusik (Maria Dębska), o której śmiało można powiedzieć, że jest największą ikoną polskiej popkultury. To historia wzlotów i upadków jej zawrotnej kariery. Wydarzeniom z życia Jędrusik towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej.

„Bo we mnie jest seks” (Fot. materiały prasowe) „Bo we mnie jest seks” (Fot. materiały prasowe)

„Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski – Lata 40. XX wieku. Leon wraz z synami pracuje na Wiśle jako piaskarz. Pewnego dnia mężczyźni wyławiają z rzeki kobietę i jej małą córkę. Okazuje się, że są Żydówkami, które uciekły z Warszawy, w której nie mogły dalej się ukrywać. Leon podejmuje heroiczną walkę o ich przetrwanie. Daje kobietom schronienie w swoim domu ryzykując życiem własnej rodziny.

„Ciotka Hitlera” (Fot. materiały prasowe) „Ciotka Hitlera” (Fot. materiały prasowe)

„Hiacynt”, reż. Piotr Domalewski – „Hiacynt” to thriller osadzony w latach 80., który opowie kryminalną historię śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów. Jego głównym bohaterem będzie Robert, młody milicjant „z zasadami”, który wpada na trop groźnego przestępcy. W toku śledztwa poznaje Arka i postanawia wykorzystać go jako informatora.

„Hiacynt” (Fot. materiały prasowe) „Hiacynt” (Fot. materiały prasowe)

„Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska – „Inni ludzie” na podstawie powieści Doroty Masłowskiej to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu social mediów. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy.

„Inni ludzie” (Fot. materiały prasowe) „Inni ludzie” (Fot. materiały prasowe)

„Lokatorka”, reż. Michał Otłowski – Spokój mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku, który zmusza kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie.

„Lokatorka” (Fot. materiały prasowe) „Lokatorka” (Fot. materiały prasowe)

„Moje wspaniałe życie”, reż. Łukasz Grzegorzek – Historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań.

„Moje wspaniałe życie” (Fot. materiały prasowe) „Moje wspaniałe życie” (Fot. materiały prasowe)

„Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza – Kameralny i zarazem imponujący wizualnym rozmachem, trzymający w napięciu, świetnie zagrany film Filipa Jana Rymszy jest komentarzem do pamiętnego krachu z 2008 roku. Jednocześnie to przestroga przed rzeczywistością sterowaną przez algorytm, a także pochwała nieprzewidywalnego: samego życia, w którym drobna zmiana rutyny może wstrząsnąć posadami systemu.

„Mosquito State” (Fot. materiały prasowe) „Mosquito State” (Fot. materiały prasowe)

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, reż. Mateusz Rakowicz – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia akcji inspirowana życiem Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego „króla ucieczek”, który wymknął się organom ścigania aż 29 razy. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. W filmie zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika, Roberta Więckiewicza, Rafała Zawieruchę, Jakuba Gierszała, Olgę Bołądź oraz Maszę Wągrocką.

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (Fot. materiały prasowe) „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (Fot. materiały prasowe)

„Powrót do Legolandu”, reż. Konrad Aksinowicz – „Powrót do Legolandu” to opowieść o chorobie alkoholowej dotykającej całą rodzinę. Jest początek lat 90. 13-letni Tomek mieszka wraz z matką we Wrocławiu. Chłopiec wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Pewnego dnia głowa rodziny nieoczekiwanie wraca. W życiu Tomka pojawia się kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście rodziny nie trwa jednak długo.

„Powrót do Legolandu” (Fot. materiały prasowe) „Powrót do Legolandu” (Fot. materiały prasowe)

„Prime Time”, reż. Jakub Piątek – „Prime Time” to debiut reżyserski Jakuba Piątka, z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych. Akcja filmu rozgrywa się w sylwestrową noc 1999 roku. Uzbrojony mężczyzna wchodzi do studia telewizyjnego i bierze zakładników. Jego celem jest wejście na wizję podczas prime time'u. Czy zdobędzie się na odwagę, aby powiedzieć światu, co naprawdę myśli?

„Prime Time” (Fot. materiały prasowe) „Prime Time” (Fot. materiały prasowe)

„Przejście”, reż. Dorota Lamparska – W wyniku nawałnicy został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym, wiadomość o jej śmierci, dociera do Marii z opóźnieniem. Maria jak gdyby nic, wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, dla innych staje się obojętna. Bohaterka nie wie co zrobić, więc wraca do domu rodzinnego.

„Przejście” (Fot. materiały prasowe) „Przejście” (Fot. materiały prasowe)

„Sonata”, reż. Bartosz Blaschke – Poruszająca historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego. Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat okazuje się, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny.

„Sonata” (Fot. materiały prasowe) „Sonata” (Fot. materiały prasowe)

„Śmierć Zygielbojma”, reż. Ryszard Brylski – Londyn, 1943 rok. Brytyjski reporter bada sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Wkrótce okazuje się, że trafił na historię tak dramatyczną, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. Młody dziennikarz zrobi wszystko, by prawda ujrzała światło dzienne. „Śmierć Zygielbojma” to poruszająca historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów.

„Śmierć Zygielbojma” (Fot. materiały prasowe) „Śmierć Zygielbojma” (Fot. materiały prasowe)

„Wszystkie nasze strachy”, reż. Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt – Oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi i zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego artysty. Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, jednak ich relacja rozwija się w ukryciu. Wszystko jednak zmienia się, gdy nastoletnia przyjaciółka chłopaka popełnia samobójstwo.

„Wszystkie nasze strachy” (Fot. materiały prasowe) „Wszystkie nasze strachy” (Fot. materiały prasowe)

„Zupa nic”, reż. Kinga Dębska – Kinga Dębska, reżyserka „Zabawy zabawy”, powraca z nowym filmem, dzięki któremu cofniemy się do czasów PRL-u, aby ponownie spotkać się z Martą i Kasią – siostrami, które w hicie „Moje córki krowy” próbowały odbudować swoją relację. Teraz spotkamy je kilkanaście lat wcześniej; jeszcze gdy były nastolatkami, którym przyszło żyć w jaskrawo barwnych czasach.

„Zupa nic” (Fot. materiały prasowe) „Zupa nic” (Fot. materiały prasowe)

„Żeby nie było śladów”, reż. Jan P. Matuszyński – „Żeby nie było śladów” to najnowsze dzieło Jana P. Matuszyńskiego, reżysera obsypanej nagrodami „Ostatniej rodziny” i serialu „Król”. Produkcja przedstawia historię zbrodni, która poruszyła cały naród – śmiertelnego pobicia maturzysty Grzegorza Przemyka. W maju 1983 roku władze PRL zaangażowały cały swój aparat państwowy, by zatrzeć okoliczności tej śmierci.

„Żeby nie było śladów” (Fot. materiały prasowe) „Żeby nie było śladów” (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze