1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – wszystko, co warto wiedzieć o tegorocznej edycji

O Złote Lwy powalczą m.in. „Johnny”, „Infinite Storm”, „Iluzja” i „Cicha ziemia”. (Fot. materiały prasowe)
O Złote Lwy powalczą m.in. „Johnny”, „Infinite Storm”, „Iluzja” i „Cicha ziemia”. (Fot. materiały prasowe)
Dziś rozpoczyna się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesteśmy na miejscu z kamerą, dlatego gorąco zachęcamy do śledzenia naszego festiwalowego studia #PressRoomCafeZwierciadło w sieci. Przeczytajcie, co czeka nas w najbliższych dniach.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni udowodni, że polskie kino ma się znakomicie. W tym roku w Konkursie Głównym znalazło się bowiem aż 20 filmów. Jak mówi dyrektor festiwalu Leszek Kopeć: – Decyzja komitetu organizacyjnego, aby w tym roku zwiększyć liczbę filmów w głównej sekcji konkursowej, wynika z wysokiego poziomu produkcji filmowej ostatnich 12 miesięcy. Mam nadzieję, że goście, uczestnicy i widzowie, licznie akredytowani w tym roku, będą tego samego zdania.

Dyrektor artystyczny Tomasz Kolankiewicz dodaje: – Tak wysokiego poziomu zgłoszonych filmów nie było od dawna. Programując Konkurs Główny, muszę pamiętać, że festiwal jest przekrojową prezentacją polskiego kina – filmy powinny układać się w możliwie jak najpełniejszą paletę barw i wrażliwości. Staram się zachować harmonię między kinem artystycznym a tym z większym potencjałem komercyjnym, między filmami realistycznymi a wizyjnymi, między głosem twórców młodych i doświadczonych.

W konkursie znalazły się następujące filmy:

  • „Apokawixa”, reż. Xawery Żuławski, scen. Xawery Żuławski, Krzysztof Bernaś i Maciej Kazula
  • „Brigitte Bardot cudowna”, reż. i scen. Lech Majewski
  • „Broad Peak”, reż. Leszek Dawid, scen. Łukasz Ludkowski
  • „Chleb i sól”, reż. i scen. Damian Kocur
  • „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska, scen. Aga Woszczyńska, Piotr „Jaksa” Litwin
  • „Filip”, reż. Michał Kwieciński, scen. Michał Kwieciński i Michał Matejkiewicz
  • „Głupcy”, reż. i scen. Tomasz Wasilewski
  • „Iluzja”, reż. Marta Minorowicz, scen. Piotr Borkowski i Marta Minorowicz
  • „Infinite Storm”, reż. Małgorzata Szumowska, scen. Joshua Rollins
  • „IO”, reż. Jerzy Skolimowski, scen. Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski
  • „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek, scen. Maciej Kraszewski
  • „Kobieta na dachu”, reż. i scen. Anna Jadowska
  • „Orlęta. Grodno ‘39”, reż. i scen. Krzysztof Łukaszewicz
  • „Orzeł. Ostatni patrol”, reż. i scen. Jacek Bławut
  • „Strzępy”, reż. i scen. Beata Dzianowicz
  • „Śubuk”, reż. Jacek Lusiński, scen. Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak
  • „Tata”, reż. Anna Maliszewska, scen. Anna Maliszewska i Przemysław Chruścielewski
  • „The Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, scen. Andrea Seigel
  • „Wesele”, reż. i scen. Wojciech Smarzowski
  • „Zadra”, reż. Grzegorz Mołda, scen. Monika Powalisz

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 30 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trzeciej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Co więcej w programie?

Ale FPFF to nie tylko nagrody, lecz także liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące, m.​in. „Czysta Klasyka” – przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, w tym roku poświęcony setnej rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza; „Polonica” – pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców (wśród filmów nagradzane na dużych światowych festiwalach tytuły); bogata w programy edukacyjne „Gdynia Dzieciom”, w trakcie której po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka dla najlepszego filmu familijnego; wydarzenie branżowe „Gdynia Industry”; kino z lokalnym pierwiastkiem, czyli cykl „Filmy z Gdyni”, w ramach którego zobaczymy m.in. „Anię” Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, czyli opowieść o życiu aktorki Anny Przybylskiej; liczne wystawy oraz sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów festiwalu.

Platynowe Lwy za całokształt twórczości i wybitne osiągnięcia artystyczne odbierze reżyser i scenarzysta Filip Bajon, a na festiwalu zobaczymy jego film „Aria dla atlety”. Dużym wydarzeniem będzie Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – próba rekonstrukcji edycji, która nie odbyła się 40 lat temu. Powołane zostanie specjalne jury, które przyzna wyjątkową nagrodę – cegłę – na pamiątkę tej, którą dziennikarze wręczyli Andrzejowi Wajdzie w 1977 roku za film „Człowiek z marmuru”, na znak protestu przeciwko działaniom władzy. Nie zabraknie również Pokazów specjalnych – w tym roku będą to trzy wyjątkowe seanse połączone ze spotkaniami: „Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego, „Prawdziwe życie aniołów” z Krzysztofem Globiszem w roli głównej oraz „Wielka droga” Michała Waszyńskiego.

Ponadto na 47. FPFF po raz pierwszy w historii przyznana zostanie nagroda „Klimatyczny film”, zainicjowana i ufundowana przez markę Electrolux, która ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową.

Jak podkreśla dyrektor artystyczny Tomasz Kolankiewicz: – Warto pamiętać o tym, że istotą kina jest spotkanie i dyskusja, że filmy najlepiej oglądać wspólnie w salach kinowych, że największa ich siła tkwi w budowaniu wspólnoty odbiorców. Jednego jestem pewien: programowo zapowiada się jeden z najlepszych festiwali od lat.

„Zwierciadło” na 47. FPFF w Gdyni

W tym roku już po raz drugi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powstanie wyjątkowe miejsce spotkań #PressRoomCafeZwierciadło. Przez sześć dni festiwalu dziennikarka, ikona telewizji i miłośniczka kina Grażyna Torbicka, redaktor naczelna „Zwierciadła” Joanna Olekszyk oraz szefowa działu kultury naszego miesięcznika Zofia Fabjanowska-Micyk – będą spotykały się z najgorętszymi nazwiskami tegorocznego festiwalu. Porozmawiają o filmowej kuchni, kondycji polskiej kinematografii oraz o tym, jak przekładać tematy, które nas elektryzują, na język współczesnego kina.

Spotkania będą nagrywane na żywo w strefie #PressRoomCafeZwierciadło w Teatrze Muzycznym. Widzowie i goście festiwalu będą mogli nie tylko przysłuchiwać się rozmowom, ale także złapać chwile oddechu między pokazami filmów. Rozmowy będą transmitowane także na portalu zwierciadlo.pl oraz w mediach społecznościowych wydawnictwa „Zwierciadło”. Relację foto z tego, co dziać się będzie w #PressRoomCafeZwierciadło, będzie można śledzić na bieżąco na zwierciadlanym Facebooku i Instagramie, a po zakończeniu festiwalu – obejrzeć na portalu zwierciadlo.pl oraz w miesięcznikach „Zwierciadło” i „Sens”.

Serdecznie zapraszamy do #PressRoomCafeZwierciadło w gdyńskim Teatrze Muzycznym, w bezpośrednim sąsiedztwie Dużej Sceny, na której odbywać się będą wszystkie uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 roku. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się ostatniego dnia festiwalu w Teatrze Muzycznym. Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Gdynia i Województwo Pomorskie, współorganizatorami: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury, a producentem jest Pomorska Fundacja Filmowa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze