1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Rusza Malta Festival Poznań

W ramach tegorocznego festiwalu Malta widzowie będą mogli obejrzeć m.in. spektakl \
W ramach tegorocznego festiwalu Malta widzowie będą mogli obejrzeć m.in. spektakl "Shirley Valentine" Krystyny Jandy. (Fot. Adam Kłosiński)
Mobilny teatr, dyskusje, miasteczko festiwalowe, Generator Malta. Już 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 i potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

W tym roku Malta miała obchodzić swoje 30. urodziny. Świętowanie zostało jednak zakłócone przez pandemię. Festiwal zmienił formę, ale zachował swój charakter. Organizatorzy odpowiedzieli na potrzeby odbiorców, spełniając jednocześnie narzucone przez pandemię obostrzenia.

Z mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną spektakle. Na żywo zobaczy je 150 osób, ale będzie można posłuchać ich także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz obejrzeć z okien i balkonów.

Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych, które odbędą się na wybranych podwórkach. W sierpniu na Wilczaku stanie festiwalowe miasteczko. W programie będą m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni.

Program społeczno-artystyczny Generator Malta przyjrzy się społecznym kontekstom wody, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków. Na program złożą się m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery sentymentalne, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez młodych artystów i aktywistów z poznańskich liceów, wystawy i wycieczki. Program filmowy odnoszący się do wody z perspektywy katastrofy klimatycznej będzie można śledzić na scenie na Wilczaku.

Forum, czyli debaty na placu Wolności zostaną przeniesione do siedziby Fundacji Malta. Rozmowy dotyczyć będą przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka. Debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie przez kilka miesięcy tworzyć będzie projekt Grand (Re)Union. W programie międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna, cyfrowe czasopismo oraz spotkania w celu upowszechniania wiedzy powstałej w obszarze tańca i ruchu. Inauguracja projektu odbędzie się 20 czerwca rozmową z kuratorami projektu, którzy zmierzą się z pytaniem: czy choreografia może pomóc zmienić świat? Rozmowa będzie transmitowana na żywo na stronie oraz Facebooku projektu Grand (Re)Union.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Malta będzie także wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Św. Piotra i Pawła. Na placu Wolności od 29 czerwca do 2 lipca zobaczyć będzie można retrospektywną wystawę scenografii do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku.

Część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to "Projekt Krynicki", czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego. Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

Malta krocząca

Terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami, aby najlepiej uwzględnić kwestie bezpieczeństwa-zdrowia i dostosować się do warunków związanych z pandemią. W pierwszym kroku programowym odbędą się:
  • Rozmowa "Choreographing Change" z kuratorami (20 czerwca, godz. 22:30)
  • Spotkanie Forum "Pandemia jako źródło kultury" z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim (24 czerwca, godz. 17:00)
  • Spektakl "Shirley Valentine" Krystyny Jandy na Osiedlu Powstań Narodowych (25 czerwca, godz. 19:00-22:00)
  • Generator Malta "Dzikie strumienie" Mateusza Kowalczyka (24-26 czerwca, od godz. 10:00)
  • Nabór na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej "Gęsia skórka" (od 22 czerwca)
  • Wystawa z okazji święta Patronów Miasta Poznania Piotra i Pawła (29 czerwca, godz. 10:00)
Kolejny krok zaplanowany został na drugi tydzień lipca.

Jak brać udział w wydarzeniach?

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze