fbpx

Ruszyła „Łąka Leśmiana” – spotkania z literaturą, poezją, ogrodnictwem i ekologią

Ruszyła "Łąka Leśmiana" - spotkania z literaturą, poezją, ogrodnictwem i ekologią
W tym roku ze względu na pandemię Muzeum Polin organizuje „Łąkę Leśmiana” tak, by z każdego miejsca na świecie było można zajrzeć na muranowską łąkę bezpiecznie, bo wirtualnie. (Fot. materiały prasowe)

Ruszyła już czwarta edycja „Łąki Leśmiana”, czyli letniego programu kulturalno-edukacyjnego przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja w zupełnie nowej, wirtualnej odsłonie, oferuje relaks z literaturą, poezją oraz spotkanie z ogrodnictwem i ekologią. 

„Łąka Leśmiana” to projekt inspirowany twórczością Bolesława Leśmiana, który Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło w 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci wybitnego polskiego poety. Trzy poprzednie edycje akcji odbywały się na plenerowej instalacji przy Muzeum POLIN, inspirowanej wierszem „Łąka” autorstwa Bolesława Leśmiana. Było to zielone miejsce, gdzie można odpocząć, spotkać się m.in. z poezją i literaturą w otoczeniu przyrody.

Czy pamiętasz, jak głowę wynurzyłeś z boru,
Aby nazwać mnie Łąką pewnego wieczoru?
Zawołana po imieniu
Raz przejrzałam się w strumieniu –
I odtąd poznam siebie wśród reszty przestworu.

Przyszły do mnie motyle, utrudzone lotem,
Przyszły pszczoły z kadzidłem i mirrą i złotem,
Przyszła sama Nieskończoność,
By popatrzeć w mą zieloność –
Popatrzyła i odejść nie chciała z powrotem…

Kto całował mak w zbożu – nie zazna niedoli!
Trawa z ziemi wyrwana pachnie, lecz nie boli…
Kocham stopy twoje bose,
Że deptały kruchą rosę,
Rozróżniając na oślep chabry od kąkoli.

(Fragment wiersza Bolesława Leśmiana „Łąka” z tomiku „Łąka”, Wydawnictwo J. Mortkowicz)

W tym roku ze względu na pandemię muzeum organizuje „Łąkę Leśmiana” tak, by miłośnicy muz z każdego miejsca na świecie mogli zajrzeć na muranowską łąkę bezpiecznie, bo wirtualnie. – Formuła tegorocznej Łąki Leśmiana jest trochę inna w związku z pandemią. W czerwcu spotykamy się nie jak zwykle tutaj, na łące, ale w sieci. Czas pokaże, czy w lipcu i sierpniu zobaczymy się na zielonym skwerze przy muzeum, czy nadal będziemy kontynuować spotkanie z poezją Bolesława Leśmiana wirtualnie. Ważne jednak, że dalej jesteśmy razem z naszymi sympatykami. Mamy nadzieję, że w innej formule, ale cały czas spotykając się ze sobą za pomocą kanałów w sieci, możemy wspólnie przeżyć to lato – mówi Jolanta Gumula Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tegoroczna „Łąka Leśmiana” potrwa od 7 czerwca do 31 sierpnia.

Zapowiedź IV edycji Łąki Leśmiana

7 czerwca ruszamy z wirtualną odsłoną #ŁąkaLeśmiana – letnim cyklem ☀️🌿🌺 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. 👉 Zobaczcie zapowiedź tegorocznej edycji oraz posłuchajcie jakie wydarzenia na letni czas dla Was przygotowaliśmy😃📣 Inauguracja programu już wkrótce podczas Barłóg Literacki | Łąka Leśmiana z Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.Spotkajmy się wirtualnie 🙋===Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowyFundusze norweskie i EOG | EEA and Norway Grants | Ambasada Norwegii w Polsce | #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego***#PolinMuseumOnline

Opublikowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Poniedziałek, 25 maja 2020

 

Otwarcie „Łąki Leśmiana” było ucztą dla miłośników poezji i literatury. Bowiem Karolina Sulej i Sylwia Chutnik – autorki kultowego programu „Barłóg Literacki” – ugościły wszystkich na zielonym tarasie wśród książek. Opowiadały między innymi o fenomenie Zuzanny Ginczanki oraz o książce „Unorthodox” Deborah Feldman. Transmisja ze spotkania dostępna jest na profilu Facebookowym Muzeum POLIN, a kolejne spotkania z „Barłogiem Literackim” odbędą się w lipcu i sierpniu.

Muzeum POLIN zaprasza również młodzież od 14 do 17 roku życia z Warszawy i okolic do udziału w bezpłatnych warsztatach kreatywnych „Zróbmy mural na Łące Leśmiana!”, w trakcie których, we współpracy z doświadczonymi artystami, stworzą mural poświęcony Bolesławowi Leśmianowi. Zaprojektowany w ramach wirtualnych spotkań mural, stanie się częścią Łąki Leśmiana – letniej instalacji na tyłach muzeum. Warsztaty będą odbywały się w dwóch częściach: 1-3 lipca – warsztaty i wykłady on-line oraz 4-6 sierpnia – realizacja zaprojektowanego muralu na Łące Leśmiana.

Na wirtualnej łące znajdzie się również miejsce dla poetów-amatorów z Muranowa, Warszawy i całej Polski, którzy chcą podzielić się swoją twórczością w ramach projektu „Warszawa mówi! – poeci na start”. Nagrania, na których poeci odczytują swoje wiersze, mniej lub bardziej inspirowane tematami: kultura żydowska, Warszawa, Muranów czy… pandemia, Muzeum POLIN opublikuje na swoim profilu na Facebooku.

Natomiast miłośników ogrodnictwa oraz osoby które chcą zacząć swoją przygodę z roślinami, Muzeum POLIN zaprasza na cykl warsztatów ogrodniczych online pod nazwą „Balkon Leśmiana – miejskie ogrodnictwo w czasie pandemii”. Miejski ogrodnik i autor bloga „Bez Ogródek” Łukasz Skop pokaże, jak wyczarować skrawek zieleni na swoim balkonie oraz podpowie, jak o niego dbać. Pierwsze spotkanie online już w sobotę, 13 czerwca o godzinie 10:00 na Instagramie na profilu Muzeum POLIN.

Wysiej własną łąkę kwietną 🌾🌺 podczas Balkon Leśmiana | warsztaty ogrodnicze online. 📣 13 czerwca o godz. 10.00…

Opublikowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wtorek, 9 czerwca 2020

Na „Łące Leśmiana” zagości również popularny cykl edukacyjny „Żydowskie ABC”. Podczas czerwcowego spotkania online Piotr Kowalik z Działu Edukacji Muzeum POLIN poszuka odpowiedzi na pytanie – Czy każda miłość jest koszerna? Opowie na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane. Premiera 16 czerwca o godz. 18.00 na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

Dla wielbicieli poezji Bolesława Leśmiana Muzeum POLIN przygotowało również spektakl muzyczno-poetycki „Sen” autorstwa Beaty Jewiarz. Zmysłowe wiersze poety w autorskim wyborze twórczyni spektaklu w połączeniu z wykorzystaniem technologii multimedialnych, nabierają nowych, nieodkrytych dotąd znaczeń. Spektakl będzie można obejrzeć w czwartek, 18 czerwca o 19:30 na Facebooku Muzeum POLIN.

Entuzjaści dzikiej przyrody na pewno ucieszą się na spacer ornitologiczny z przyrodnikiem i dziennikarzem Stanisławem Łubieńskim w ramach cyklu „Eko-miasto”, który muzeum będzie kontynuowało również w lipcu i sierpniu. To okazja do poznania różnych gatunków ptaków zamieszkujących miejskie parki i posłuchania ciekawych opowieści o nich. Autor książki „Dwanaście srok za ogon” zabierze wszystkich chętnych na spacer online po Ogrodzie Krasińskich na Muranowie, tropem mieszkających tam ptaków, 20 czerwca o godzinie 10:00 na Facebooku Muzeum POLIN.

Ruszyła "Łąka Leśmiana" - spotkania z literaturą, poezją, ogrodnictwem i ekologią
Spacer ornitologiczny ze Stanisławem Łubieńskim. (Fot. Albert Zawada)

Na „Łące Leśmiana” zawita również cykl „Niedzielne popołudnia z poezją współczesną”, który rozpocznie się spotkaniem z Jackiem Dehnelem. Poeta przeczyta swoje utwory oraz wiersze żydowskiego twórcy Chaima Nachmana Bialika, specjalnie wybrane na tę okazję. Pierwsze spotkanie na Facebooku Muzeum POLIN w niedzielę, 28 czerwca o godz. 15.00.

„Łąka Leśmiana” czeka przez całe lato na wszystkich stęsknionych wypoczynku i spotkań na łonie natury z dobrym programem kulturalnym. W czerwcu wszystkie spotkania odbędą się w Internecie, ale być może już w lipcu i sierpniu będzie możliwość zorganizowania wydarzeń na zielonym skwerze przy gmachu muzeum wśród drzew, kwiatów i ziół. Program wydarzeń na kolejne miesiące Muzeum POLIN ogłosi w drugiej połowie czerwca.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze