fbpx

Saga rodu Winnych – najbardziej lubiana przez czytelniczki

Saga rodu Winnych – najbardziej lubiana przez czytelniczki

Książka Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” wygrała głosami czytelniczek w kategorii „Pióro” Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”. Finał konkursu odbył się 17 października, w Siedlcach.
W Siedlcach po raz czwarty promowana jest polska literatura kobieca, często niesłusznie pomijana, a nawet traktowana z przymrużeniem oka. Jury pod przewodnictwem dr literaturoznawstwa Bernadetty Darskiej zauważyło, że tegoroczne finalistki należą do grupy najciekawszych pisarek, reprezentujących wysoki poziom literacki.

Saga rodziny Winnych z Brwinowa, opublikowana przez Wydawnictwo Zwierciadło została doceniona nie po raz pierwszy. Przed wakacjami drugi tom sagi dostał nagrodę w konkursie „Najlepsza książka na wiosnę” portalu literackiego granice.pl. Książki Ałbeny Grabowskiej zajmują również coraz wyższe pozycje w rankingach księgarskich. I praktycznie każda pojawiająca się na półkach księgarskich wywołuje poruszenie i odzew czytelników. Zatem – mamy nową królową literatury kobiecej.

Nagrodzona obecnie saga „Stulecie Winnych” to fascynująca powieść wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku; rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych.

Autorka nie ukrywa, że inspiracją dla powstania tej książki było znakomite dzieło – „Sto lat samotności” Márqueza. Czy podwarszawski Brwinów może być odpowiednikiem Macondo? Stworzone na potrzeby powieści miasteczko, w którym dzieją się rzeczy niezwykłe. Mimo jego niezwykłości życie toczy się naturalnym rytmem życia człowiek: narodziny, zaślubiny, śmierć. To wszystko uzupełnione – przestępstwami, ludzkimi dramatami i szczęśliwymi przypadkami. W tle rozgrywają się jednak wydarzenia zmieniające losy świata.

Nagrodzona książka:

swCi, którzy przeżyli, tom I sagi

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Niemalże równocześnie w innym miejscu Europy ma miejsce zamach w Sarajewie. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna…

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

Pozostałe tomy sagi:

Ci, którzy walczyli, tom II sagi

1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. W tym wyjątkowo burzliwym dla losów Polski dniu Mania rodzi kolejne bliźniaczki – Kasię i Basię. Szczęście związane z urodzeniem córek przyćmi zaginięcie jej męża Pawła. Czy oznacza to owdowienie? Wówczas nikt tego nie wie.
Tego feralnego dnia niemieckie kule dosięgły również nestora rodu – Antoniego. Ciężar odpowiedzialności za rodzinę musi wziąć na siebie Ania – bliźniaczka Mani.

Podczas II wojny światowej niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?

Ci, którzy wierzyli, tom III sagi

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji.

Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?

***

Blogerzy książkowi z entuzjazmem piszą o każdym z tomów. Wielu z nich podsumowując rok miniony umieściło wydany wówczas tom pierwszy w swoim „TOP 10”; niektórzy – na najwyższej pozycji.

„Wyprzedzanie faktów i wracanie do przeszłości nadaje powieści świeżość i niepowtarzalność. Styl pozostaje niezmienny i momentami przypomina najlepszych rodzimych wieszczów.” Natalia Nowak-Lewandowska (www.ksiazkapolapkach.eu)

„Niewielu pisarzy na naszym rynku potrafi pisać w taki sposób. Większość nie wychodzi poza bezpieczne ramy, które znają z autopsji, pisząc o współczesności. Ałbena Grabowska poszła o milę dalej. Poradziła sobie doskonale” Piotr Z (www.pisanyinaczej.blogspot.de )

„To najlepsza, jak dotąd, powieść Ałbeny Grabowskiej i jedna z najciekawszych propozycji historyczno-obyczajowych, jakie w tym momencie ma dla nas polski rynek wydawniczy.” (www.przeglad-czytelniczy.blogspot.com)

Ałbena Grabowska – pisarka, lekarz neurolog- epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieści Lot nisko nad ziemią oraz Coraz mniej olśnień. Ambasadorka pierwszą edycję akcji „Solidarność kobiet ma sens”.
Jest przykładem kobiety, która odnalazła swoją pasję i ją zrealizowała.

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli - I tom
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze