fbpx

Seriale medyczne – top 7 seriali o lekarzach

Seriale medyczne - top 7 seriali o lekarzach
Hugh Laurie jako tytułowy Dr House. (fot. BEW)

Większość z nas zapewne pamięta oczekiwania na kolejne odcinki amerykańskiego westernu o jednej z najpopularniejszych lekarek – doktor Quinn, której perypetie oglądało się z zapartym tchem. I choć Jane Seymour przez długi czas nie miała sobie równych, seriale medyczne stały się niezwykle popularne i obecnie coraz więcej produkcji oparta jest na wydarzeniach mających miejsce w szpitalnych wnętrzach. Oto lista najciekawszych seriali medycznych dostępnych na popularnych platformach i nie tylko.

„Chirurdzy”

Niewiele jest tak poruszających seriali, jak „Chirurdzy”, którzy doczekali się aż 16 sezonów. Choć przez ten czas sporo się w serialu zmieniło – łącznie z niektórymi głównymi bohaterami i ich perypetiami, dalej pozostaje on jednym z najlepszych seriali o lekarzach w historii. Osią wydarzeń jest tu życie Meredith Grey, która rozpoczyna swoją karierę lekarską od stażu w Seattle Grace Hospital, i która szybko przekonuje się, że praca chirurga to ogromne poświęcenie i wielki wysiłek. Oprócz Meredith poznajemy też całe mnóstwo pozostałych bohaterów, którzy nawiązują ze sobą liczne romanse, tworzą burzliwe związki, schodzą się, rozstają i rozwodzą. Ogromnym plusem serialu są wyjątkowo wciągające wątki, które pomimo zawiłości i czasem dość nieprawdopodobnych splotów wydarzeń, wciągają widza z niebywałą siłą. Dodatkowo „Chirurdzy” to wspaniała i poruszająca ścieżka dźwiękowa – prawie każda ważniejsza scena opatrzona jest dobrym kawałkiem, dzięki czemu jeszcze dłużej pozostaje w pamięci.

„Temple”

Kryminalny serial o lekarzu, który w podziemiach Londynu otwiera niecodzienną klinikę. Daniel Milton otwiera przychodnię bez jakichkolwiek pozwoleń pod jedną z londyńskich stacji metra, aby leczyć osoby niemogące liczyć na pomoc służby zdrowia. Na wizyty przychodzą więc kryminaliści, imigranci, osoby, które nie posiadają ubezpieczenia bądź których nie stać na leczenie. Jak się jednak okazuje, Daniel będący świetnie wykwalifikowanym chirurgiem ma inny ukryty cel – ratowanie swojej śmiertelnie chorej żony i wynalezienie dla niej leku, który pozwoli jej wrócić do życia. Jeden z ciekawszych seriali o lekarzach w nieco innym anturażu niż zazwyczaj dostępny jest na platformie HBO GO.

„Charité”

Serial medyczny dostępny na platformie Netflix opowiadający historię jednego z największych szpitali klinicznych w Europie, który znajduje się w Berlinie – Charité. Serial pokazuje pracowników niemieckiego szpitala, którzy są świadkami przełomowych wydarzeń ze świata medycyny z przełomu XIX i XX w. „Charité” to wciągający serial ukazujący nie tylko historię narodzin współczesnej medycyny, ale również zapis wyjątkowo ważnych osiągnięć znanych niemiecki lekarzy i naukowców.

„Dr House”

Najsłynniejszy lekarz świata, którego postać okazała się światowym fenomenem. Dr House to pozycja obowiązkowa dla fanów seriali o lekarzach i szpitalach, zwłaszcza tych, którzy lubią czarny humor. Tytułowy dr House to bowiem postać kontrowersyjna – cyniczny, sypiący szowinistycznymi i niekulturalnymi żartami, ze średnim emocjonalnym zaangażowaniem w życie pacjentów, lubiący manipulować otoczeniem, o surowym wyglądzie. Mimo to House to genialny lekarz, który przenikliwymi oczami jest w stanie odgadnąć nawet najbardziej zawiłe przypadki medyczne. Przez lata na antenie telewizji, dr House prowokował, irytował i bawił miliony ludzi na całym świecie (serial znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa jako najchętniej oglądany serial w historii), którzy pokochali tego sympatycznego drania, jak żadnego innego lekarza.

„Zapiski młodego lekarza”

Krótki, kameralny serial z głównymi rolami Jona Hamma i Daniela Radcliffe’a, to adaptacja autobiograficznych opowiadań Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem. Vladimir Bomgard jako lekarz w rosyjskiej wiosce musiał mierzyć się z wieloma trudnościami, które napotkał na drodze swojej lekarskiej kariery. Wraca on wspomnieniami do momentów, gdy jako młody lekarz zmagał się z licznymi zabobonami panującymi wśród ówczesnej społeczności, ale także biedą, brakiem odpowiednich środków do leczenia oraz ogromną odpowiedzialnością, jaka ciąży na medykach. „Zapiski młodego lekarza” to jeden z mniej znanych seriali o lekarzach warty uwagi z genialną historią, w wielu momentach chwytający za serce. Dwa sezony dostępne są na HBO GO.

„Ostry dyżur”

Swego czasu niezwykle popularny, ciągnący się przez 15 sezonów serial, w których znajdziemy wiele sław (w tym świetnego George Clooney’a) stawiających niekiedy swoje pierwsze filmowe kroki. „Ostry dyżur” był swego rodzaju pionierem w gatunku seriali o szpitalach, które tak kompleksowo pokazywały trudy i znoje lekarskiej pracy łącząc je z bujnym i niezwykle barwnym życiem osobistym głównych postaci. Plusem serialu oprócz znakomitej obsady jest bez wątpienia siła zbiorowego bohatera – historie wszystkich postaci zagrane były wyraziście i interesująco. Oprócz tego, „Ostry dyżur” jako jeden z pierwszych seriali mówił o wielu społecznych problemach w tym m.in. ciężkiej sytuacji niepełnosprawnych osób oraz ich opiekunów, czy o szerzącym się wirusie HIV.

„Ratched”

Z nieco innej perspektywy – serial dostępny na Netflixie opowiadający historię znanej nam z powieści Kena Keseya i filmu Miloša Formana, przerażającej siostry Ratched. Serial, choć różni się od pozostałych stylem, gatunkiem i tematyką (akcja serialu dzieje się bowiem w szpitalu psychiatrycznym) świetnie wpisuje się w złożoność problemu, jaka występuje w przypadku tej profesji. W nowym serialu Netflixa za pokazanie tej skomplikowanej osobowości zabrało się dwóch wybitnych twórców – Ryan Murphy i Ian Rennan, którzy pracowali już razem przy innych produkcjach, takich jak chociażby popularny „Glee”. Wybrali oni jednak zupełnie inny moment z życia tytułowej Ratched i cofnęli się do jej przeszłości pokazując, jaka była Mildred nim stała się tym, za kogo wszyscy ją mamy. W netfliksowym „Ratched” cofamy się więc do momentu, gdy Ratched dopiero zaczyna swoją prawdziwą przygodę z pielęgniarstwem, i kiedy mamy możliwość poznania jej przeszłości i poniekąd zrozumienia jej mrocznego charakteru.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze