Miranda July – Kłopot z Mirandą

Filmy. Performance. Sztuka. Pisanie. Sieć. Obrazy. Linki. Kontakty.
Miranda July, amerykańska artystka uniwersalna, uprawia te wszystkie dziedziny w równie oryginalny sposób i z równym powodzeniem,
które jednych zachwyca, a innych doprowadza do szewskiej pasji.

Chwali się, że od 23. roku życia nie tknęła się żadnej pracy, która nie byłaby związana z jej sztuką. Odziana w barwne stroje z drugiej ręki, ze swoim wymyślonym nazwiskiem, czupryną kręconych włosów, szeroko otwartymi, lekko nieprzytomnymi błękitnymi oczami i wysokim, dziwnie zduszonym głosem, jest żywym uosobieniem postaci z artystycznej bohemy. Dla jednych oznacza to, że jest oryginalna i charyzmatyczna. Dla innych Miranda July jest pretensjonalna i nieznośna.

Ma zagorzałych fanów na całym świecie, ludzie piszą do niej listy, chcą, żeby została powierniczką ich najintymniejszych spraw. Pewien entuzjasta wydrukował wszystkie mejle, jakie napisał w życiu, i wysłał July w wielkiej paczce, ponieważ „tylko ona potrafi zrozumieć ten gest”.

Miranda July w filmie "The Future"

Narratorem jej nowego filmu „The Future” jest ranny w wypadku samochodowym kot, który czeka na adopcję w schronisku. Kot przemawia dziwnym, dziecięcym głosem (oczywiście należącym do samej July). Właśnie z powodu takich zagrań fani artystki ją kochają – i z tych samych powodów nie znoszą jej adwersarze. Od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje tematyczny blog „I Hate Miranda July” (Nienawidzę Mirandy July). Na jego forum mogą wyżyć się wszyscy, których artystka doprowadza do szału. Jednym z najżywiej dyskutowanych wątków bloga był projekt zesłania July do Darfuru w nadziei, że tam nauczy się „prawdziwego życia”.

Miranda potrafi irytować, bo jest okropnie artystowska. A może nieznośne jest to, że wszystko jej
się udaje?

JAK ZOSTAĆ ARTYSTKĄ

Urodziła się w Kalifornii jako Miranda Grossinger. Jej ojciec jest z pochodzenia nowojorskim Żydem, matka protestantką, ale w ich domu prowadzono o wiele mniej konwencjonalne duchowe poszukiwania. Rodzice Mirandy są pisarzami; kiedy była mała, założyli wydawnictwo specjalizujące się w książkach spod znaku New Age: od ekologicznej żywności po

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »