Noc Muzeów – „must see” w Warszawie i Polsce

materiały prasoweTę Noc Muzeów będziemy mogli przeżyć w naprawdę dobrym towarzystwie. Warszawskie Muzeum Narodowe zaprasza na pierwsze spotkanie z „Pomarańczarką” Aleksandra Gierymskiego, a Zamek Królewski na Wawelu do obejrzenia „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Europejska Noc Muzeów zacznie się dzisiaj w Krakowie. Gród Kraka postanowił spędzać ją o dobę wcześniej, niż większość polskich miast. W imprezie o zasięgu ogólnoeuropejskim weźmie w tym roku udział blisko sto dwadzieścia miast. Stolicą, która zainicjowała tę tradycję, jest Berlin. Było to w 1997 roku. Sześć lat później, jako pierwsze z polskich miast, Noc Muzeów celebrował Poznań. Od 1978 roku.18 maja obchodzimy Światowy Dzień Muzeów, w tym roku pod hasłem „Nowe wyzwania, nowe inspiracje”.

Z roku na rok Noc Muzeów rośnie w siłę. Przyłączają się do niej nowe instytucje. Tej wiosny po raz pierwszy swoje podwoje dla zwiedzających otworzy nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. – Pokażemy, co ze swojego okna widział Czesław Kiszczak i gdzie odbywały się narady kierownictwa MSW w stanie wojennym – zachęcają pracownicy. Budynek Sejmu otwarty będzie już po raz czwarty. Do zwiedzania zapraszają nie tylko wielkie muzea, ale i małe galerie. W organizację wydarzeń aktywnie włączają się miejscy urzędnicy. Instytucje kultury konkurują w wymyślaniu atrakcji dla zwiedzających, planują gry miejskie, filmy, warsztaty, konkursy, specjalne pokazy, zabawy, tańce i koncerty.

Samorządowcy ułatwiają publiczności dotarcie do celu, do rozkładów jazdy dopisują dodatkowe kursy tramwajów i autobusów, często zabytkowych. PKP Intercity oferuje Muzealny Odjazd, w ramach którego przewiduje zniżki dla tych, którzy spełnią określone w ofercie warunki, w tym będą mieli bilet, potwierdzający uczestnictwo w Nocy Muzeów.

O wszystkich atrakcjach Nocy Muzeów przeczytać można na stronie www.noc-muzeow.pl.

Warszawa schodzi do podziemi

W stolicy w Nocy Muzeów weźmie udział ponad dwieście instytucji. Na sto procent tłum będzie szturmować otwarte po kilkumiesięcznej przerwie Muzeum Narodowe. Największą atrakcją będzie pokazywany po raz pierwszy obraz Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”. Warto odwiedzić również wystawę „WywyższeniOd faraona do Lady Gagi”, pokazującą jak przez lata sztuka była narzędziem służącym do „wywyższenia” jednostki.

Rok 2012 stołeczny samorząd ogłosił lokalnym Rokiem Prusa. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przygotowało z tej okazji specjalny program. Znalazły się w nim między innymi: godzinny spacer po okolicach opisanych w „Lalce”, wystawa plenerowa „Warszawiak z wyboru” przedstawiająca biografię pisarza, spotkanie pt. „Bolesław Prus i Janusz Korczak – co ich łączyło?” oraz zwiedzanie staromiejskich piwnic, świeżo po renowacji. Spacer śladami bohaterów „Laki” zacznie się o godz. 18 przy Syrence na Rynku Starego Miasta (trasa: Podwale – Kapitulna – Miodowa – plac Teatralny).

Z placu Teatralnego blisko do Zamku Królewskiego, gdzie dla zwiedzających będą dostępne: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galeria Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Apartamenty Wielki i Królewski oraz w pałacu Pod Blachą – Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego i Wystawa Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian. Tej nocy będzie można posłuchać wykładu „W kręgu księcia Józefa. Wolnomularstwo epoki napoleońskiej”, wygłosi go prof. Tadeusz Cegielski (Loża Masońska), oraz uczestniczyć w pokazie i warsztatach charakteryzacji typowej dla różnych epok, „Dziewczyna z makijażem”. Na te spotkania trzeba się zapisywać na stronie Zamku (www.zamek-krolewski.pl). Ze względu na dużą liczbę zwiedzających do podobnych praktyk zachęcają również inne instytucje.

Z Zamku Królewskiego można przejść Krakowskim Przedmieściem na ul. Karową do Domu Spotkań z Historią, który zaprasza na pokaz „Pierwsi czarodzieje kina (1896-1914)” – etiudy pionierów takich jak Georges Méliès czy Segundo de Chomón. Odbędą się też spotkania, między innymi z Piotrem Małeckim (19.30), który pod hasłem „Z miasta Warszawa” przedstawi serię fotoreportaży i krótkich filmów dokumentalnych o mieszkańcach stolicy i jej okolic oraz Filipem Springerem, autorem książki „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (www.rp.pl/artykul/492745,865789-Architekture-sprawdzam-na-sobie.html).

Warto również zajrzeć do galerii. U Jabłkowskich na ul. Chmielnej odbędzie się warsztat fotograficzny „Blisko“. Poprowadzi go Jan Brykczyński. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie cyfrowych zdjęć przedstawiających świat, w którym żyjemy, by potem je/go zmieniać razem z prowadzącym (www.janbrykczynski.com). O godz. 20:30 rozpocznie się wernisaż wystawy „Fotomiastikon – najlepsze z najlepszych 2011” prezentujący zdjęcia z projektu „Fotomiastikon – warszawski fotoblog”. Galeria zaprasza również na koncerty Upbeat Quartet i Mama Selita.

Ci, których pociąga eksperyment w sztuce znajdą coś dla siebie w Galerii Studio w Pałacu Kultury i Nauki. Swój program „Interception 4”, polegający na wymazywaniu twarzy z filmów nagrywanych przez kamery przemysłowe, zaprezentuje Roch Forowicz. Artysta protestuje w ten sposób przeciwko otaczającemu nas monitoringowi, ograniczającemu nasze prawo do prywatności. Jego projekt wspiera Fundacja Panoptykon dbająca o poszanowanie praw własności intelektualnej i kontrolująca poczynania władz w sferze nadzoru publicznego. W Galerii Studio zobaczymy również eksperymentalne dokumenty Rafała Wilka, które pokazują fikcję tak jak rzeczywistość i „Przedmioty kolekcjonerskie – Afrikatransport” Roberta Wałęki.

Niedaleko otwartego w tę noc Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, na Jazdowie, odbędzie się potańcówka, którą poprowadzi znana w stolicy didżejka Vika, obok inscenizacja średniowiecznego obozowiska rycerskiego i pokaz slajdów ze zdjęciami charakterystycznych fińskich domków, wyświetlany pod hasłem „Tu było, tu stało” (projekt Stowarzyszenia Masław). Chętni będą mogli zwiedzić osiedle i okolicę z przewodnikiem. Stąd tylko krok na ul. Myśliwiecką, gdzie szykuje się huczne otwarcie Placu Zabaw, miejsca wakacyjnych imprez na świeżym powietrzu. Tej nocy na imprezowiczów czeka koncert Mitch&Mitch – Their Incredible Combo, zagrają też Am Radio oraz Teresa i Tygrysy.

Dama w Krakowie, Etno w Poznaniu, Trójmiasto o sobie, a Wrocław dzieciom

Jedną z największych atrakcji piątkowej nocy w Krakowie będzie spotkanie z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci. Po długich wojażach Dama osiadła na Wawelu. Tej nocy dla zwiedzających zostanie otwarta jej komnata.

Jednak inauguracja tegorocznej edycji imprezy nastąpi w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które zaprezentuje nową, zaprojektowaną specjalnie z okazji Euro 2012 wystawę „Sport w sztuce”. Wieczór będzie przebiegał pod hasłem „Biegiem do Muzeum!”. Zanim jednak rozpoczną się marszobiegi do licznych krakowskich atrakcji kulturalnych, o godz. 18.00, sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej, przez Rynek Główny do MOCAK-u wyruszy kolumna ponad dwudziestu zabytkowych pojazdów.

Chętni mogą kupić za złotówkę pamiątkową monetę, wybitą specjalnie na tę okazję, która będzie upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Poznań połączy idea „muzeum otwartego”, będzie można oglądać eksponaty niedostępne normalnie dla publiczności. Szczególnie ciekawą ofertę zaproponowało Muzeum Etnograficzne. Przygotowało ono „Bałkański skarbiec” – warsztat w ramach wystawy „Śladami Kanunu. Kultura Albańska w wieloetnicznym Kosowie”, którego uczestnicy będą wyrabiać m.in. pasy, ozdobę stroju albańskiego. Obędzie się również pokaz wyrobu biżuterii sutaszowej i haftu sutaszowego z terenu Albanii i Kosowa. O godz. 23:00 rozpocznie się koncert folkowej grupy Sharena. Nazwa zespołu wywodzi się od macedońskiego słowa „wielobarwność” i nawiązuje do repertuaru zespołu pełnego melodii z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, z domieszką cygańskich i żydowskich rytmów.

W Gdańsku warto wstąpić do Domu Uphagena, gdzie Noc Muzeów będzie się toczyła „Wokół gdańskiego stołu”. Podtytuł projektu brzmi „O jadalniach, zastawie stołowej i jedzeniu w XVIII wieku”, jego uczestnicy dowiedzą się jak i w jakim otoczeniu spożywano posiłki w osiemnastowiecznym Gdańsku. Zobaczą jak wyglądały meble, zastawa stołowa, przypomną sobie o przedmiotach, które wyszły już z użycia, poznają przepisy potraw jadanych w XVIII w. Wspaniałym dopełnieniem będzie koncert muzyki dawnej.

Gdańskie Muzeum Bursztynu proponuje zwiedzanie wystawy stałej „Historia bursztynu i bursztynnictwa”. Będzie można zobaczyć unikatową inkluzję solifugi w bursztynie, drugą, znaną na świecie i zarazem jedyną znaną formę dojrzałej solifugi zachowanej w bursztynie. Na Antresoli zaprezentowane zostaną nagrodzone i wyróżnione prace konkursu „Bursztyn i Piłka”, a w Sali Sądowej wystawa czasowa „Granice srebrnych przestrzeni. Powojenna polska biżuteria z kolekcji prof. Ireny Huml”. Grupa Rekonstrukcyjna „Truso” pokaże zwiedzającym proste gry planszowe z okresu średniowiecza (młynek, hnefatafl, gęś) i poprowadzi kurs średniowiecznego tańca, będzie można przymierzyć średniowieczne stroje i zrobić sobie w nich zdjęcie.

Nowe Muzeum Emigracji w Gdyni
 zabierze swoich gości w sentymentalną podróż do początków miasta, pod hasłem „Sen nocy dwudziestolecia”. Atrakcją będzie stylowa potańcówka z graną na żywo muzyką jazzową z lat 20. i 30, degustacja kuchni z dwudziestolecia międzywojennego i pokazy iluzji, które na początku XX wieku należały do ulubionych rozrywek mieszczaństwa. Atelier fotograficzne w stylu retro wykona portrety stylizowane na przedwojenne fotografie.

Wrocław postanowił zadedykować Noc Muzeów dzieciom, dlatego zacznie się ona już za dnia. Z myślą o najmłodszych wrocławskie muzea tradycyjnie już przygotowały program DobraNocka. Na Rynku, na rogu przy ul. Świdnickiej, stanie specjalny namiot informacyjny, w którym będzie można się dowiedzieć jakie atrakcje czekają na dzieci aż w czternastu instytucjach kultury. Żeby ułatwić przemieszczanie się między nimi uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusową „M jak muzea”. Szczegóły można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl. Polecamy między innymi multimedialny 
i interaktywny przewodnik po historii Hali Stulecia, obiektu klasy UNESCO, architektoniczne warsztaty dla dzieci i wykład popularno-naukowy dr. Grzegorza Grajewskiego, dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, inicjatora wpisu Hali Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Centrum Sztuki WRO zaprasza już o 12.30 na poranek z filmami najmłodszych wrocławskich animatorów, zrealizowanymi w Dziecięcym Studiu Filmu Animowaneg, prowadzonym przez Anielę Lubieniecką przy Centrum Kultury Wrocław Zachód, i spotkania z autorami animacji. W Atelier WRO odbędzie się YouTube Party, zabawa przygotowana przez artystę Jasia Domicza.

Noc Muzeów zaczyna się dzisiaj, przez cały weekend będziemy się bawić ze sztuką. Oby to nie był tylko one night stand.