1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Trójmiasto: Przegląd aktualnych wystaw

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz galerię 8 Zdjęć

Polecamy ciekawe naszym zdaniem wystawy sztuki w galeriach i muzeach.

Piętnaście procent wolności - Gdańsk

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów prezentuje wystawę prac artystów polskich i rosyjskich - „Za żelazną kurtyną”. Dzieła powstały w latach 1945-1989

Blisko 120 prac pochodzi z kolekcji Piotra Nowickiego. Zebrał on wybitne dzieła twórców niezależnych i tych związanych z nurtem oficjalnym. Symbolem tamtych lat jest praca Jerzego Ryszarda Zielińskiego (Jurrego) Uśmiech, czyli trzydzieści - zasznurowane biało-czerwone usta na niebieskim tle. Powstała „z okazji” 30-lecia PRL. Obrazy Jurrego nazywane były Znakami drogowymi politycznej egzystencji -u. Jurry zmarł tragicznie w wieku 37 lat, ciało znaleziono w pobliżu jego pracowni na warszawskiej Pradze. Śmierć do tej pory owiana jest tajemnicą, mówi się, że spadł na bruk, gdy próbował się wydostać z mieszkania, w którym został zamknięty przez kolegów.

[iframe src="https://www.youtube.com/embed/90LIBwfCBxQ" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Zieliński był jednym z największych buntowników tamtych lat. Wolność w sztuce próbowali zachować również Tadeusz Kantor, Jonasz Stern, Erna Rosenstein, którzy reaktywowali działającą przed wojną Grupę Krakowską. Nie było to łatwe, skoro w 1960 roku sekretariat KC PZPR opublikował wytyczne w sprawie polityki kulturalnej w dziedzinie plastyki, które określały w procentach dopuszczalny udział sztuki abstrakcyjnej w wystawach. Dokument zyskał nazwę 15 procent wolności artystycznej.

Pomostem pomiędzy artystami niezależnymi, którzy po II wojnie światowej próbowali znaleźć dla siebie miejsce a pierwszą  przedwojenną awangardą, byli Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Ona, urodzona w Moskwie rzeźbiarka, uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w dwudziestoleciu międzywojennym, on znakomity awangardowy malarz i teoretyk sztuki. Byli małżeństwem. O ich trudnej miłości i ciężkim życiu po wojnie opowiada zrealizowany przez Telewizję Polską spektakl „Powidoki”. Im został poświęcony fragment ekspozycji pt. Prekursorzy. Cała wystawa jest ułożona chronologicznie i podzielona na następujące działy:  Triumf ideologii, Prekursorzy, Druga awangarda, 15% abstrakcji, Figuracje, Znak i znaczenie, Sztuka sprzeciwu oraz Transformacja.

Zwiastunem nowych czasów jest Pokój Erika Bułatowa z 1989 roku, praca przedstawiająca Statuę Wolności na tle pary z pomnika Robotnik i Kołchoźnica Wiery Muchiny i Borysa Jofana, znanego głównie z czołówki Mosfilmu.

Wystawę w Gdańsku można zwiedzać do 17 czerwca,  później pojedzie ona do Moskwy, gdzie w sierpniu będzie prezentowana we Wszechrosyjskim Muzeum Sztuki Dekoracyjno-Użytkowej i Ludowej (VMDPNI).

Wystawa czynna do 17czerwca 2012 r.

„Za żelazną kurtyną". Sztuka Oficjalna i niezależna w Związku Radzieckim i Polsce, 1945 -1989. Prace z kolekcji Piotra Nowickiego

Portrety mistrzów kina

Do 12 maja potrwa Gdynia Film Festival. Oprócz licznych atrakcji dla miłośników polskiego kina, organizatorzy polecają cztery wystawy: Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle, Jerzy Kawalerowicz. Malarz X muzy, Wystawa fotografii "Portrety" Henryka Pietkiewicza i Kino Andrzeja Dudzińskiego - plakaty do filmów, których nie było.

Dwie pierwsze prezentowane są w Muzeum Miasta Gdyni do 30 czerwca, zostały przygotowane przez łódzkie Muzeum Kinematografii.

Wystawa dedykowana Jerzemu Hoffmanowi powstała z okazji 80-tych urodzin reżysera. Przedstawia jego dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych, aż po najbardziej znane produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” oraz „1920. Bitwa Warszawska”. Zwiedzający mogą obejrzeć elementy scenografii do tych filmów, rekwizyty oraz multimedialne prezentacje, pokazujące jak powstawały dzieła Hoffmana. Na licznych zdjęciach widzimy reżysera przy pracy. Ciekawym elementem wystawy jest również kolekcja plakatów pochodzących m. in. z Japonii, Niemiec, Rumunii, Czech, Włoch i Rosji.

Ekspozycja „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy” została przygotowywana  z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo vadis. Również na niej możemy podziwiać afisze pochodzące z różnych stron świata i fotografie. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna składająca się z wywiadów z aktorami, współpracownikami i przyjaciółmi, są wśród nich: Małgorzata Dipont. Jerzy Wójcik, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jan Laskowski, Jerzy Kajetan Frykowski i Jacek Gwizdała.

Innych mistrzów kina możemy podziwiać na zdjęciach Henryka Pietkiewicza. Fotograf pokazuje emocje swoich bohaterów poprzez bardzo duże zbliżenia.  Portrety będzie można oglądać tylko do 12 maja w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”.

Również tylko do zakończenia festiwalu można zobaczyć plakaty Andrzeja Dudzinskiego. Ekspozycja prezentowana jest we foyer .

Symbioza sztuki z nauką

zaprasza na wystawę Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau, znanych na świecie artystów medialnych, tworzących głównie interaktywne instalacje komputerowe.

Projekt Wonderful life (Cudowny świat) jest częścią cyklu Art & Sceinece Meeting (Spotkanie sztuki z nauką). Christa Sommerer i Laurent Mignonneau pokażą prace: Life Spacies II, Phototropy, A-Volve, Mobile Feelings, Eau de Jardin i Life Writer.

Artyści konstruują interaktywne urządzenia symulujące procesy ewolucyjne i zachowania żywych organizmów. Mają wykształcenie biologiczne. Twierdzą, że zawsze interesowało ich to w jaki sposób naturalna ewolucja i procesy przyrodnicze mogą funkcjonować, jako narzędzia tworzenia.  Kod komputerowy jest dla nich odbiciem kodu genetycznego. Są autorytetami w tej sferze sztuki. Wykładają na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Linzu w Austrii, gdzie przewodzą Wydziałowi Kultury Interfejsów w Instytucie Mediów.

Dyrektorem artystycznym projektu Art & Science Meeting jest prof. Ryszard W. Kluszczyński, a koordynatorem Krzysztof Miękus.

"Wonderful life" można oglądać w Łaźni od 14 maja do 24 czerwca 2012 r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze