1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Przegląd aktualnych wystaw w galeriach i muzeach

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Polecamy ciekawe naszym zdaniem wystawy sztuki w galeriach i muzeach.

Warszawa - CSW Zamek Ujazdowski

Wystawa „Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej jest podróżą po Polsce ostatnich lat. Zacznijmy od lata 1998 r. zatrzymanego w kadrze przez Wojciecha Wieteskę. Na pierwszym planie zdjęcia Wieteski widzimy rozmarzoną dziewczynę za parawanem, w tle biegnącego chłopca i  wydmy. Pastelowe kolory i nieco rozmyty obraz wprawiają odbiorcę w nostalgiczny nastrój. Mało jest takich fotografii na wystawie w CSW, większość z nich jest ostrym śladem tamtych dni, dowodem na to, jacy jesteśmy.

Kurator Adam Mazur tuż przy wejściu umieścił prace Konrada Pustoły. Tworzą one  serię „U Adasia”. Pustoła utrwalił na nich zmasowany atak tandetnej reklamy, tak często oszpecającej polskie miasteczka. Warstwie wizualnej towarzyszy głos; to litanię do wszechobecnego Adasia.

Dla Piotra Janowskiego „Światem” jest prowincja. Reportaż pokazuje sceny z życia polskiej wsi. Dużo tam czułości. Opaleni, czerstwi mężczyźni obejmują swoje kobiety, noszą je na barana, chłopiec ściska w ramionach psa. Piękno długich nóg dziewczyn, opalających się w krótkich  spodenkach na trawie, kontrastuje z brudną łazienką, z obdrapaną, brązową lamperią.

Fotografie na wystawie „Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989" przenoszą nas do miejsc na nich utrwalonych, do życia ich bohaterów.  Ważne dla naszej historii momenty zostały uchwycone przez prawdziwych mistrzów kamery, jak Anna Beata Bohdziewicz, Rineke Dijkstra, Mariusz Forecki, Piotr Janowski, Carl De Keyzer, Chris Niedenthal, Konrad Pustoła czy Wojciech Wieteska. Wystawie towarzyszy program filmowy w Kino.Lab:

Warszawa - Galeria Fundacji Archeologia Fotografii

W warszawskiej galerii FAF można obejrzeć zdjęcia Zbigniewa Dłubaka (1921-2005), zestawione z niepokazywanymi wcześniej rysunkami i szkicami do obrazów. Te różne formy prezentowane razem wzbogacają się i uzupełniają.  Artysta był zafascynowany abstrakcją, możliwościami deformacji obrazu rzeczywistości, jaką daje aparat fotograficzny. Od takich eksperymentów zaczął swoją pracę twórczą w latach 40-tych. Później robił zdjęcia realistyczne, by powrócić do abstrakcji w latach 80-tych. Wystawa czynna do 13 marca. Galeria Fundacji Archeologia Fotografii, ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112

Stalowa Wola - Muzeum Regionalne

Projekt wrocławskiego Centrum Sztuki WRO, „Nowy interaktywny plac zabaw”, trafił do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wcześniej odwiedził miedzy innymi Toruń, Warszawę i moskiewski Garage Center for Contemporary Culture. Wystawa jest skierowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Inaczej niż to zwykle bywa, dzieci mogą dotykać eksponatów i eksperymentować ze sztuką. Dzięki komputerom, kamerom i czujnikom ruchu, mogą bawić się świetlistymi mieczami i przesuwać obiekty na barwnych animowanych obrazach. Interaktywny projekt cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci, dorośli również mogą się świetnie bawić. Interaktywny plac zabaw . Wystawa czynna: od 4 lutego do 1 kwietnia 2012 roku. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1.

Krosno - Muzeum Podkarpackie

Prace jednego z najwybitniejszych polskich prymitywistów Nikifora Krynickiego (prawdziwe imię i nazwisko - Epifaniusz Drowniak) można oglądać do kwietnia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na wystawie zatytułowanej "Nikifor malarz, Nikifor artysta". Namalował on kilkadziesiąt tysięcy prac. Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną, rzadziej używał kredek. Talent Nikifora odkrył Roman Turyn, zaprezentował jego pracę polskim i ukraińskim malarzom kapistom przebywającym w Paryżu.  Środowisko wpadło w zachwyt, ale uznanie kolekcjonerów zdobył dopiero pod koniec życia. Artystą opiekował się malarz Marian Włosiński. Większość przedstawionych na wystawie obrazów i rysunków Nikifora pochodzi z okresu powojennego, ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych, a także muzeów w Nowym Sączu, Jaśle i Bochni. Muzeum Podkarpackie w Krośnie, ul. Piłsudskiego 16.

Szczecin - Muzeum Narodowe

Dr. Erich Marx jest niemieckim biznesmenem mieszkającym w Berlinie.  Po raz pierwszy fragment swojej kolekcji zaprezentował w roku 1982 w Neue Nationalgalerie w Berlinie. Pokazał wtedy prace Andy'ego Warhola, Josepha Beuysa, Roberta Rauschenberga i Cy Twombly'ego. Władze landu Berlin, chcąc zatrzymać u siebie kolekcję dr. Ericha Marxa, zdecydowały o przebudowie nieużytkowanego budynku dawnego dworca kolejowego Hamburger Bahnhof i umieściły tam część jego kolekcji. Obecnie to jedna z najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki w Niemczech. Wystawę 23 prac z kolekcji Marxa, zatytułowaną “Amerykańskie i europejskie malarstwo z kolekcji Marxa”, Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizowało wspólnie z Nationalgalerie im Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin, Atlasem Sztuki  w Łodzi, przy pomocy Akademii Sztuki w Szczecinie. W zbiorach niemieckiego kolekcjonera znalazły się prace takich artystów jak: Michael Beutler, Ross Bleckner, Rafał Bujnowski, Sandro Chia, Enzo Cucchi, Salomé, Wilhelm Sasnal i Julian Schnabel. Wystawa czynna do 22 kwietnia 2012. Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze