1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Top 10 najlepszych filmów o przyjaźni

Kadr z filmu \
Kadr z filmu "Służące" (fot. BEW)
Przyjaźń między kobietami, międzypłciowa, pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem... Ma wiele postaci i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych cnót, często nawet silniejszą i bardziej szczerą niż miłość. O tym, że przyjaźń równie często pojawia się w sztuce wiadomo nie od dziś, czasem jednak stanowi subtelne tło dla innych wydarzeń, i tak jak w życiu, niekiedy nie zawsze potrafimy ją dostrzegać. Poznajcie najlepsze filmy o przyjaźni w jej rozmaitych odcieniach.

1. "Stand by me", reż. Rob Reiner - poruszająca historia przyjaźni kilku nastoletnich chłopców, którzy wspólnie wyruszają w podróż pełną długich rozmów, odkrywania siebie i dzielenia się swoimi lękami, opowiedziana z perspektywy jednego z nich będącego dorosłym człowiekiem. Prosta fabuła oparta na historii wędrówki czterech dwunastolatków, którzy chcą jako pierwsi odkryć zwłoki tragicznie zmarłego chłopaka to w rzeczywistości wyjątkowo dobra gra aktorska (w jednej z głównych ról młody River Phoenix) i niezwykle wzruszająca podróż do lat dziecięcych marzeń, beztroski, ale i pierwszych problemów oraz lęku przed tym, co kryje za sobą wkroczenie w dorosłość.

2. "Nietykalni", reż. Olivier Nakache, Eric Toledano - produkcja, która zmieniła nasze myślenie i postrzeganie filmów o przyjaźni. Świetne role Francoisa Cluzeta i Omara Sy, którzy stworzyli ekranowy duet idealny. Dla przypomnienia: sparaliżowany milioner i biedny chłopak z przedmieścia, który zatrudnia się jako jego pomoc po wyjściu z więzienia, początkowo nie pałają do siebie nawet cieniem sympatii. Z czasem oboje zaczynają czerpać radość ze wspólnie spędzanego czasu i dzieleniem się swoimi przeżyciami z drugą stroną. I choć różni ich wszystko: pochodzenie, status, kolor skóry, sytuacja osobista, wiek, "Nietykalni" to tak naprawdę przede wszystkim film o autentycznej, niewymuszonej sympatii, która może zrodzić się pomiędzy każdym, nawet w najmniej oczekiwanych okolicznościach. "Nietykalni" to także opowieść o akceptacji innych od siebie, wrażliwości na ludzką krzywdę i możliwość czerpania z prawdziwych darów życia: przyjaźni, miłości, empatii, bez względu na przeciwności losu.

3. "Służące" reż. Tate Taylor - ambitna, młoda dziennikarka powraca w rodzinne strony zaraz po ukończeniu studiów. To co zastaje w rodzinnym miasteczku zupełnie zmienia jej dotychczasowe życie. Skeeter (w tej roli Emma Stone) zaprzyjaźnia się z czarnoskórą Aibileen, służącą domową, która zaczyna otwierać się przed dziewczyną i zdradzać jej, jak naprawdę traktowane są czarnoskóre kobiety w pozornie przyjaznych i zamożnych domostwach. Działania dziennikarki powodują burzę w małej miejscowości, co zbiega się w czasie z rosnącymi w całym kraju napięciami rasowymi. Służące to nie tylko film o tym, jak okrutny jest rasizm i wszelkie wartościowanie ludzi ze względu na jakiekolwiek cechy, ale także film o przyjaźni - szczerej, kobiecej solidarności, która czasem potrafi zmienić choć małą cząstkę czyjegoś świata.

4. "Thelma i Louise" reż. Ridley Scott - kultowa historia o przyjaźni kobiet, przyjaciółek, które decydują się wziąć sprawy w swoje ręce i poznać smak życia. Nazywany hymnem feministek, był jedną z pierwszych tak dużych produkcji pokazujących, że kobiety mają prawo stanowić same o sobie, nie są (i nie chcą być) wyłącznie dodatkiem do mężczyzny, a o ich wartości nie świadczy jedynie to, czy będą wiernie czekały na to, co mogą uzyskać od facetów. "Thelma i Louise" to nie tylko film o przyjaźni pomiędzy kobietami, które znudzone i niezadowolone swoim życiem postanawiają zerwać z rzeczywistością, ale także zerwanie dotychczasowych konwenansów także jeśli chodzi o przedstawianie kobiety w kinie - tym razem twardzieli z westernów granych przez samych facetów zmieniły pewne siebie i świadome swojej wartości kobiety.

5. "Jeden dzień", reż. Lone Scherfig - miłość, która musiała dorosnąć, czyli wzruszająca opowieść o parze, która nawiązuje znajomość w bardzo młodym wieku i po prostu się zaprzyjaźnia. Umawiają się na to, że co roku będą spotykać się jednego konkretnego dnia, podczas którego opowiadają o swoich związkach, uczuciach, przeżyciach. Po jakimś czasie każde z nich zaczyna rozumieć, że prawdziwa miłość nie zawsze zdarza się „od pierwszego wejrzenia”. Film o przyjaźni, która przeradza się w miłość.

6. "Doskonały świat", reż. Clint Eastwood - historia przyjaźni pomiędzy porywaczem a... porwanym, którym w tym przypadku jest 7-letni chłopczyk. Wychowywany bez ojca w surowej, mocno religijnej rodzinie nie spędza czasu z rówieśnikami i brakuje mu kogoś, z kim mógłby porozmawiać. Pewnego razu do jego domu włamują się przestępcy, którzy tego samego dnia uciekli z więzienia i biorą małego Philipa jako zakładnika. Pomiędzy jednym ze złodziei a małym, nie do końca świadomym tego, co się dzieje chłopczykiem rodzi się nić porozumienia, sympatii, a z czasem przyjaźni, której mógłby pozazdrościć im niejeden ojciec z synem.

7. "Leon zawodowiec", reż. Luc Besson - to chyba najsłynniejszy film o przyjaźni między dorosłym a dzieckiem. W głównych rolach świetny Jean Reno i młodziutka Natalie Portman, która dopiero stawiała pierwsze kroki w wielkim świecie kina. Klasyka, w której relacje między tytułowym Leonem - zabójcą na zlecenie, a małą Matyldą, która niespodziewanie zjawia się w jego życiu po tym, jak cudem ocalała z rodzinnej masakry, to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy uwielbiają motyw nauczyciela i ucznia. Postawa głównego bohatera, to także zwrot w kierunku dorosłych, którzy często nie potrafią traktować dzieci z dobrocią i zrozumieniem. Leon pomimo fachu pozostał dobrym, wrażliwym człowiekiem, który pragnął przekazać Matyldzie całą swoją wiedzę i wesprzeć w ojcowski sposób. Wątek przyjaźni połączonej z troską, czułością i poświęceniem zostaje w pamięci na długo po obejrzeniu filmu.

8. "Lassie, wróć", reż. Charles Sturridge - remake klasyka z 1943 r. pod tym samym tytułem, czyli wzruszająca opowieść o przyjaźni między człowiekiem a psem. Choć "Lassie wróć" to prosta forma i dość banalna historia - rodzina z powodu kłopotów finansowych zmuszona jest sprzedać ukochaną suczkę Lassie, która z tęsknoty postanawia pokonać wszelkie granice i napotkane przeszkody, by wrócić do ukochanej rodziny - w ostateczności po obejrzeniu filmu, pozostajemy bogatsi o kilka życiowych prawd. Film choć oczywistego zakończenia i przewidywalnych psich "tarapatów" po drodze pokazuje coś, co powinno dla wszystkich już dawno być oczywiste. Zwierzęta czują - kochają, cierpią, tęsknią, podobnie jak ludzie. I to naszym obowiązkiem jest troska o braci mniejszych, którzy sami nie staną w swojej obronie.

9. "Zapach kobiety", reż. Martin Brest - pełen emocji film o przyjaźni pomiędzy starzejącym się, niewidomym weteranem wojennym, a młodym chłopakiem, który w ramach dorywczej pracy zdecydował się pomagać mu w codziennych czynnościach. Choć początkowo relacja pomiędzy dwojgiem zupełnie różnych mężczyzn nie układa się zbyt dobrze, z czasem podpułkownik Frank Slade (w tej roli Al Pacino) staje się głównym powiernikiem i doradcą nieobytego Charliego. To, co początkowo widoczne dla widza - obraz nieprzyjemnego, zgorzkniałego, sfrustrowanego mężczyzny, z czasem zmienia naszą optykę i w starszym podpułkowniku zaczynamy dostrzegać samotnego, ignorowanego przez świat romantyka, który jedyne o czym marzył to by obudzić się w ramionach ukochanej.

10. "Stalowe magnolie", reż. Herbert Ross - sześć przyjaciółek, które systematycznie spotykają się w salonie piękności, by wzajemnie się wspierać, rozmawiać i zastanawiać nad rozwiązaniem życiowych problemów. Osią wydarzeń jest tu ślub jednej z głównych bohaterek (w tej roli Julia Roberts), która decyduje się także urodzić dziecko pomimo choroby, która może zagrozić jej i dziecku. Jej decyzja wpływa jednak na resztę kobiet i pokazuje, jak silna i wielka może być przyjaźń wiernych i oddanych sobie kobiet.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze