1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Warszawa z lat 50. i 60. na zdjęciach Siemaszki

Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM
Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Od 23 września do 30 października 2016 na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie będzie można oglądać plenerową wystawę zdjęć Warszawy z lat 50. i 60. wykonanych przez wybitnego fotografa Zbyszka Siemaszki.

23 czerwca o 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM. Zdjęcia wybitnego fotografa będzie można podziwiać na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie, przy skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ulicą Karową. Wystawa potrwa do 30 października 2016.

Siemaszko fotografował stolicę podczas odbudowy po zniszczeniach wojennych. Tempo prac było oszałamiające, zdjęcia pokazują miasto budzące się do życia, dynamiczne, tętniące życiem. Koncentrują się na nowoczesnej architekturze Warszawy, która była przedmiotem reportaży przygotowywanych przez Siemaszkę dla tygodnika „Stolica”. Fotograf uwiecznił nowe dzielnice, modernistyczne budynki, kawiarnie i sklepy czy pojawiające się coraz częściej neony jako znak nowoczesnego miasta oraz samochody i autobusy, małą architekturę, wyposażenie sklepów i mieszkań. To wszystko składało się na ówczesną stylistykę, która także dziś ma wielu amatorów.

„Zafascynowały nas zdjęcia architektury, robione z wysoka, w dalekim planie, często panoramiczne, ukazujące Warszawę lat 50. i 60. w niezwykły sposób” – mówi Katarzyna Madoń- Mitzner, współkuratorka wystawy z Domu Spotkań z Historią. „Niby wszystko się zgadza – budynki, ulice, place, kościoły, dworce, sklepy... Ale z tych elementów artysta tworzy własną sugestywną wizję. (...) Pokazane przez Siemaszkę miasto z lat 50. i 60. na co dzień wyglądało przecież jakoś inaczej, bez blasku, bez tego niepowtarzalnego światła, które na jego zdjęciach rozjaśnia ówczesną warszawską powszedniość. Siemaszko pokazał stolicę, jakiej chyba nikt z ówczesnych jej mieszkańców nie pamięta, chociaż dobrze znał konkretne utrwalone przez fotografa miejsca. To obraz wyidealizowany. Sen o nowoczesnej metropolii, o nowym mieście, które wyrosło na gruzach starego”.

Wystawę uzupełniają współczesne zdjęcia tych samych miejsc, które kiedyś fotografował Zbyszko Siemaszko, autorstwa Wojciecha Kryńskiego, dostępne dzięki zastosowaniu technologii QRcodów. Ekspozycji towarzyszy 180 stronicowy polsko- angielski album. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze